Kosmetyki dla przedszkolaków

Kosmetyki dla przedszkolaków

Wśród kosmetyków dla małych dzieci wybór jest ogromny. Każda mama szybko uczy się, jaki zestaw jest najlepszy dla jej pociechy. Wymaga to zwykle baterii buteleczek tylko dla malucha i całej masy tych dla reszty rodziny. Kiedy dziecko może zacząć używać tych samych kosmetyków co mama i tata?

Dla niemowląt czy dla małych dzieci?

Produktów wyłącznie dla niemowląt powinno się używać do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Później można sięgać po takie dla dzieci powyżej pierwszego życia. Są one delikatniejsze niż te przeznaczone dla dorosłych. Z wprowadzeniem „dorosłych” kosmetyków  lepiej poczekać aż dziecko ukończy 6-7 lat, a i wtedy może okazać się, że pojawi się wysypka czy skóra będzie podrażniona.

Tylko dla dzieci czy dla całej rodziny?

Osobne zakupy, osobne pranie, a jak radzić sobie podczas wyjazdów? Można sobie z tym poradzić na 3 sposoby:

1.    Jednym ze sposobów na ułatwienie sobie życia jest używanie kosmetyków dziecięcych przez całą rodzinę: białe, delikatne mydło dla niemowląt, szampon dla dzieci, proszki do prania.

Zalety: kosmetyki dla dzieci są delikatne i nie szkodzą dorosłym, czasem nawet się okazuje, że właśnie szampon dla dzieci nie wywołuje podrażnień u dorosłych,

Wady: nie wszyscy lubią zapach dziecięcych kosmetyków,

2.    Kosmetyki dla alergików są bardzo łagodne, nawilżają, natłuszczają, przez lata mogą ich używać zarówno dzieci jak i dorośli.

Zalety: produkty dla alergików nie wywołują podrażnień, mają delikatny, niemal niewyczuwalny zapach, pozbawione są konserwantów, barwników, parabenów itp.

Wady: wysoka cena, często znacznie wyższa od „zwykłego” mydła i proszku.

3.    Kosmetyki naturalne pozbawione są „chemii”, o której coraz częściej słyszy się, że szkodzi. Zamiast kremów, balsamów i olejków o skomplikowanym składzie może używać olejków naturalnych (oleju parafinowego, oliwy z oliwek), po dodaniu do nich olejków eterycznych (migdałowego, lawendowego) można uzyskać bardziej lecznicze własności takiego kosmetyku.

Dostępne jest też masło kakaowe czy shea, które stanowi świetną bazę do  produkcji własnych kompozycji zapachowych. Podrażnienia łagodzą wyciągi z ziół: szałwii, rumianku, melisy, aloesu. Kosmetyczne mydło można zastąpić mydłem szarym, marsylskim czy z Aleppo. Zamiast proszku stosować orzechy piorące.

Zalety: łatwo wykryć, co powoduje uczulenie, bo kosmetyki naturalne mają niewiele składników (często tylko jeden). Są zdrowe dla skóry.

Wady: kosmetyki naturalne są dość drogie, choć bardziej wydajne. Czasem wymagają przygotowania (zmieszania itp.). Robienie własnych, naturalnych kosmetyków wciąga.

reklama

Mycie rąk

Umiejętność mycia rąk jest bardzo ważna, bo to podstawa higieny. Dziecko musi wyrobić sobie nawyk mycia rąk po skorzystaniu z ubikacji, przed posiłkiem, po każdym wyjściu z domu. Musi to stać się czynnością, o której nie trzeba przypominać.

Dzieciom zdarza się o tym zapomnieć, dlatego czasem warto sięgnąć po sposoby zachęcające dziecko do tego: pachnące, kolorowe mydło w płynie, specjalny, tylko dla dziecka ręczniczek do rąk (np. z ulubionym bohaterem bajki). Można też poszukać w internecie instrukcji mycia rąk, wydrukować ją i zawiesić w łazience – przez jakiś czas dziecko z radością będzie naśladować gesty w niej pokazane. Niezwykle istotna jest też taka organizacja przestrzeni, w której dziecko ma swobodny dostęp do umywalki i mydła.  

Intymne problemy małych dziewczynek

Oczywiście chłopcom także przytrafiają się odparzenia, ale znacznie częściej jest to dolegliwość dziewczynek. Dlatego też mamy zastanawiają się, jakiego środka do podmywania się używać w przypadku małych kobiet. Przede wszystkim woda, jednak wiadomo, że nie zawsze ona wystarczy. Można sięgać po napary z rumianka czy szałwii, pamiętając przy tym jednak o tym, że zioła mogą uczulać i przynieść odwrotny skutek. Nie powinno podmywać się mydłem, bo jest zbyt drażniące, dlatego też wymyślono dla kobiet płyny do higieny intymnej. Można używać takiego płynu, który stosuje mama, można sięgnąć po płyny dla alergików lub kupić płyn do higieny intymnej dla dzieci, przeznaczony dla dziewczynek od 3 roku życia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: