reklama
Jak radzić sobie z wszami? Pytania i odpowiedzi
Treść powstała we współpracy z Hedrin (*)

Jak radzić sobie z wszami? Pytania i odpowiedzi

Co jedzą wszy ?

Wszy żywią się ludzką krwią. 

Ile wszy może mieć na głowie jedna osoba?

Średnio mamy 10-12 wszy, ale mogą być ich tysiące, jeśli szybko nie zadbamy, żeby ich się pozbyć.

Czy zawsze ugryzieniom wszy towarzyszy świąd? 

Niekoniecznie. Kiedy wszy wysysają krew, wstrzykują ślinę (tak, jak komary), aby zapobiec krzepnięciu krwi. To właśnie ona może powodować świąd, ale wcale nie u każdego. Dlatego jeśli wiesz, że w przedszkolu lub w szkole jest wszawica, a twoje dziecko nie wykazuje jej objawów, na wszelki wypadek sprawdź mu głowę.

Czy niewłaściwa higiena przyciąga wszy? 

Wszy żywią się krwią i nie mają preferencji dotyczących czystości swoich żywicieli. Dlatego gnidy znajdziesz i w czystych, i w rzadko mytych włosach.

Czy mogę zarazić się wszami od moich zwierząt? 

Nie. Psy, koty i gryzonie mają swoje żyjątka, które nie przenoszą się na ludzi.

Moje dziecko ma wszy. Czy powinnam odkazić cały dom?

Mieszkanie w czystym domu to sama przyjemność, ale dla ciebie - wszom jest to obojętne. One zamieszkują włosy, więc to na nich należy się skupić. Na wszelki wypadek możesz wyprać pościel, czy obicie fotelika, gdyż mogła tam się zapodziać niechciana lokatorka.   

Czy jeśli porządnie umyję dziecku głowę i będę długo płukać włosy, to mogę utopić wszy?

Niestety nie. Woda absolutnie nie szkodzi tym insektom. W rzeczywistości wszy mogą bez problemu wytrzymać w wodzie kilka godzin - bez żadnych konsekwencji.

Czy  dziecko z wszami nie powinno chodzić do przedszkola/szkoły?

Przede wszystkim rodzic musi poinformować dyrekcję lub wychowawcę o tym, że dziecko zostało zaatakowane przez insekty. Jeśli pojawiła się wszawica, to na 100% dotyczy ona także innych dzieci, dlatego należy rozpocząć akcję pozbywania się żyjątek. Najlepiej by rodzice w jednym terminie zakupili odpowiednie preparaty i wymyli nimi włosy. To powinno przerwać falę zakażeń i rozmnażanie się insektów. Po użyciu preparatu Hedrin Raz już po 15 minutach problem wszy przestaje istnieć.

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale zdrowe dziecko

Przedszkolak

W zerówce