Samodzielne wycieranie pupy. Jak nauczyć dziecko?

Samodzielne wycieranie pupy. Jak nauczyć dziecko?

Samodzielne wycieranie pupy to nie lada wyzwanie, jednak warto rozpocząć trening pomiędzy 3 a czwartym rokiem życia malucha. Jak nauczyć dziecko tej nowej umiejętności?

Kiedy dziecko skończy roczek można rozpocząć pierwsze próby nauki korzystania z nocnika. Jednak dopiero w wieku około 2 lat będzie ono potrafiło z niego skorzystać. Kolejnym etapem jest nauka korzystania z toalety i wtedy możecie zacząć trening.

Wytłumacz – po co?

Czas na naukę. Po pierwsze wytłumacz dziecku, że fajnie jest być niezależnym i poczuć się dorośle. Powiedz, że nie zawsze pani przedszkolanka może mieć czas, żeby pomóc, więc warto umieć o siebie zadbać o samodzielnie. Wyjaśnij, że źle wytarta pupa może sprawić prawdziwy problem. Może szczypać bądź swędzieć i najważniejsze – powtarzaj do znudzenia, że zawsze po korzystaniu z toalety należy myć dokładnie ręce.

Ćwiczenia na lalce lub misiu

reklama

Zanim dziecko dokładnie zrozumie w jaki sposób prawidłowo wycierać pupę, minie trochę czasu. Na samym początku przygody, wytłumacz zasady przy użyciu lalki lub misia. Zachęć także malucha do tego rodzaju ćwiczeń. Pamiętaj, aby zarówno dziewczynkom jak i chłopcom koniecznie wpajać zasadę, że pupę wycieramy od przodu do tyłu.

Jak korzystać z papieru toaletowego?

Pierwszym krokiem będzie dokładne wytłumaczenie dziecku do czego służy papier toaletowy. Z całą pewnością trafionym pomysłem okaże się kupno kolorowego, bo kwiatki, samochody czy postacie z bajek zachęcą dziecko do treningu.

Zwróć uwagę również na liczbę kawałków, jaką maluch powinien używać. Jeden czy dwa listki to zdecydowanie za mało, jednak cała rolka to zdecydowanie za dużo.  Pokaż też dziecku jak złożyć papier, bo maluchy mają tendencje, żeby zrobić z papieru kulę i jej użyć.

Ułatw wszystkim działanie

reklama

Na początek, żeby ułatwić dziecku zadanie i zadbać o większą higienę zaopatrz się w mokre chusteczki lub nawilżany papier toaletowy. W tym przypadku też wytłumacz, ile listków maluch może zużyć. Miękki, mokry papier nie dość, że będzie bardziej delikatny dla skóry dziecka, to jednocześnie łatwiej nim dokładnie oczyścić pupkę.

Mimo wszystko sprawdź

Mimo szczerych chęci, dziecko przez pierwsze miesiące nie będzie potrafiło perfekcyjnie wycierać pupy. Dlatego pomimo zapewnień, że wszystko się udało – na wszelki wypadek sprawdź. Często maluch może się ubrudzić lub po prostu coś pójdzie nie po jego myśli. 

Mycie rąk jest równie istotne

Już od najmłodszych lat staraj się wyrobić u dziecka nawyk mycia rąk po każdej wizycie w toalecie. Wytłumacz, dlaczego higiena jest tak istotna. Dla malucha niektóre czynności są niezrozumiałe. Przecież dopiero można było robić kupkę w pampersa, a teraz już nie – dlaczego? Naucz również dziecko, że każdorazowo po skorzystaniu z toalety należy spuścić wodę w ubikacji, dla niego nie jest to sprawa oczywista.

reklama

Motywuj i nie panikuj

Pamiętaj, żeby chwalić za każdy, nawet najmniejszy sukces. Możesz też dopingować robiąc wesołe naklejki, które będziesz wręczać dziecku. I przede wszystkim nie załamuj się, nie histeryzuj, nie obrażaj.  
Wiedz, że nie bierzecie udziału w wyścigach i bądź pewna, że w końcu się uda i stanie się to rutyną doprowadzoną do perfekcji.  Kiedy możesz zacząć histeryzować? Jeśli po 30-tce twoje dziecko nadal będzie potrzebować pomocy. To raczej niemożliwe, prawda?

Klaudia Kierzkowska

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: