Najważniejsze umiejętności rozwija zabawa klockami

Najważniejsze umiejętności rozwija zabawa klockami

Jest taka zabawka, którą kochają praktycznie wszystkie dzieci - to klocki. Są nieocenionym źródłem satysfakcji dla dużych i małych, a korzyści wynikających z zabawy nimi nie sposób przecenić.

Jakie umiejętności rozwija zabawa klockami?

Zapewne zastanawiasz się, kim zostanie Twoje dziecko. Chcesz dla niego jak najlepiej -  dbasz o jego rozwój i samopoczucie. To, co możesz zrobić dla swojej pociechy, to również zadbać o czas na swobodną, nie planowaną zabawę np. klockami. Jednocześnie Twoje dziecko samo inicjuje zabawę, a z drugiej strony zdobywa niezbędne doświadczenia.

reklama

Zobacz, jak klocki wpływają na rozwój umysłowy i fizyczny dzieci

Dzięki zabawie klockami dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, a także usprawnia procesy poznawcze, takie jak: pamięć, uwagę, percepcję, spostrzegawczość, umiejętność kontroli.

Zabawa klockami w dzieciństwie pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej, umiejętności planowania i konstruowania.

Klocki pozwalają dziecku na ćwiczenie i rozwijanie zdolności manualnych, poprzez dopasowywanie klocków, budowanie z nich budowli, tworzenie nowych rozwiązań z własnych pomysłów. Eksploracja kolorowych kształtów i próby dopasowania ich do otworów uczą zręczności, ćwiczą prawidłowy chwyt i rozwijają ciekawość poznawczą.

Dzieci bawiące się plastikowymi czy drewnianymi klockami z różnymi otworami mają okazję przetestować zależności przyczynowo - skutkowe i zrozumieć zachodzące procesy. Dziecko uczy się, że jeśli czymś rzuci np. klockiem, to on spadnie, może również coś potłuc. Kiedy zbuduje dom czy pociąg to widzi, że jego działania przyniosły konkretny efekt, który wzbudza zainteresowanie innych osób np. rodziców, rówieśników czy nauczycieli.

Zabawa klockami to nie tylko budowanie, to również tworzenie całych światów. Z klocków mogą powstać zamki, autostrady czy zoo. Starsze przedszkolaki chętnie używają klocków w zabawach symbolicznych, gdzie plastikowe elementy stają się kierownicą pojazdu, różdżką, rakietą czy produktami spożywczymi do zabawy w sklep. Takie działania wspomagają wykształcenie umiejętności współpracy, a także poznawanie zasad rządzących społecznym życiem.

Sprzątanie zabawek, w tym klocków, to też możliwość nauki odpowiedzialności i samodzielności. Kiedy dziecko wie, jakie są zasady, ma świadomość, że sprzątnięcie swoich zabawek i ich szanowanie wpływa na to, że dłużej mu posłużą.

Klocki to też zabawka, która rozwija niezwykłą umiejętność potrzebną we współczesnym świecie. Próbując dopasować jeden klocek do drugiego, decydują: gdzie go przyczepić, jak zrealizować swój pomysł, a kiedy jednego rodzaju klocków zabraknie dziecko uczy się rozwiązywanie problemów i poszukiwania rozwiązań (Jaki klocek będzie najlepszy? Czy dany wybór pomoże w osiągnięciu celu?).

Jakie klocki wybrać dla dziecka?

Już wiemy, że klocki są niezwykłą zabawką, która bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Teraz czas odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie klocki wybrać? Przecież na rynku jest ich tak dużo, a każdy typ ma swoje zalety.

Do dyspozycji mamy klocki:

  • drewniane,
  • plastikowe,
  • gumowe,
  • z wieloma otworami,
  • w różnych kształtach i kolorach.

Zanim wybierzesz konkretny zestaw, weź pod uwagę:

  • wiek dziecka,
  • wielkość elementów, 
  • poziom rozwoju naszej pociechy.

Sprawdzaj oznaczenia na opakowaniach. Na każdym jest umieszczona informacja, od jakiego wieku można zabawkę przekazać dziecku. Bez względu na to, jaką firmę wybierzemy oraz jakie będą tam kolory czy kształty, jeśli tylko będą bezpieczne dla dziecka, będzie to dobry wybór.
Bibliografia:

Brazelton J.D.S. Rozwój dziecka 3-6. GWP, Sopot, 2013
Roman K. Analiza rozwoju umiejętności motorycznych dziecka. Journal of Education, Helth and Sport. 2017; 7(8):344-354

Paulina Gaworska
psycholog

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: