Córeczka Tatusia, czyli o roli tatusia w życiu małej dziewczynki

„Wiesz, mamo, jak będę starsza, to ożenię się z tatą” – wyznała mi z przejęciem moja czteroletnia córka. Kiedy próbowałam tłumaczyć, że to niemożliwe, wprawiłam ją w nieme osłupienie. „Ale jak to?” – bąknęła, kiedy swoim wywodem komplikowałam jej dalekosiężne plany. Starałam się być dobitna, acz delikatna - by nie urazić uczuć małej kobietki. Jakby nie patrzeć, jej postawa wydała mi się zrozumiała: mała dziewczynka, pilny obserwator świata dorosłych wie, że kiedy dorośnie,  będzie miała swoją rodzinę. Jej partnerem, mężem, będzie książę na białym koniu: ktoś silny, mądry i odpowiedzialny – wybór to oczywisty: to mój tata!

 
Mężczyźni traktują swe córki inaczej niż synów – mniej od nich wymagają, są bardziej wyrozumiali, częściej je rozpieszczają i przytulają. Pozytywną stroną tej faworyzacji płci jest fakt, że dzięki temu z małej kobietki wyrośnie pewna siebie, dojrzała kobieta.
 

Ojciec dla swego dziecka jest pierwowzorem mężczyzny – w sensie emocjonalnym i psychologicznym. Ty mamo nigdy nie podważaj jego autorytetu w oczach dziecka. Jeśli macie problemy, to pamiętaj, że są one wasza sprawą i dotyczą was – małżonków. Wspieraj partnersko, inicjuj sytuacje, które sprzyjają budowaniu ciepłych relacji ojciec – córka. Chwal go, zwracaj uwagę na zalety taty, staraj się publicznie  go nie krytykować. Miej świadomość, że twoja córka, wkraczając w dorosłe życie, każdego bliskiego sercu mężczyznę będzie porównywała z tatą.
 

To właśnie ojciec ma największy wpływ na samoocenę córki, na jej relacje z ludźmi w przyszłości; w zależności od jego stosunku do niej, rozwija się w małej kobietce poczucie samoakceptacji... lub jego brak. To on chwali jej śliczną sukienkę, wspiera w trudnych sytuacjach, motywuje i docenia osiągnięcia.
 

Niezwykle ważne w układzie tata córka jest zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, jakie powinien dawać ojciec. Jeśli dziewczynka obdarowuje ojca powyższymi przymiotami, nie boi się jego srogiej miny, za to może liczyć na silne ramię – w dorosłym życiu będzie jej łatwiej zbudować dobry związek ze swym partnerem.
 

Rozmowy, konstruktywne sprzeczki, dyskusje pomiędzy tatą i córką, w miejsce despotycznego „nie pyskuj” czy „bądź cicho!” to chwile niezwykle cenne. To od nich, od ich jakości zależy przyszła postawa córki w roli małżonki: czy będzie otwarta, skłonna do kompromisów i negocjacji; czy będzie umiała się komunikować, godzić odmienne stanowiska, a nie za wszelką cenę stawiać na swoim.
 

Mała dziewczynka, patrząc na związek swoich rodziców, a zwłaszcza to, jak ojciec traktuje matkę, uczy się, jakiego zachowania ma oczekiwać, czego ma się spodziewać ze strony swego przyszłego partnera. Miejmy na uwadze, że nasze dzieci pilnie nas obserwują, powielają zachowania, utarte schematy, a w progi swych przyszłym domostw przenoszą wzorce wyniesione z domu. Nosząc w sercu  i w pamięci obraz ojca, często jako dorosłe dziewczyny wychodzą za mąż za ich kopie – tym, którym los podarował mądrego ojca będą szczęśliwe, inne zaś, dzięki więzom krwi … zrujnują sobie życie.
 

Często też, kiedy kobieta zwiążę się z draniem, wbrew wszystkim i wszystkiemu jest przekonana, że jej związek jest udany. Ona nie wie, co to harmonijny, zdrowy układ; nie wie, że ma prawo wymagać kompromisów; że nie trzeba być biernym, poddanym;
 

Z kolei oziębłość ojca, brak czułości i zainteresowania dzieckiem może powodować, że spragniona ciepła i zainteresowania dziewczyna ma problemy z właściwym stosunkiem do mężczyzn - w głębi duszy czuje się ona bezwartościowa i gorsza od innych.
 

Poza tym nie oszukujmy się - na tym etapie życia dziecku, niezależnie od płci,  łatwiej jest sympatyzować z tatą niż z mamą. Jest on bardziej wyrozumiały niż ona, nie wymaga sprzątania skarpet, nie gdera, nie prawi tak nudnych kazań, za to ma wiele niezaprzeczalnych walorów: buduje super wieże, bez sprzeciwu nosi na barana, a jak się z nim gra w piłkę...
 

Monika Zalewska - Biełło

Wychowanie dziecka - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.

reklama

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym - kliknij tutaj.

Ocena: 4.7 z 5. Ocen: 23

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Chcę być dorosły, czyli czego dziecko uczy się od rodziców

Chcę być dorosły, czyli czego dziecko uczy się od rodziców

Które dziecko nie marzy, by stać się dorosłym - tu, teraz, natychmiast, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy...   Więcej

Mama jest tylko moja, czyli zazdrosny maluch

Mama jest tylko moja, czyli zazdrosny maluch

„Moja mama!”- takim okrzykiem trzyletnia dziewczynka reaguje na każdego, kto śmie spojrzeć na jej mamę....   Więcej

Będę twoim mężem mamusiu

Będę twoim mężem mamusiu

”Wiesz, mamo, jak dorosnę, to się z tobą ożenię!” – takie oto wyznanie pada z ust twego synka. Nie wiesz,...   Więcej

Być bohaterem własnego dziecka

Być bohaterem własnego dziecka

1. Pamiętaj, że rodzic-bohater to nie szalenie przystojny heros, który za pomocą siły mięśni rozprawia...   Więcej

Gdy córeczka tatusia dorasta…

Gdy córeczka tatusia dorasta…

Jesteś dla niej pierwszym najważniejszym mężczyzną w życiu, a ona - twoim oczkiem w głowie. Córeczka...   Więcej

Kiedy rodzic kocha za bardzo - zmora nadopiekuńczości

Kiedy rodzic kocha za bardzo - zmora nadopiekuńczości

Mama Jasia przywozi go zawsze na plac zabaw wózkiem.  Dba, aby się nie uderzył, nie skaleczył. Stale...   Więcej

reklama