Zasady dotyczące snu dzieci stały się viralem. Tylko, czy one są realistyczne?

Nauczycielka Stacy Karlsen ze szkoły podstawowej w Racine zamieściła na Facebooku tabelkę pokazującą rodzicom, o której ich dzieci powinny iść spać w zależności od wieku.

Wykres stał się viralem i do dzisiaj został udostępniony ponad 400.000 razy I tak 5-latek, który musi obudzić się 6 rano, powinien pójść do łóżka o 18:45. Jeśli pójdzie spać o 19:30 na nogach będzie o 8:15. Jeżeli twój jedenastolatek musi wstawać do szkoły o 6:45, o 21:00 powinien już spać. Zresztą spójrz na tabelkę

Helpful information!

Opublikowany przez Wilson Elementary na 28 sierpień 2015

Część rodziców uważa ją za bardzo użyteczne narzędzie i przyznaje, że ich dzieci chodzą spać według podobnego harmonogramu. Zauważają, że dzięki temu są zdecydowanie bardziej stabilne emocjonalnie.

Bardzo celne. Mój 6 -latek nadal śpi około 11-12 godzin. Według tego samego schematu, przez cały rok. Budzi się samodzielnie, bez budzika. Ang A Em  

Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko jest nieznośne? Sprawdź ten wykres!!! Sondra Johnson

Pozostali krytykują, że  korzystanie z niego jest nierealne, np: ze względu na zajęcia dodatkowe, w których uczestniczą dzieci, czy godziny pracy i powrót do domu rodziców.

Mam 4-latka, do domu z pracy wracam o 19:20 . Od razu po powrocie daję mu jeść,  pomagam z praca domową i o 20 idzie pod prysznic wkłada piżamę, myje zęby, czytam mu książeczkę. 0 20:30 jest w łóżku, a o 21 mocno śpi. Źle się czuję, że to wszystko dzieje się w pośpiechu, a chcę być pewna, że będzie się wysypiał przed szkołą. Dla mnie korzystanie z tego wykresu jest niemożliwe. Żałuję, chciałabym tak robić, ale nie mogę Lisa Hennesse

Również eksperci nie do końca zgadzają się z wytycznymi pani Karlsen. Przede wszystkim ze względu na to, że nie wszystkie dzieci potrzebują takiej samej ilości snu i w różny sposób usypiają. Najważniejsze żeby obserwować dziecko i na podstawie jego zachowań budować harmonogram dnia, biorąc pod uwagę jego poziom zmęczenia, czy samopoczucie.

Jeśli nie jesteś pewna czy twoje dziecko śpi wystarczająco długo wiedz, że generalna zasada brzmi: 10 godzin przez pierwsze 10 lat.

A co z nami dorosłymi? Ostatnie wyniki badań pokazują, że mózg osób, które śpią mniej niż 6h. na dobę działa podobnie, jak tych które nie przesypiają nocy w ogóle, więc może warto na powrót stać się 12 -latkiem;)

A tak w ogóle, o której wasze dzieci chodzą spać?