Wszy. 7 rzeczy, których o nich nie wiesz

Wszy. 7 rzeczy, których o nich nie wiesz

Treść powstała we współpracy z Hedrin (*)

1. Wszy przenoszą się tylko podczas bezpośredniego kontaktu 

Wszy nie skaczą, ani nie latają w związku z tym nie możemy się nimi zarazić podając komuś dłoń, czy przechodząc w pobliżu. Potrzebny jest bezpośredni kontakt z włosami, noszenie czapki, szalika, używanie grzebienia, czy pożyczanie gumki do włosów od zakażonej osoby. Wszy reagują na konkretną temperaturę skóry i zapach potu. Jeśli nie mają dostępu do żywiciela, giną w ciągu 24-36 godzin.

2. Wszy są starym „przyjacielem” człowieka 

Ponieważ co roku media alarmują, że nastąpiła inwazja wszy, sporo osób ma poczucie, że mamy istną eksplozję tych żyjątek. Tymczasem wesz towarzyszy ludziom już od 25 milionów lat. Co więcej naukowcy mówią, że ewoluowała wraz z naszym gatunkiem.

3. Wszawica jest chorobą zakaźną i może dopaść każdego

Od 2001 roku wszawica jest umieszczona w wykazie chorób zakaźnych i zakażeń głównie atakujących dzieci. Jest chorobą egalitarną i dotyczy osób ze wszystkich środowisk. Wszom nie zależy na czystości ich właściciela, tylko na odpowiedniej temperaturze i wilgotności jego ciała.

4. Wesz najchętniej atakuje dziewczynki, a najtrudniej wyleczyć blondynki

Z badań wynika, że wszy dwa razy częściej na swoje żywicielki wybierają dziewczynki. Prawdopodobnie jest to związane z tym, że dziewczynki są bardziej towarzyskie, budują bliższe relacje społeczne, chętniej się przytulają i dużo częściej zapraszają koleżanki do domu, na przykład na nocowanie.

Również blondynki mogą czuć się bardziej zagrożone, bo ze względu na kolor ich włosów dużo trudniej dostrzec na nich białe lub biało-żółte gnidy. Jeśli twoje dziecko ma jasny odcień włosów, do wyczesywania gnid użyj ciemnego grzebienia - inaczej możesz ich nie zauważyć.

5. Jedna runda leczenia prawdopodobnie nie wystarczy

Często nie da się jednorazowo usunąć wszystkich insektów z głowy. Czasem jaja wszy są tak mocno przyklejone do powierzchni włosa, że nie wszystkie preparaty są w stanie sobie z nimi poradzić. Na rynku dostępny jest Hedrin Raz, który w 15 minut rozwiąże problem wszy. Jego skuteczność potwierdzają badania kliniczne.

Jeżeli wiesz, że w przedszkolu , czy szkole panuje wszawica, po tygodniu lub po 10 dniach, koniecznie przejrzyj włosy dziecka i sprawdź, czy nie doszło do powtórnego zakażenia .

6. Swędząca głowa nie zawsze jest objawem wszawicy 

Swędząca skóra głowy kojarzy się najczęściej z insektami. Lekarze mówią, że z tego powodu często trafiają do nich spanikowani rodzice. Po badaniu okazuje się jednak, że to, co brali za wszy, było łupieżem lub zmianami związanymi z egzemą. 

7. Radość z wszy

Wszawica jest takim tabu, że rodzice słysząc, że dziecko ma kleszcza, a nie gnidy, oddychają z ulgą. Lekarze jednak tłumaczą, że o ile wszy nie stanowią dużego zagrożenia dla swoich żywicieli i stosunkowo łatwo się ich pozbyć, to powikłania związane z ugryzieniem przez kleszcza mogą być poważniejsze.

Ciekawostka. Wiele osób czytając artykuły o wszawicy nagle czuje, że zaczyna je swędzieć całe ciało. Czy masz podobnie?

Ocena: 4.7 z 5. Ocen: 5

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie