Jak nauczyć przedszkolaka matematyki?

Jak nauczyć przedszkolaka matematyki?

Przedszkole to etap, na którym maluchy uczą się z wielkim entuzjazmem. I dlatego warto je zapoznawać z podstawami czytania, pisania i matematyki. Zwłaszcza solidne podstawy z matematyki pomogą dziecku w szkole odnosić sukcesy.  Co trzeba wiedzieć i zrobić, aby pomóc przedszkolakowi zrozumieć matematykę?

Większość dzieci w wieku przedszkolnym, nawet bez wskazówek i pomocy od dorosłych jest w naturalny sposób zainteresowana matematyką, ponieważ styka się z nią każdego dnia. Pewnie zauważyliście, że już trzylatki negocjują większą liczbę ciasteczek (co prawda początkowo, kiedy powiecie, że mogą tylko trzy, one stwierdzą, że nie, bo chcą dwa), czy ilość minut przed telewizorem. I oczywiście dzieci najlepiej uczą się matematyki podczas zabawy. Lubią zadawać pytania i grać w gry, które dotyczą liczenia czy robienia pomiarów. 


Zabawy uczące przedszkolaka matematyki

reklama

Liczenie  

O ile większość trzylatków potrafi policzyć do 3, to dzieci pomiędzy 4 a 5 rokiem życia z powodzeniem mogą się nauczyć liczyć przynajmniej do 10, a niektóre nawet do 100, a dodawać w zakresie do 10. To co istotne, że dzieci w tym wieku zaczynają liczyć świadomie i lubią to robić.


  • Poproś swojego przedszkolaka o pomoc w zakupach. Za każdym razem mów, ile rzeczy ma ci podać, np: 4 cebule, 2 marchewki, jedno pudełko ciastek.
  • 
W domu poproś o pomoc w przygotowaniu obiadu czy kolacji.  Może przecież obrać 5 ziemniaków lub podać ci 20 rodzynek, a jeśli poprosi, żeby pokroić mu pomidora, to spytaj, na ile kawałków - i liczcie je na głos.
  • Użyjcie kalendarza, żeby odliczać dni do urodzin lub wakacji. To też pozwoli dziecku zauważyć związek pomiędzy cyfrą ”5", słowem "pięć" i pięcioma dniami w kalendarzu.
  • Do nauki liczenia idealne są klocki - starajcie się z nich często korzystać.
  • Równie fantastycznie sprawdzają się proste gry planszowe, gdzie rzuca się kostką, a pionek porusza się o wyznaczoną liczbę pól.

Geometria    

Odkrywanie pojęć związanych z geometrią jest bezpośrednio powiązane z życiem codziennym przedszkolaka. Stąd też dzieci głownie skupiają się na  kole, kwadracie, trójkącie i prostokącie, bo odzwierciedlają znane im  przedmioty.

  • Proś dziecko o nazywanie kształtów, np: foremek lub klocków.
  • Wycinajcie różne kształty i nazywajcie je.
  • Dobrze się sprawdza układanie różnych wzorów, np: koło, trójkąt, koło, trójkąt.
Bawcie się w zagadki, np: słonko ma kształt …., pudełko ma kształt…
  • Możecie też zaproponować rysowanie po śladzie, żeby dziecko samodzielnie nauczyło się kreślić geometryczne wzory.
Pieczenie ciasteczek czy pierniczków to tez świetny pomysł na zabawę i naukę.
Przygotuj duże figury geometryczne i połóż na podłodze. Dziecko niech się przechadza, a na twój okrzyk: “Wszyscy biegniemy do ...”, niech stanie na wymienionej figurze.
  • Do worka wrzuć różne przedmioty, które mają kształt figur geometrycznych. Poproś, żeby dziecko dotykiem rozpoznało figurę, a potem sprawdziło, czy ma rację.
  • Na dużym kartonie narysuj zbiory w różnym kształcie lub kolorze. Wytnij kolorowe kształty geometryczne i poproś, żeby dziecko umieściło każdy z nich w odpowiednim zbiorze.

reklama

Pomiary    


Pomiary to ważenie i mierzenie oraz mnóstwo świetnej zabawy.

  • Niech Twoje dziecko pomoże Ci zmierzyć składniki, które są potrzebne do zrobienia ulubionych ciasteczek.  W dodatku potem możecie włączyć do tego zadania geometryczne i tworzyć ciasteczka w kształcie kółek czy kwadratów.
  • Co miesiąc mierzcie wysokość dziecka korzystając z miarki. Jeżeli macie taką wiszącą miarkę, to zaznaczajcie na niej wynik. W innym przypadku możecie robić pamiątkowe znaki na ościeżnicy. Możecie wyniki porównywać z wysokością rodzeństwa.

Relacje przestrzenne

  • Rozróżnianie położenia przedmiotów w przestrzeni z punktu widzenia dziecka można kształtować w każdym miejscu - domu, parku, na placu zabaw.
  • Połóżcie na podłodze kartkę papieru, niech dziecko na niej usiądzie. Daj mu woreczek i wskaż, gdzie ma go położyć lub rzucić używając sformułowań typu: do tyłu, z prawej, za siebie, z przodu itp./.
  • Następnie poproś dziecko, żeby poszło z kartki: cztery kroki w prawo, dwa do przodu, siedem do tyłu.
  • 
Wręcz przedszkolakowi kredki i pokieruj jego rysunkiem, np: w górnym, prawym rogu narysuj słoneczko, po środku kwadratowy domek.
  • Mierzcie różne odległości za pomocą kroków lub prosząc, żeby dziecko szło stopa za stopą.

reklama

Słownictwo związane z matematyką



Podczas zabaw i codziennych czynności starajcie się stosować pojęcia matematyczne. W ten sposób dziecko szybko przyswoi wiedzę, np: podaj mi 2 ziemniaki i trzy marchewki albo połóż je na tym okrągłym talerzu.
Policzcie, ile liter ma dziecko w swoim imieniu, a ile mama i tata.

A jeśli nie lubicie matematyki?

Staraj się nie okazywać tego dziecku, bo z badań wynika, że twoje przekonania wpływają bezpośrednio na jego podejście do tego przedmiotu. Raczej pokazuj praktyczne zastosowania w życiu codziennym. A jeśli chodzi o pierwiastkowanie czy funkcje, to na szczęście zajmą się tym już nauczyciele w szkole.

Anna Ślusarczyk

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: