Mama jest tylko moja, czyli zazdrosny maluch

Mama jest tylko moja, czyli zazdrosny maluch

„Moja mama!”- takim okrzykiem trzyletnia dziewczynka reaguje na każdego, kto śmie spojrzeć na jej mamę. Dziwne? Niekoniecznie. Wszystkie dzieci pragną miłości mamy, a prawdopodobnie każde, w pewnym momencie, staje się niezmiernie konsekwentne w swej zaborczości i manifestuje swą zazdrość o mamę zarówno względem taty, babci, cioci, jak i każdego, kto w jego mniemaniu stanowi zagrożenie. Zazdrość szkraba może również objąć czas i myśli mamy, która koncentruje się na czymś innym niż budowanie z nim wieży z klocków. Sytuacja zagmatwać się może jeszcze bardziej, kiedy w domu pojawi się młodszy brat lub siostra.

Manifestacja zazdrości malucha przybierać może różne formy - od ciągłych pytań: ”Czy jestem twoją ukochaną córeczką”, kiedy w polu widzenia pojawi się inne dziecko, przez wchodzenie na kolana, kiedy absorbuje cię rozmowa z mężem, po dzikie wrzaski, kiedy próbujesz przeczytać gazetę.

W pierwszym okresie życia dziecka zazdrość jest pewnego rodzaju prawidłowością, etapem pozwalającym dziecku otworzyć się na innych. Jeśli rodzinę uznamy za namiastkę społeczeństwa, to zazdrość malucha o mamę możemy potraktować jako rodzaj treningu. Dziecko w domu, pod czujnym okiem rodziców, ma szansę nauczyć się panowania nad swymi uczuciami oraz przeżywania ich w sposób akceptowany przez innych.

•    Od narodzin niemal ciągle jesteście razem, a dziecko waszą nierozłączność traktuje jakoś naturalnego i oczywistego - jesteś dla niego przez cały czas. Dla twego szkraba bycie blisko ciebie jest najwspanialszą rzeczą - jest niezmiernie szczęśliwe szczególnie wtedy, gdy skupiasz uwagę tylko na nim. Dbaj o to, by spędzać ze sobą dużo czasu, niemniej malec musi rozumieć, że nie każdą wolną chwilę musisz spędzać na wspólnym rysowaniu. Niech wie, że i ty czasem chcesz przeczytać swoja książkę czy porozmawiać z przyjaciółką przez telefon - ucz dziecko czekania na "swoją kolej", gdy jesteś zajęta, trenuj jego cierpliwość. Mimo protestów dokończ to, co właśnie robisz, a potem pochwal go za cierpliwość i.. i wreszcie zbudujcie tę ogromną wieżę z klocków:)

reklama

•    Dziecko jest zazdrosne również o twoje uczucia względem męża? Najgorszą rzeczą, jaką w tej sytuacji możesz zrobić jest unikanie jawnego okazywania mu uczuć w imię świętego spokoju. Dziecko musi wiedzieć, że w twoim życiu oprócz niego są inne ważne dla ciebie osoby. Poza tym maluchowi niezmiernie potrzebny jest widok kochających, przytulających się rodziców. Ucz też, by nie przerywało wam (oraz innym) rozmowy oraz tłumacz, że ty i tata czasem potrzebujecie pobyć sami.

•    Maluch zazdrosny o rodzeństwo to rzecz naturalna, choć uciążliwa. Kiedy pojawia się w domu noworodek, to oczekujemy, że starszy brat/siostra, przygotowani na ten fakt poprzez długie rozmowy, nie będzie czuł/a się zazdrosne. Tymczasem psychologowie porównują tą sytuację do pojawienia się w domu drugiej żony - wprawdzie mąż uprzedzał, że ktoś taki z wami zamieszka, ba!- nawet razem kupowaliście dla niej ubrania i organizowaliście kącik, ale wbrew mężowskim zapewnieniom, że nadal bardzo cię kocha i jej pojawienie nic nie zmieni, ty czujesz się… No, powiedzmy, że mocno niepewnie. Starsze dziecko w takiej chwili, jak nigdy dotąd, potrzebuje wyrazów miłości i zainteresowania.

Nie tłumaczmy dzieciom, że kochamy je po równo, bądź dzielimy swą miłość dokładnie na pół - dziecko tego ani nie zrozumie, ani nie zaakceptuje. Ono chce mieć ciebie i twoją miłość wyłącznie dla siebie. Mów zatem: "Kocham was najbardziej na świecie”. Bo to przecież prawda.

Ocena: 4.21 z 5. Ocen: 17

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Załadowanie to straszne słowo...

Załadowanie to straszne słowo...

Załadowanie to straszne słowo. Bez krzty humanizmu. Dotyczy ono bardzo ważnej sprawy, o której dzisiaj...   Więcej

Kupujemy zwierzątko

Kupujemy zwierzątko

Rodzice rozważają zakup zwierzątka dla małego dziecka z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że często...   Więcej

Relacja matka – córka – co się zmienia, gdy na świecie pojawia się dziecko?

Relacja matka – córka – co się zmienia, gdy na świecie pojawia się dziecko?

O relacjach matka – córka napisano wiele artykułów. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać to...   Więcej

To ja rządzę - jak dzieci przejmują kontrole i co z tego wynika

To ja rządzę - jak dzieci przejmują kontrole i co z tego wynika

Mały Andrzejek krzyczy, że nie będzie jadł kaszki swoją plastikową łyżeczką, tylko tamtą, dużą i zwykłą. ...   Więcej

Nie ignoruj tych zachowań

Nie ignoruj tych zachowań

Z pozoru są to nieszkodliwe maniery, które co najwyżej prowokują śmieszne sytuacje. Ot, dziecko to taki...   Więcej

Trudne emocje rodzicielskie – jak sobie z nimi radzić

Trudne emocje rodzicielskie – jak sobie z nimi radzić

Zawsze twierdziłam, że największym wyzwaniem macierzyństwa jest praca nad sobą i radzenie sobie z...   Więcej

reklama