Jak zapobiegać wszawicy?

Jak zapobiegać wszawicy?

Przed wszawicą nie można się ustrzec – nie można się na nią uodpornić czy zaszczepić, nie ma skutecznych metod zapobiegających zakażeniu. Niemniej warto trzymać rękę na pulsie i przestrzegać kilku zasad – zmniejszyć ryzyko zarażenia, a jeśli już do tego dojdzie, móc szybko i skutecznie zareagować.

Profilaktyka wszawicy

Co warto robić, a czego nie, by zmniejszyć ryzyko wizyty nieproszonych gości?

  • Unikać bezpośredniego kontaktu włosami z innymi ludźmi –  wszawicą można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt.
  • Korzystać ze swoich rzeczy osobistego użytku (grzebienie, szczotki, gumki do włosów, ręczniki, nakrycia głowy).
  • Systematycznie kontrolować włosy (zwłaszcza dzieci, szczególnie po powrocie z wycieczek, kolonii, obozów).
  • Dbać o higienę włosów, które (zwłaszcza długie) należy codzienne szczotkować, dokładnie myć nie rzadziej niż raz w tygodniu.
  • Nie robić z wszawicy tematu tabu. Trzeba rozmawiać o niej z dziećmi – uświadamiać je, jak mogą się zarazić i czego nie powinny robić. Warto przestrzegać maluchy przed pożyczaniem sobie czapek, gumek czy grzebieni.
  • Korzystać z preparatów, które działają profilaktycznie i zapobiegają rozwojowi wszawicy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy z dziećmi wyjeżdżamy na wakacje lub wysyłamy je na kolonie, czy obozy. Do takich preparatów należy Hedrin Ochrona®. Jest to preparat skuteczny w działaniu - przebadany klinicznie. Nadaje się dla wszystkich członków rodziny - również dla niemowląt od 6. miesiąca życia. Ma przyjemny owocowy zapach. Można go aplikować na suche lub mokre włosy. Jest łatwy w użyciu, bo w postaci sprayu- dodatkowo działa jak odżywka.

Jeśli jednak działania profilaktyczne nie uchroniły was przed wszawicą, nie zwlekaj – podejmij jej leczenie. Więcej informacji o leczeniu TUTAJ.

reklama
Ładuję...
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie

reklama