reklama

Polio, choroba Heinego-Medina

Polio to niebezpieczna choroba zakaźna, zwana też chorobą Heinego-Medina lub Nagminnym Porażeniem Dziecięym. Wywołuje ją wirus polio, który jest przenoszony drogą pokarmową. Atakuje on komórki rdzenia kręgowego, a w szczególności neurony ruchowe. Choroba w efekcie doprowadza do niesymetrycznego porażenia wiotkich kończyn dolnych, a także do porażenia mięśni kończyn górnych, może prowadzić do trwałego paraliżu. Najczęściej zapadają na nią niemowlęta i dzieci poniżej 10 roku życia.

Objawy
W większości (90-95%) przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo. Niemniej w  zależności od postaci choroby obserwujemy zróżnicowane objawy. Zakażenie  poronne cechuje się gorączką, bólem gardła, a czasami biegunką. Postać oponowa choroby - zajęciem opon mózgowo-rdzeniowych z typowymi objawami oponowymi takimi jak: wysoka gorączka, niepokój, podwyższone napięcie mięśniowe.

Podczas występującej najrzadziej (0,1-1% wszystkich przypadków) postaci porażennej, porażeniem dotykane są mięśnie kończyn. W postaci opuszkowej lub mostkowej z porażeniem nerwów czaszkowych oraz w postaci porażenia wstępującego dochodzi do porażenia oddechowo-krążeniowego. W postaci mózgowej (polioencephalitis) dominuje zaburzenie świadomości, zaburzenie równowagi, zaburzenie mowy i inne objawy porażenia prowadzące w efekcie do śmierci dziecka.

Powikłania
to zanik porażonych mięśni, przykurcz mięśni, znaczne zniekształcenia kończyn i kręgosłupa będące trwałym kalectwem, zapalenie mózgu.

Co ciekawe, jeszcze 50 lat temu wirus polio był głównym zabójcą dzieci, dzięki powszechnym, obowiązkowym szczepieniom, w roku 2002 Europa została uznana za wolną od tej choroby (nadal odnotowuje się jednak przypadki zachorowań na świecie, stąd konieczność szczepień).
mzb

Rozwój dziecka w wieku szkolnym 

Zdrowe dziecko

Żywienie dzieci

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: