7 błędów popełnianych przy zakupie butów dla dziecka

7 błędów popełnianych przy zakupie butów dla dziecka

Dobrze dobrane buty  dla dziecka zapewniają mu nie tylko wygodę i komfort użytkowania, ale w znaczący sposób wpływają na prawidłową postawę ciała zapobiegając koślawieniom stóp i skrzywieniom kręgosłupa. Jednak czasami, pomimo chęci dokonujemy nie najlepszych  wyborów.

Jakie 7 błędów najczęściej popełniają rodzice wybierając buty dla dzieci?

Zakładają dziecku buty:

  1. Za duże lub za małe – te wywołują nie tylko dyskomfort, ale i mogą prowadzić do deformacji stóp, wrastania paznokci, obcierania. Pamiętajmy, że buty powinny być dłuższe od stopy o około 1 cm, a na zakupy obuwnicze powinno zabierać się dziecko, nie patyczek.

  2. Używane – jest to niedopuszczalne! Przede wszystkim but zawsze dopasowuje się do stopy właściciela. Noszenie używanych butów może spowodować trwałe zmiany w kształcie stopy. Oczywiście niemniej ważne są względy higieny.

  3. Zbyt wysokie, ze sztywnym zapiętkiem i twardą podeszwą, które zamiast stabilizować staw skokowy utrudniają dziecku chodzenie.

  4. Ortopedyczne lub z wkładką – a o zasadności używania takowych decyduje wyłącznie ortopeda. Czasami rodzice zakładają, że dzięki wkładce stopa dziecka będzie się lepiej rozwijała. Tymczasem ich działanie może spowodować i osłabienie mięśni i wiązadeł. Dodatkowo warto wiedzieć, że sporo dzieci ma płaskostopie fizjologiczne, którego ma prawo występować do 4.roku życia.

  5. Przepocone, brudne, zawilgocone, może być przyczyną powstania grzybicy stópek.

  6. Buty wykonane z kiepskich materiałów – takie, które nie przepuszczają powietrza, są sztywne i sprawiają, że noga się poci. Używanie takich butów może doprowadzać odparzeń skóry, czy bolesnych obtarć.

  7. Buty, które mogą zakłócać prawidłowy rozwój stóp. Obcas w dziecięcych bucikach powinien być szeroki  i nie wyższy niż 1,5 cm. Jeśli będzie zbyt wysoki spowoduje ześlizgiwanie się stopy do przodu i zwiększy ucisk na palce dziecka, co w konsekwencji wpłynie na nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa.

Uwaga nie bagatelizuj szybkiego zmęczenia bądź niechęci dziecka do spacerów, tłumacząc to jego usposobieniem. To możebyć sygnał, że dziecku dokucza wada postawy lub stopy bądź… niewygodne buty.

Więcej informacji na stronie Befado

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie

Przedszkolak

W zerówce