11 kompetencji, które pomagają rozwijać gry planszowe dla dzieci

11 kompetencji, które pomagają rozwijać gry planszowe dla dzieci

Każdy rodzic chce wspierać swoje dziecko. Długie wieczory lub popołudnia sprzyjają temu, by dzięki nauce przez zabawę pomóc dziecku rozwijać swoje mocne strony oraz różne kompetencje społeczne i poznawcze. Jak to zrobić? Zaprosić dzieci do wspólnego spędzania czasu z grami planszowymi. Sprawdź, jakie umiejętności wypracowują gry planszowe dla dzieci.

Dlaczego gry planszowe rozwijają potencjał dziecka?

Plansza, karty, kostki czy pionki to gadżety z gry, jednak razem są szansą dla dzieci na ćwiczenie niezbędnych w życiu, przydatnych cech i umiejętności. Wspólna gra planszowa z rówieśnikami pomaga w uczeniu się współzawodnictwa, przestrzegania zasad, radzenia sobie z sukcesem oraz porażką. Rozgrywki z rodziną pozwalają celebrować bliskość i pielęgnować rodzinne więzi.

Kiedy dziecko gra z rodzicem, ma szansę uczyć się jak kierować swoim zachowaniem, obserwując starszą osobę. Pokazujesz mu, że wspólne spędzanie czasu to nie tylko telewizja.

Obecnie gry planszowe dla dzieci i dorosłych przeżywają renesans. Chętnie po nie sięgają osoby w każdym wieku. Kolorowe, pięknie wykonane, z interesującą fabułą i pomysłowymi rozwiązaniami przyciągają na długie godziny. To dzięki nim może wspierać dziecko w rozwoju.

reklama

Jakie kompetencje rozwijają gry planszowe dla dzieci?

Umiejętności społeczne, w tym współpraca – dzięki spotkaniu na żywo, wspólnym dyskusjom, poznawaniu się, reagowaniu na kroki przeciwnika lub towarzysza – dziecko uczy się funkcjonowania w grupie i przestrzegania ustalonych zasad. Widzi różne emocje u konkretnych osób, przeżywa całą gamę uczuć. Co więcej, kiedy gra planszowa wymaga grania w drużynach, albo przeciwnikiem jest sama gra –  dzieci uczą się współpracy, działania w grupie i zmierzania do konkretnego celu.

Odreagowanie stresu – gry planszowe dla dzieci, to też świetna okazja do odstresowania i wyrzucenia z siebie trudnych emocji. Zajęcie umysłu grą może pomóc dziecku przestawić się na inne zadanie, a nie koniecznie skłaniać do rozmyślania o przykrej sytuacji. Wspólne spędzanie czasu nad grą, może być też okazją do rozmowy z dzieckiem – o tym, co się dzieje w szkole, co się wydarzyło i jak spędziło dzień.

Czytanie ze zrozumieniem – czytanie instrukcji gry, zasad, czy informacji na kartach, wymaga czytania ze zrozumieniem. Dzięki czemu dzieci ćwiczą tę umiejętność w bardzo przyjemnych warunkach, nie kojarząc tego z nauką. 

Przewidywanie – wiele gier uczy przewidywania i uważności na działania swoje i innych graczy. Dziecko widzi, że jego posunięcia mają znaczenie i określone konsekwencje. Rozwija umiejętność zastanawiania się nad swoimi działaniami, analizuje, co się może wydarzyć i wyciąga wnioski. Takie podejście może również przełożyć na życie.

Logiczne myślenie – wiele gier dla dzieci wykorzystuje umiejętność logicznego myślenia. Bez określania przyczyn i skutków, rozumienia kolejnych działań – często gra byłaby niemożliwa.

Wyobraźnia – gry z interesującą fabułą, wymagającą wcielania się w ciekawe postaci, albo wymyślania historii czy skojarzeń. Rozwijają wyobraźnię, pomagają wypracowywać kreatywne rozwiązania i myśleć nieszablonowo.

Strategiczne umiejętności – planowanie, analizowanie, wyciąganie wniosków – gry dla dzieci często w formie bardzo zabawowej zachęcają do strategicznych działań. Przemyślenia swojego ruchu, zanim się go zrobi, ostrożności oraz reagowania na to, co się dzieje na planszy.

Umiejętności matematyczne – sprawność ruchowa, wyobraźnia geometryczna, rozumowanie. Liczenie w grach planszowych dla dzieci jest bardzo popularne, każde działanie ma określoną wartość i należy liczyć punkty zarówno swoje, jak i przeciwnika, aby móc wygrać. Matematyka z grą planszową to świetna zabawa.

Koncentracja uwagi – w zależności od wieku gra planszowa potrafi zająć dziecko od 15 minut do kilku godzin. Skupienie, uważne słuchanie, myślenie i brak rozpraszania się, takie możliwości stwarza dziecku gra planszowa.

Umiejętność radzenia sobie z sukcesem i porażką – ostatecznym celem każdej gry jest wygrana, jednak nie zawsze jest możliwa, podobnie w szkole, czy codziennym życiu. Dzięki wzmacnianiu w dziecku poczucia własnej wartości, umiejętności dążenia do celu, dyscypliny i motywacji do działania – widzi ono, że nawet jeśli przegra, ma kolejną szansę na to, aby kolejnym razem odnieść zwycięstwo.

Rozwój pasji i zainteresowań – gry planszowe to świetny pomysł na hobby. Poznawanie nowych propozycji, innych graczy, ciekawych fabuł to ciekawy sposób na spędzanie czasu z rodziną i rówieśnikami oraz interesująca pasja.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: