Wszawica - objawy

Wszawica - objawy

Problem wszawicy dotyczy wszystkich – nie ma znaczenia wiek, płeć, status społeczny czy strefa klimatyczna. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko – specjaliści donoszą, że np. w szkołach czy przedszkolach problem dotyka nawet 90 % uczniów.

Choć bywa, że występowanie wszy jest skutkiem niewłaściwej higieny, to jednak najczęściej nieproszeni goście swoich żywicieli wybierają przypadkowo, przenosząc się przez bezpośredni kontakt bądź pośrednio – wędrując na zakażonych czapkach, gumkach do włosów, przez bliski kontakt (fotel w kinie, poduszka w pensjonacie). Ponieważ wszy – tak naprawdę - może mieć każdy z nas, warto poznać wroga.

Kilka faktów na temat wszy:

  • Występują trzy odmiany wszy: wesz głowowa, wesz łonowa i wesz odzieżowa.
  • Wszy głowowe, bytują na owłosionej skórze człowieka, żywią się ludzką krwią. W miejscu ugryzienia powstaje odczyn zapalny skóry, co jest przyczyną silnego świądu.
  • Wszy to stawonogi, które mogą być różnej wielkości - od 0,5 mm do 3 mm długości (samce są zazwyczaj mniejsze), czyli od wielkości kropki do wielkości ziarna sezamowego.
  • Wszy są okryte chitynowym pancerzem. Nie mają skrzydeł, za to czułki i kłująco – ssące narządy gębowe.
  • Wesz głowowa najczęściej jest brązowa lub beżowa, jednak może dopasowywać swój kolor do otoczenia, tj. do koloru włosów człowieka.
  • Samice wszy składają od 3 do 7 jaj dziennie, które dzięki substancji klejącej przyklejają się do włosów. Wesz żyje mniej więcej miesiąc. W tym czasie składa około 200 jaj.
  • Wylęg larw następuje po 7 dniach. Najwięcej jaj samice składają za uszami i na karku. Gnidy, czyli jaja wszy, są białe i przypominają łupież. Można je zwykle zobaczyć u nasady włosów.

reklama

Objawy wszawicy

Na wszawicę najbardziej i najczęściej narażone są dzieci, które chodzą do żłobków, przedszkoli i szkół, jeżdżą na obozy, wycieczki i kolonie.

W początkowym okresie zakażenie może przebiegać bezobjawowo  - dopiero z czasem, kiedy jest nasilone, dokuczliwy staje się świąd skóry. Dzieje się tak dlatego, że żywiące się krwią człowieka wszy wkłuwają się, a miejsce ukąszenia swędzi i piecze. Występuje także reakcja alergiczna na ślinę pasożytów. Dlatego najlepiej trzymać rękę na pulsie i raz na jakiś czas przeczesać włosy gęstym grzebieniem. Jeśli mamy problem – na grzebieniu znajdziemy wszy bądź gnidy. To jednoznaczny dowód i jedyna możliwość, by w pierwszej fazie zdiagnozować wszawicę.

Wszawica – niezdrowy problem

U osoby zaatakowanej przez wszy, oprócz dyskomfortu wywołanego świądem, może pojawić się również zakażenie bakteryjne, liszaje, a nawet łysienie plackowate. Zdarza się, że dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych – szyjnych i karkowych. Wszy głowowe nie przenoszą chorób. Przenoszą je mniej znane wszy odzieżowe (dur brzuszny, zakażenie Borrelia recurentis). Dlatego nie wolno zwlekać z leczeniem – pamiętaj, by po stwierdzeniu wszawicy jak najszybciej zastosować bezpieczny, nowoczesny preparat, który pomoże szybko zapomnieć o uciążliwym kłopocie.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Od mleczaka do starszaka! Zęby mleczne – równie ważne, jak stałe.  Jak dbać o nie właściwie?

Od mleczaka do starszaka! Zęby mleczne – równie ważne, jak stałe. Jak dbać o nie właściwie?

Właściwa, codzienna higiena jamy ustnej dziecka jest jednym z podstawowych elementów dbania o jego...   Więcej

Jaką kupić deskorolkę dla dziecka?

Jaką kupić deskorolkę dla dziecka?

Twoje dziecko chętnie jeździ na rowerze i nie stroni od hulajnogi. Lubi ruch i sport na świeżym...   Więcej

Hulajnoga dla dziecka – jaka?

Hulajnoga dla dziecka – jaka?

Zbliża się lato – warto ten czas dobrze wykorzystać. Zachęcaj dziecko do spędzania czasu aktywnie, na...   Więcej

Gdy dziecko nie chce się ruszać

Gdy dziecko nie chce się ruszać

Ruch jest niezbędny, by dzieci rosły, nie chorowały i – jak wykazują liczne badania - od najmłodszych lat...   Więcej

Kosmetyki dla przedszkolaków

Kosmetyki dla przedszkolaków

Wśród kosmetyków dla małych dzieci wybór jest ogromny. Każda mama szybko uczy się, jaki zestaw jest...   Więcej

Dzieci niewidome i niedowidzące

Dzieci niewidome i niedowidzące

– Ja nie jestem wyjątkowy. Mam tylko cechę, jaką jest brak wzroku. Jeden jest łysy, drugi gruby, a ja...   Więcej

reklama