Nasze dzieci sie kłócą

Nasze dzieci sie kłócą

Kiedy dzieci wspólnie spędzają czas, nietrudno o kłótnie. Choć żyć bez siebie nie mogą, to ma się wrażenie, że ani chwili nie wytrzymają spokojnie się bawiąc. Sprzeczki wybuchają nie wiadomo, dlaczego, często z powodu jakichś błahych w naszym mniemaniu przyczyn. Zastanawiamy się wtedy, dlaczego nasze dzieci się kłócą ? Czy da się zapobiegać kłótniom między rodzeństwem ? Kiedy interweniować ?

Dlaczego dzieci się kłócą ?

Małym dzieciom trudno rozwiązać zaistniały pomiędzy nimi konflikt poprzez spokojną rozmowę. Po pierwsze czekanie nie jest ich mocną stroną, a po drugie nie rozumieją słowa dzielić się. Dla nich oddanie ulubionej w danej chwili zabawki, to jakby podarowanie jej na zawsze. Nie rozumieją, po co mają to robić. Szybciej jest wyrwać upatrzony przedmiot z rąk towarzysza zabawy.

Kiedy bronią swojego terytorium, czyli swojego pokoju, kącika z zabawkami. Intruz nie ma prawa myszkować w ich skarbach, a jego nieproszona obecność to kolejny powód do kłótni.

Bo chcą na siebie zwrócić uwagę rodziców. Czasami rodzice zabiegani i zajęci pracą, nie poświęcają dużo uwagi dzieciom, które są spokojne, grzeczne i bezproblemowe. Dziecko zauważa, że kiedy coś nabroi, mama czy tato poświęcają mu swój czas i uwagę. Zachowuje się niegrzecznie, aby pobyć z rodzicami, być w centrum ich uwagi, nawet kosztem ewentualnej kary.

Bo się nudzą ? małym dzieciom trudno jest przez dłuższy czas koncentrować uwagę na jednej czynności. Kłótnia staje się lekiem na nudę i czasami niezłą rozrywką (o ile nie przybierze niebezpiecznej postaci)

Bo są zmęczone. Zmęczenie nie sprzyja zgodnej zabawie, czy wspólnemu przebywaniu razem. Dzieci szybko się dekoncentrują i traci zainteresowanie wykonywanym zajęciem. Wszystko je drażni, a wtedy nietrudno o wybuch.

reklama

Gdy ich otoczenie wypełnione jest różnymi denerwującymi bodźcami: głośną muzyką, szumem, hałasem, a także dymem papierosowym, czy ostrym światłem

Gdy mają jakieś problemy, w przedszkolu, szkole czy domu. Częste kłótnie, inicjowane szczególnie przez jedno dziecko powinny być sygnałem dla rodzica, aby spróbować szczerze porozmawiać z dzieckiem

Czy da się zapobiec kłótniom między rodzeństwem ?

Całkowite wyeliminowanie kłótni nie jest możliwe, ale jest kilka sposobów które mogą pomóc rozładować napięcie między dziećmi.

Nie sprzyjaj postawie rywalizacji między dziećmi, nie porównuj ich między sobą, nie zachęcaj do niezdrowego współzawodnictwa.

Staraj się podkreślać indywidualne zalety dzieci, doceniaj ich indywidualne zainteresowania.

Od jak najwcześniejszych chwil ucz dzieci nazywać uczucia jakie przeżywają, odwołuj się do konkretów w rozmowach z nimi. Mów np.: ?Kasiu, pewnie ci teraz przykro, że Mikołaj zabrał ci samochód. Pewnie też się zdenerwowałaś, bo aż go popchnęłaś. Fajnie się bawiłaś, a on ci przeszkodził. To faktycznie może zdenerwować. Myślisz, że mogłabyś jakoś inaczej zwrócić się do Mikołaja, aby oddał ci zabawkę ?

Kiedy interweniować?

Do pewnego momentu rodzic nie powinien interweniować w kłótnię między dziećmi. One uczą się radzić sobie z sytuacjami, na jakie się nie zgadzają i to jest jedna z metod. W razie potrzeby należy jednak przejąć inicjatywę stanowczo, nie stając się równocześnie sędzią. A kiedy interweniować ?

reklama


Kiedy kłótnia staje się gwałtowna i okrutna?

Kiedy dzieci zaczynają bić się, gryźć, drapać lub przejawiać inne formy agresji (wobec bijącego od razu należy wyciągnąć konsekwencje ? np. zabrać mu zabawkę, która była przyczyną kłótni, zostawić samego w pokoju dopóki się nie uspokoi, fizycznie rozdzielić kłócące się dzieci)

Gdy kłótnia przeciąga się w nieskończoność można wtedy spróbować odwrócić uwagę dzieci

Nagradzanie

Gdy zauważycie, że wasze dzieci rzadziej się kłócą, czy samodzielnie rozwiązują konflikty między sobą nie wahaj się je nagrodzić (może to być mały prezent, pochwała, także na forum rodziny, czy jakaś wspaniała niespodzianka)

RODZICU PAMIĘTAJ!

Dziecko uczy się poprzez obserwację. Twój sposób rozwiązania konfliktu, będzie dla niego wzorem do naśladowania w przyszłości. Dlatego staraj się kontrolować to co mówisz jak to mówisz i co robisz.

Agnieszka Musiał

reklama

Wychowanie dziecka - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.

Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym - kliknij tutaj

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: