babyboom. Szczęśliwa rodzina, spokojna ciąża, uśmiechnięte dzieci, zadowoleni rodzice, łatwiejsze wychowanie. Jesteśmy blisko. Zawsze.
reklama

Ćwiczenia koncentracji

Rodzic, który zna przyczyny zaburzeń koncentracji i poprzez metody wychowawcze eliminuje je, może też pomóc dziecku wykonując z nim regularnie ćwiczenia.

Umiejętność skupienia uwagi, podobnie jak wszystkie inne zdolności umysłu, poddaje się bowiem treningowi.

Ćwiczenia te powinny być rozsądnie wplecione w codzienny rytm zajęć. Nie może ich być za wiele i powinny być jak najbardziej urozmaicone, dlatego też należy przeplatać ćwiczenia fizyczne z takimi, które wymagają wysiłku umysłowego.

Pisząc "ćwiczenia fizyczne” mam na myśli przede wszystkim kinezjologię edukacyjną. O samej metodzie można więcej przeczytać tutaj

Wśród ćwiczeń umysłowych można wyróżnić kilka rodzajów zadań:
 
1.Odnajdywanie w tekście błędów. Może to być tekst, w którym pojawia się jakiś dodatkowy znak, np. *#$%. Zadanie będzie jednak o wiele trudniejsze, jeśli pojawi się dodatkowa litera lub litery zostaną zamienione miejscami.

2.Kopiowanie. W jednej tabelce są umieszczone znaki, litery lub cyfry. Zadaniem dziecka jest umieszczenie ich w identyczny bądź lustrzany sposób w drugiej tabelce.

3.Odszyfrowywanie. Różne znaki oznaczają zaszyfrowane litery. Zadanie polega na odszyfrowaniu ich. Czasem układają się one w słowa, częściej nie, co jest trudniejsze.

4.Nie na swoim miejscu. W tekście pojawiają się dodatkowe, zbędne słowa. Trzeba je znaleźć i wykreślić.

5.Wyszukiwanie. W ciągu liter lub cyfr należy znaleźć wskazany znak lub ciąg znaków.

6.Porównywanie. To znana wszystkim zabawa – należy odnaleźć różnice dzielące dwa obrazki. Można też bawić się w wyszukiwanie różnic w ciągach cyfr, liter lub słów.

7.Labirynty. Nie tylko ich rozwiązywanie, ale także samodzielne rysowanie.

8.Koncentrację ćwiczą także wszelkie matematyczno-logiczne łamigłówki: sudoku, kakuro, filomino, hitori, nurikabe, które bez trudu można znaleźć w Internecie.

Przygotowane przez mnie ćwiczenia są przykładowe - przy odrobinie dobrej woli bez trudu można zrobić podobne - dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka. Wracajcie do już wykonanych ćwiczeń - jeśli skraca się czas, potrzebny na ich wykonanie i zmniejsza ilość popełnianych błędów, to znaczy że ćwiczenie przynoszą pożądany efekt.

ĆWICZENIA KONCENTRACJI ŁATWE -pobierz

ĆWICZENIA KONCENTRACJI TRUDNIEJSZE- pobierz

ĆWICZENIA KONCENTRACJI TRUDNE- pobierz

Dostępnych jest też wiele godnych polecenia książek dotyczących tej metody, np.:

"Gimnastyka Mózgu. Podręcznik dla rodziców i nauczycieli, oraz dzieci w każdym wieku." Autor: dr Paul E. Dennison i Gail E. Dennison.
"Kreowanie rozwoju dziecka. Kinezjologia edukacyjna i inne nowoczesne metody terapeutyczne w praktyce" Autor: Izabella Mankowska
"Wesoła Gimnastyka - Rusz się i ucz się" Autor: Erich Ballinger
"Kinezjologia Edukacyjna dla Dzieci. Podstawowy podręcznik Kinezjologii Edukacyjnej dla rodziców i nauczycieli dzieci w każdym wieku." Autor: dr Paul E. Dennison i Gail E. Dennison
"Zmyślne ruchy które doskonalą umysł. Podstawy kinezjologii edukacyjnej" Autor: Carla Hannaford
Karty z ćwiczeniami "Gimnastyka Mózgu" ilość kart: 30 szt - Każda karta zawiera opis ćwiczenia oraz ilustrację ćwiczenia Książki te można kupić między innymi na stronie Międzynarodowego  Instytutu NeuroKinezjologii www.neurokinesiology.pl

 Joanna Górnisiewicz

Wychowanie ucznia - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.

Rozwój dziecka w wieku szkolnym - kliknij tutaj.

Masz dziecko w szkole ? - zajrzyj tutaj

Nowości