Jak wykorzystać komunikację niewerbalną w relacjach z dzieckiem?

Jak wykorzystać komunikację niewerbalną w relacjach z dzieckiem?

Oczywiście, że słowa mają znaczenie. Jednak z badań wynika, że 90% informacji przekazywanych w trakcie rozmowy pochodzi z komunikacji niewerbalnej, czyli mowy ciała, która obejmuje wyraz twarzy, język ciała, bliskość, kontakt wzrokowy, przestrzeń osobistą czy ton głosu.

Dlaczego komunikacja niewerbalna jest ważna?

Dzięki niej budujesz relacje z drugą osobą i może ona wpłynąć pozytywnie lub negatywnie na tworzenie więzi rodzinnych. Dzieci są świetnymi obserwatorami i bardzo szybko wyłapią nieścisłości. Niezgodność komunikacji werbalnej i niewerbalnej wywołuje u nich niepokój. Jeśli mówisz dziecku, że bardzo cię interesuje jego opowieść, a jednocześnie nie patrzysz mu w oczy lub co gorsza, przeglądasz FB, to poczuje się odrzucone lub zawiedzione.

Komunikacja niewerbalna ma również znaczenie w nauczaniu dziecka, jak nawiązać kontakt z innymi ludźmi. Na przykład przytulanie pokazuje, jak można wyrażać miłość, a słuchanie wypowiedzi - w jaki sposób poświęca się innym uwagę.

Mowa ciała i tembr głosu mogą ci pomóc nie tylko w przekazywaniu pozytywnych emocji, ale również pozwolą ci podkreślić wagę słów lub informacji, które pragniesz przekazać dziecku.

reklama

Jak możesz wykorzystać mowę ciała?

  • Dotknij lub pogłaszcz dziecko po ramieniu, żeby poczuło twoje zainteresowanie, kiedy coś opowiada.
  • Dbaj o kontakt wzrokowy podczas waszej rozmowy, to umacnia małego rozmówcę w poczuciu, że jest dla ciebie ważny
  • Kucnij lub usiądź tak, żeby twój wzrok był na poziomie oczu dziecka. Pewnie znasz sytuację, kiedy opowiadasz coś wysokiej osobie, a ta nie patrzy ci w oczy tylko przed siebie. Przypomnij sobie, jak się czujesz w takiej sytuacji? Mało komfortowo prawda?
  • Dopasuj swój sposób i szybkość mówienia do wypowiedzi dziecka. To zbuduje między wami bliższą relację i może pokazać, że rozumiesz dziecięce.
  • Daj dziecku nie tylko uwagę, ale też bliskość. Dotyk jest naturalną potrzebą dziecka, dlatego tak bardzo potrzebuje przytulania, które niesamowicie pozytywnie wpływa na emocje.

Bywają też sytuacje, kiedy dziecko zachowuje się w sposób, który Ci nie odpowiada. Wtedy również możesz wykorzystać mowę ciała. Wystarczy przecież potrząsnąć głową okazując dezaprobatę lub pogrozić palcem. Jeśli zwracasz dziecku uwagę mów zdecydowanym tonem, w jasny i zrozumiały sposób. Nie zapominaj o szacunku dla małego rozmówcy. Zwracaj się tak, jak pragniesz, żeby się zwracano do ciebie.

Jeśli dziecko odzywa się niegrzecznie, ale w sposób, który cię rozbawił postaraj się opanować. Inaczej dziecko dostaje sprzeczne komunikaty i trudno mu zrozumieć, że jakieś zachowanie nie jest akceptowalne. Pamiętaj o kontakcie wzrokowym i kucnij, by być na wysokości jego wzroku.

Postaraj się też zauważyć, w jaki sposób się komunikujesz. Jeśli głównie krzyczysz, twoje dziecko będzie reagowało tylko na taki sposób prowadzenia rozmowy. Jeśli nie słuchasz, co ma ci do powiedzenia, ono również nie będzie skupiać się na innych.  

Dla dzieci ważniejsze jest to jak się do nich mówi, a nie co się do nich mówi. Przedszkole i szkoła mogą mieć wpływ na rozwój dzieci, ale trudno im zmieniać przyzwyczajenia, które dziecko wynosi z domu.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: