Jak rozwijać wyobraźnię dziecka

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka

Łóżko zamienia się w piracki okręŧ, a już po chwili jest bez ludną wyspą. Nocą w okno stuka jednorożec, a w szafie mieszka aligator. Podstarzały i niegroźny, w przeciwieństwie do wilka, który na pewno siedzi za zasłoną. Dziecięca wybraźnia nie zna granic. Szczególnie pomysłowe są dzieci w wieku przedszkolnym.

Jak podtrzymać tę niesłychaną pomysłowość, której zazdrościmy naszym dzieciom?

 1. Dołącz do zabawy. Możesz całkiem sporo do niej dołożyć, bo... wiesz więcej. Choćby o żaglach. Dziecko, do którego zabawy włącza się rodzic, czuje się też traktowane bardziej serio. Jeżeli ktoś dołączy do zabawy, to zabawa trwa dłużej, staje się bogatsza o nowe pomysły i szczegóły.

 2.  Czytaj dziecku książki – pozwoli mu to na podróż do innych krain, zabawę z Piotrusiem Panem (ach, ci straszni piraci!) i syrenką. Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak zwiedzanie krain wymyślonych przez innych! W trakcie czytania zachęcaj dziecko do szukania innych wyjść z sytuacji i wymyślania własnych zakończeń.

 3. Opowiadaj własne historie, pozwalaj dziecku dołączyć się do nich. Snujcie opowieść w czasie jazdy samochodem czy spaceru. Zacznij opowiadanie, dziecko może je kontynuować.

 4.  Dostarczaj jak najbardziej różnorodne rekwizyty: niech w pokoju znajdzie się miejsce na stroje do przebieranie się, ale daj też dziecku szansę na stworzenie własnych przebrań: pokaż mu jak zrobić koronę, maskę, pióropusz indiański czy miecz. Niech to nie będą rzeczy cenne i trudne do wykonania, pokaż dziecku, że patyk może być czarodziejską różdżką, kijem, mieczem i masztem statku. Fantastycznie sprawdzają się też duże, kartonowe pudła.

 5. Wspólnie rysujcie: ty zaczynasz, dziecko kończy. Rysujcie przygody dla swoich postaci. A może zamiast rysować będziecie wycinać postaci z gazet i dorysowywać im tło?

 6. Bawcie się w teatr – przygotujcie z papieru pacynki na palce, możecie też wziąć maskotki i lalki. Odgrywajcie znane wam historie, a z czasem dziecko będzie tworzyć własne

 7. Muzykujcie – niekoniecznie muszą to być poważne lekcje gry na pianinie, możecie śpiewać, grać na cymbałkach czy wystukiwać rytm.

Zadbaj o to, aby dziecko miało odpowiednio dużo miejsca do twórczej zabawy – ogranicz ilość zabawek, część schowaj i wyjmij za jakiś czas chowając poprzednie. Nadmiar mebli i przedmiotów ogranicza wyobraźnię. Wyraźnie pokaż dziecku, gdzie może malować (na przykład zawieś tablicę na ścianie, lub pomaluj ją specjalną farbą w jednym miejscu), które ubrania może pociąć (włóż stare koszulki itp. do specjalnego pudełka) Komputer i telewizja nie sprzyjają rozwojowi wyobraźni... Im mniej – tym lepiej, a zabawa lepsza...

Dlaczego rozwój wyobraźni jest ważny? I czemu rodzice powinni w tym uczestniczyć?

reklama

 • Dziecko wprawia się w nowych rolach. Jeśli zaproponuje ci zabawę w kocią rodzinę, to ono będzie mamą/tatą, a ty małym, bezradnym kociaczkiem i to ono będzie chodzić na polowania, przynosić ci myszy i mleko. To świetna zabawa ucząca opiekowania się innymi i troszczenia o słabszych od siebie.
 • Dziecko doskonali słownictwo w naturalnej dla siebie sytuacji – zabawie. To idealna okazja do tego, żeby rozbudować słownik dziecka, wystarczy tu i ówdzie wtrącić słówko.
 • Opanowanie nowych umiejętności. Dziecko w zabawie uczy się jak radzić sobie w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych, wystarczy trochę pokierować zabawą, aby przećwiczyć, co zrobić: w razie pożaru, nagabywania przez kogoś obcego (bawimy się, że spotykamy czarownicę), gdy dziecko zostanie samo w domu, jak powinno odbierać telefon, czy jak ugotować zupę.
 • Dziecko buduje poczucie własnej wartości: ratuje tonącego, opiekuje się stadem koni i walczy ze złą czarownicą. To ono sprawuje kontrolę nad tym, co się dzieje, nawet jeśli sytuacja jest przerażająca.
 • Nauka norm społecznych – nawet w takiej zabawie można dziecku tłumaczyć, co jest dobre, a co złe, co wolno zrobić, a czego nie powinno się pod żadnym pozorem.
 • Rozwiązywanie problemów. Najczęściej za dzieci robią to dorośli. W zabawie to dziecko musi poradzić sobie i samo znaleźć rozwiązanie.
 • Nauka empatii – w wyobraźni dziecko musi wczuć się w sytuację kogoś innego, musi zastanowić się, co ten ktoś czułby w takiej sytuacji.
 • Czas poświęcony na zabawę z dzieckiem nigdy nie jest czasem zmarnowanym.

Joanna Górnisiewicz
Rozwój dziecka - przeczytaj pozostałe artykuły.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Radość na Twój widok, gdy odbierasz dziecko z przedszkola. Złość, gdy młodszy brat zabiera zabawki....   Więcej

Jak wspierać rozwój społeczny dziecka

Jak wspierać rozwój społeczny dziecka

Kiedy rodzi się dziecko zastanawiasz się co kupić, jak urządzić pokój, wreszcie jak karmić i pielęgnować...   Więcej

Flegmatyk czy sangwinik? Poznaj charakter dziecka

Flegmatyk czy sangwinik? Poznaj charakter dziecka

„Dlaczego moje dziecko jest takie ruchliwe, wszędzie go pełno...” A dziecko koleżanki jest takie spokojne...   Więcej

Jak dzieci kłamią na kolejnych etapach rozwoju

Jak dzieci kłamią na kolejnych etapach rozwoju

Przyłapałaś dziecko na kłamstwie. Zastanawiasz się, dlaczego tak się stało. Czy dziecko zrobiło to z...   Więcej

Jak uczą się dzieci?  - 5 ważnych wskazówek dla rodziców

Jak uczą się dzieci?  - 5 ważnych wskazówek dla rodziców

artykuł sponsorowany (*)

Nauka języków obcych nie musi być przykrym obowiązkiem, jeśli wiemy, jak przekazać wiedzę w atrakcyjny...   Więcej

Jak rozwijać umiejętności manualne dzieci w wieku przedszkolnym

Jak rozwijać umiejętności manualne dzieci w wieku przedszkolnym

Zapinanie guzików, samodzielne jedzenie, chodzenie czy tworzenie pięknych obrazków to wszystko efekt...   Więcej

reklama