Wyprawka dla pierwszoklasisty

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Jeszcze chwila i zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Ta myśl nie jest szczególnie radosna dla dzieciaków (wiadomo!), ale i ich rodziców – ci trzymają się za kieszenie. Oj tak, temat wyprawki szkolnej spędza sen z powiek niejednej mamie i tacie, choć wydaje się, że w dobie 500+ domowe budżety owe wrześniowe wydatki zniosą lepiej niż dotychczas.

Wyprawka szkolna to obszerny temat i poważny wydatek. Co powinno się w niej znaleźć? Zobaczcie:

Podręczniki i ćwiczenia

Jeśli chodzi o podręczniki szkolne i ćwiczenia, ich cena zależeć będzie od tego, do której klasy będzie uczęszczało Twoje dziecko. Część dzieciaków skorzysta z opcji darmowego podręcznika – to spora oszczędność. Pozostałe roczniki muszą przygotować na ten cel kilkaset złotych.

Jeśli uda wam się kupić podręczniki używane, to ich koszt, wraz z nowymi ćwiczeniami, nie powinien przekroczyć 200 zł. Jeśli zdecydujecie się na pakiet nowy – komplet podręczniki i ćwiczenia – możecie nie zamknąć się w 500 zł.

W dużym zaokrągleniu średni koszt ćwiczeń to 20 zł, podręcznika – 30 zł. Wszystko zależy od wydawnictwa, na jakie zdecyduje się nauczyciel danego przedmiotu. Zanim wyruszysz na zakupy, pobierz ze strony szkoły listę podręczników. Następnie poszperaj w internecie – zakupy on-line to zazwyczaj i tańsza, i wygodniejsza opcja.

Przybory szkolne

Jeśli chodzi o przybory szkolne, to ich dobór będzie zależał od tego, do której klasy będzie uczęszczało Twoje dziecko. Pierwsze klasy szkoły podstawowej to cała gama kredek – świecowych, ołówkowych i pasteli oraz innych akcesoriów plastycznych. Im dalej w las, tym przyborów mniej, ale są one bardziej specjalistyczne (cyrkiel, ekierki, odpowiednia miękkość ołówków itd.).

Najczęściej wychowawczynie klas z pierwszego etapu edukacji podają dzieciakom szczegółowe listy. W klasach późniejszych kompletowanie przyborów szkolnych bardziej opiera się na intuicji i doświadczeniu.

Dla ucznia wychowania początkowego proponujemy zakup:

 • długopis zmazywalny,
 • wkłady,
 • ołówki,
 • kredki świecowe, kredki ołówkowe,
 • temperówka, gumka,
 • linijka,
 • zakreślacze, cienkopisy lub pisaki,
 • plastelina,
 • farby akwarelowe, farby plakatowe,
 • pędzelki, kubeczek do wody,
 • papier kolorowy – tzw. wycinanki,
 • blok rysunkowy biały, blok rysunkowy kolorowy, blok techniczny, blok techniczny z kolorowymi kartkami.

Przydadzą się też kolorowe teczki z gumką. Nasza uwaga – nie oszczędzaj na jakości. Jeśli kupisz kredki czy farby słabej jakości, ty zaoszczędzisz pieniądze, ale dziecku trudu – już nie. O wiele łatwiej i przyjemniej pracuje się korzystając z kredek, ołówków czy farb uznanych producentów.

Nie zapomnij o zeszytach: w kratkę, w 3-linię, w linię i czyste, a także te do muzyki, o różnej grubości. Warto zastanowić się, ile będzie ich potrzeba w ciągu roku i kupić na zapas – np. 3 w linię i 10 w kratkę (dla klasy IV szkoły podstawowej). Polecamy zakupy w sklepach internetowych – ceny są naprawdę konkurencyjne. Nie zapomnij o piórniku – najlepiej, by nie był ciężki i gruby.

Ubrania i buty

Nawet jeśli w Waszej szkole nie obowiązują mundurki, do szkoły wypada ubrać się stosownie do okoliczności, to jest z zachowaniem szkolnego dresscode. Na czym on polega? Na nie przenoszeniu do szkoły podwórkowej mody. Chodzi o to, by nie zakładać do szkoły ubrań zniszczonych i niestosownych, a także utrzymanych w krzyczących barwach, z szaloną grafiką.

Sprawdzą się granaty, szarości, brązy czy beże w różnych stonowanych odcieniach – choć wiadomo, nie trzeba przesadzać. Co jeszcze ważne? By ubrania były przewiewne i wygodne – by dziecko czuło się w nich komfortowo.

Nie zapomnij o kupieniu nowych białych t-shirtów (najlepiej 3 szt.), białych skarpet i czarnych spodenek bądź spodni dresowych (lub legginsów) na zajęcia wychowania fizycznego.

A buty? Te przede wszystkim powinny być wygodne i przewiewne. Doskonale sprawdzą się trampki, tenisówki, slip-ony i inne modele sportowe.

Plecak i worek

Kupując plecak dla dziecka ważne jest, by nie był on przypadkowy. Dobra cena to dobry argument, ale nie ona powinna być priorytetem. Nade wszystko plecak powinien być funkcjonalny i pojemny, ale jednocześnie lekki i zbudowany tak, by był wygodny w użytkowaniu i noszeniu.

Powinien mieć wiele przegródek i kieszeni, ale i miękkie plecy i szelki. No i niech będzie ładny, niech podoba się dziecku – to naprawdę istotne. Fantastycznie by było, gdyby rodzice wybierali model i dawali dziecku wybór – koloru, motywu czy grafiki.

Nie zapomnijcie o kupieniu dwóch worków – na buty i strój na lekcje wychowania fizycznego.

Śniadaniówka i butelka na picie

Śniadaniówka i opcjonalnie bidon przyda się nie tylko maluchowi, choć to zwłaszcza dla nich wybór ładnego zestawu ma największe znaczenie. Śniadaniówka to bardzo praktyczna opcja – dziecko wie, co ma do zjedzenia na drugie śniadania, wszystkie elementy menu znajdują się w jednym miejscu, nie w różnych przegródkach w plecaku. No i nawet najbardziej delikatne jego elementy docierają w całości - dziś pudełka na śniadania posiadają nie tylko wymyślne wzory i ciekawe kolory, ale i fantastycznie skonfigurowane przegródki. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie

Przedszkolak

W zerówce