reklama

Przedszkolny jadłospis pod lupą

Wiemy, że w przedszkolu maluch codziennie zdobywa nowe informacje, przez zabawę poznaje świat. Wysyłając pociechę do przedszkola mamy pewność, że będzie pod dobrą opieką  Pań nauczycielek, które zadbają o jej prawidłowy rozwój psychofizyczny.  A co z odpowiednio zbilansowaną dietą?

Przedszkolny jadłospis pod lupą

Okres przedszkolny jest ważnym etapem kształtowania preferencji żywieniowych dzieci i postaw pro-zdrowotnych związanych z prawidłowymi zachowaniami żywieniowymi. Natomiast prawidłowy sposób żywienia powoduje  zmniejszenie ryzyka  wielu chorób, dlatego tak ważna jest dbałość o dobrze zbilansowaną dietę dzieci oraz wczesne eliminowanie błędów w ich żywieniu. Zatem od poprawności konstrukcji i realizacji jadłospisu w przedszkolu w dużej mierze zależeć będzie prawidłowość sposobu żywienia dzieci, bowiem przedszkole zapewnia aż 70% dziennego wyżywienia naszych pociech.

Czy  zatem dostatecznie dobrze znamy jadłospisy przedszkolne i wiemy czy posiłki, które dostają nasze dzieci są przygotowane odpowiednio do ich wieku? W jaki sposób sprawdzić poprawność realizowanego żywienia w przedszkolu do którego uczęszcza dziecko.

Oto kilka wskazówek

1.    Zobacz czy zaplanowano przynajmniej 3 posiłki, dziecko które przebywa w przedszkolu 8 godzin musi mieć zapewnione śniadanie, II śniadanie oraz obiad, niektóre przedszkola wydają jeszcze podwieczorek.

2.    Sprawdź czy na śniadanie zaplanowano produkty mleczne. Dzieci powinny dostawać na śniadanie chociaż jeden mleczny produkt może to być np. zupa mleczna, kasza manna na mleku itp. Dla dzieci które nie mogą lub nie lubią mleka powinny być serwowane posiłki alternatywne np. kanapki z żółtym serem.

3.    Upewnij się, że Twoje dziecko w przedszkolu dostaje do śniadania i do obiadu warzywa. Wiedz, że posiłek w którym nie zaplanowano warzy np. pomidora, ogórka, surówki itp. nie jest pełnowartościowym posiłkiem dla przedszkolaka. Oprócz domu rodzinnego to  w przedszkolu dziecko powinno uczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych jeśli na śniadanie dostaje tylko parówkę z keczupem, a na obiad naleśniki z serem to w jaki sposób ma polubić smak warzyw  i nauczyć, że są zdrowe?

4.    Sprawdź jak często w 10-dniowym jadłospisie zaplanowano słodycze, jadłospis przedszkolny nie powinien ich zawierać w ogóle, wyjątkiem są oczywiście przedszkolne uroczystości. Własne wypieki na maśle  np. placek drożdżowy z owocami są dozwolonym elementem jadłospisu.

5.    Twoje dziecko w przedszkolu codziennie powinno dostać do zjedzenia jakiś owoc.

6.    Dzieci w przedszkolu powinny mieć dostęp do wody mineralnej, a w jadłospisie nie powinna znaleźć się herbata czarna,  którą niektóre przedszkola zastępują ją już herbatami owocowymi.

7.    Dobrze, choć to nie jest obowiązek, aby jadłospis przedszkolny był ułożony ciekawie – tak, aby zachęcał dzieci do jedzenia posiłków, mogą one mieć np. bajkowe nazwy itp. Fajnie, jeśli mama rano przeczyta z dzieckiem, co będzie dzisiaj jadło - na pewno zachęci je to do zjedzenia wszystkiego z apetytem.

8.    Pamiętaj, że możesz i powinnaś zwrócić uwagę dyrekcji placówki, jeśli jadłospis budzi twoje wątpliwości, bo nie spełnia wyżej określonych zasad. Jadłospis przedszkolny musi być ułożony zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dla dzieci w wieku przedszkolnym, wyżej wymienione elementy to tylko najważniejsze aspekty tych zaleceń, warto je znać by mieć pewność, że nasze dziecko w przedszkolu ma zapewnione żywienie dostosowane do jego fizjologicznych potrzeb.

Prawidłowy jadłospis przedszkolny to jeden element diety dziecka, reszta dnia leży w Twoich rękach, jeśli będziesz wiedzieć co Twoje dziecko zjadło w przedszkolu łatwiej uda Ci się zbilansować jego dietę w pozostałej części dnia. Dobrze żeby posiłki się nie powtarzały, pamiętaj urozmaicenie to najważniejszy element prawidłowej diety dziecka.

Agnieszka Kozioł-Kozakowska
Specjalista ds. żywienia
Nutricenter
 

Wychowanie dziecka - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym - kliknij tutaj.

Masz dziecko w przedszkolu ? - zajrzyj tutaj

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: