Wysypka u dziecka

Wysypka u dziecka

Czasami na skórze dziecka pojawia się wysypka, która nie jest ani potówką, ani alergią czy ugryzieniem komara. Bywa tak charakterystyczna, że lekarz po jednym rzucie oka potrafi postawić diagnozę. Czego po wysypce towarzyszącej częstym chorobom okresu dziecięcego można się spodziewać?

Mocno czerwone plamki o nieregularnych kształtach - odra

Zanim się pojawią, dziecko ma objawy przeziębienia: ból gardła, katar, zapalenie spojówek, czasem suchy kaszel, potem na błonie śluzowej, wewnątrz ust, pojawiają się białawe przebarwienia i dziecko dostaje wysokiej gorączki. Wysoka temperatura to zawsze niepokojący sygnał, więc jest to czas na wizytę u lekarza. Wkrótce pojawia się wysypka także na skórze, początkowo na twarzy, za uszami, na czole, stopniowo wędruje w dół, aż do objęcia całej powierzchni ciała. Wysypka jest swędząca, dlatego należy ją smarować zawiesinami łagodzącymi świąd. Lekarz zaleci też podawanie leków na obniżenia temperatury i na kaszel – leczenie tylko łagodzi objawy, gdyż sama choroba jest wywołana przez wirusa. Po jakimś czasie wysypka zmienia kolor na ceglasty i skóra się łuszczy.

reklama

Drobne, płaskie, czerwone plamki – trzydniówka

Gorączka trzydniowa czyli rumień nagły to choroba wywołana wirusem. Po zakażeniu nim dziecko dostaje wysokiej gorączki, która utrzymuje się około 3 dni, konieczna jest zatem wizyta u lekarza, który wykluczy zakażenie bakteryjne. Pojawienie się wysypki jest początkiem końca choroby, gdyż od tego momentu stan dziecka poprawia się, a temperatura spada. Wirus wywołujący trzydniówkę jest bardzo rozpowszechniony i większość dzieci na nią choruje zyskując odporność.

Niesymetryczne plamki przechodzące w grudkę, następnie w pęcherzyk i strupek – ospa wietrzna

Ospa wietrzna rozpoczyna się gorączką – od lekkiej po wysoką, bólem głowy, złym samopoczuciem. Na skórze pojawiają się plamki, każda z nich przechodzi swego rodzaju przeobrażenie: od plamki, przez grudkę, wypełniony przejrzystym płynem, pęcherzyk, krostę, która zasycha i tworzy strupek odpadający po kilku dniach. Każdy wyprysk przechodzi przez te fazy w ciągu około 6 dni. Najwięcej wykwitów pojawia się na tułowiu, rzadziej twarzy, zdarza się, że obejmują także dłonie, stopy czy śluzówkę. Ponieważ bardzo swędzą, a ich przedwczesne zdrapanie może spowodować blizny, to należy stosować preparaty łagodzące swędzenie i przyspieszające wysychanie.

reklama

Czerwone krostki zlewające się w duże placki – szkarlatyna

Szkarlatyna jest chorobą bakteryjną, która rozpoczyna się bólem gardła, głowy, wymiotami i gorączką. Język początkowo biały zmienia kolor na malinowy, wkrótce też pojawia się wysypka, która początkowo wygląda, jakby dziecko było pokłute ostrą szczotką. Wysypka zaczyna się od twarzy (nie obejmuje okolicy ust i nosa), potem przechodzi na szyję, klatkę piersiową, brzuch oraz kończyny. Krostki zlewają się w duże grupy i tworzą duże, różowoczerwone placki. Po około 2 tygodniach choroby, następuje złuszczenie skóry, o której natłuszczenie należy zadbać. Ponieważ jest to zakażenie bakteryjne, należy je leczyć antybiotykiem – do lekarza należy iść jak tylko się pojawi gorączka.

Drobne, bladoróżowe, luźno rozmieszczone plamki – różyczka

Różyczka rozpoczyna się niewielką gorączką, węzły chłonne są powiększone. Zaraz potem za uszami pojawia bladoróżowa wysypka i stopniowo rozszerza się na całe ciało. Czasem choroba przebiega tak lekko, że niemal bezobjawowo.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: