reklama

Najczęstsze przyczyny alergii zimowych

Jeśli masz alergię na pyłki, być może zimą możesz odetchnąć z ulgą.

Niestety - jeśli przyczyną twojej alergii są alergeny znajdujące się w pomieszczeniach, właśnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym, dolegliwości z nimi związane mogą się nasilać. Dlaczego?


Zimą dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach – ogrzewanych, klimatyzowanych, nie wietrzonych - w których bytuje wiele alergenów.

Najczęstsze alergeny sezonu zimowego to:

Roztocza - mikroskopijne pajęczaki, odchody których pozostają w powietrzu i mogą powodować objawy alergii. Zamieszkują chętnie dywany, zasłony, czy długo niezmienianą pościel.

Pleśń - rozwija się w wilgotnych pomieszczeniach, uwaga więc na łazienki i kuchnie. Alergenami są jej zarodniki bytujące w powietrzu. Im wyższa temperatura tym chętniej rozwijają się zarodki grzybów pleśniowych.
 
Zwierzęta - większość ludzi jest uczulona na białko znajdujące się w ich sierści, ślinie czy moczu.

Jakie są objawy alergii zimowych?

  • cienie pod oczami
  • swędzenie oczu i nosa
  • zatkany nos
  • kichanie
  • kaszel
  • łzawienie oczu
  • oddychanie przez buzię

Dolegliwości alergiczne, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, mogą być mylone z infekcją- przypominają grypę czy przeziębienie. Jednak o ile objawy chorobowe znikają po kilku dniach, o tyle alergie mogą pozostawać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy. Jeśli objawy męczą cię dłużej niż tydzień, skontaktuj się z lekarzem, który najprawdopodobniej skieruje cię do alergologa, w celu wykonania testów, postawienia diagnozy i dalszego leczenia.

A jak sobie poradzić z alergią zimą?

Rozwój dziecka w wieku szkolnym 

Zdrowe dziecko

Żywienie dzieci

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:

Oceń:

Wysyłam Twój głos!
Ocena: 0,00 z 5. Głosów: 0
Kliknij w gwiazdki, żeby dodać swój głos.