Jak pomóc nastolatkowi wybrać dobrą szkołę?

Jak pomóc nastolatkowi wybrać dobrą szkołę?

Wybór odpowiedniej szkoły czasem mocno odbija się na przyszłości dziecka. Jak pomóc nastolatkowi zdecydować, co jest dla niego ciekawe i atrakcyjne oraz co brać pod uwagę radząc dziecku, na jakie placówki i klasy się zdecydować? Od czego zacząć zawężanie wyboru? Oto kilka wskazówek dla rodziców jak wspierać dziecko  wyborze szkoły.

Dobra szkoła – co to znaczy?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, chce mu ofiarować swoje wsparcie, widzę i doświadczenie. Dla wielu rodziców, "dobra szkoła” jest utożsamiana z prestiżem placówki, wysoką jakością kształcenia oraz możliwościami rozwju talentów ich dzieci. "Dobra szkoła” to też taka, która da wykształcenie, pozwalające na zdobycie rozwijającej, odpowiednio płatnej pracy.

Jednak jaka powinna być "dobra szkoła”, aby rzeczywiście służyć dziecku, by rozwijać jego potencjał i kształtować charakter? Przede wszystkim taka, która nie stawia jedynie na pamięciowe opanowanie treści, ale uczy przydatnych kompetencji w życiu – podejmowania decyzji, wyciągania wniosków, kreatywnego podejścia do poszukiwania rozwiązań problemów. Dobra szkoła to taka, która proponuje wsparcie w trudnych sytuacjach i wie, że rozwój człowieka nie kończy się jedynie na sferze poznawczej.

Mocne strony, zainteresowania i plan na przyszłość

Bardzo istotne jest, abyś Ty jako rodzic rozmawiał ze swoim dzieckiem – co chce robić w życiu, jakie ma plany i marzenia. Nie narzucaj swojej woli, nie kwestionuj wyborów dziecka raczej pytaj, rozmawiaj i zachęcaj do zobaczenia różnych możliwości. Dziecko to odrębna istota, która może mieć inne zdanie na temat edukacji i pracy niż Ty. W atmosferze szacunku łatwiej pomóc dziecku wybrać najlepszą dla niego drogę, niż wtedy, kiedy krzyczycie do siebie i nie słuchacie.

Kiedy dziecko ma swoje pasje, zainteresowań, wybija się na jakimś polu i w rozmowie wynika, że wie, co chce robić – pomóż mu rozwijać te talenty, które przejawia. Pokaż zawody, w jakich można wykorzystać umiejętności, które już ma. I podpowiedz, czego jeszcze musi się nauczyć.

Trudniej jest, kiedy dziecko nie wie, czego chce, nie wie, co je interesuje lub ma bardzo dużo talentów i pomysłów na swoje życie. Pierwsza sytuacja dotyczy problemu poznania swojego potencjału, możliwości i zainteresowań. Druga zawężeniu i wybraniu kierunku przewodniego.

reklama

Rodzicu – Twoja pomoc jest niezbędna!

Pomyślcie razem z dzieckiem, ile chce się uczyć od ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum. W roku 2019 młody człowiek ma do wyboru:

  • 4 letnie liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia
  • 3-lenią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy
  • 2-letnią branżową szkołę II stopnia oraz szkołę policealną

Po ukończeniu liceum, młody człowiek decyduje się często na podjęcie studiów to około – 3-5 lat nauki.

Nie zostawiaj dziecka z wyborem, pomóż mu zastanowić się nad talentami, jakie przejawia i które chce dalej rozwijać.

Pomocne pytania w rozmowie, o wyborze szkoły/zawodu:

  • Co lubisz robić?
  • Co Cię interesuje?
  • Czego lubisz się najbardziej uczyć?
  • Jaki zawód chciałbyś wykonywać? Dlaczego?
  • Jakie kompetencje potrzebne są w tym zawodzie?

Przejrzyjcie placówki, jakie są w waszym mieście oraz zastanówcie się, czy dziecko chce się uczyć poza miejscem zamieszkania. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie opinii o szkole, popytanie wśród znajomych, na forach oraz grupach w internecie, gdzie można wymienić się informacjami na temat danej szkoły czy profilu klasy.

Wybór szkoły przez nastolatka to duże wyzwanie, dlatego nie zostawiajcie podjęcia decyzji na ostatnią chwilę, lepiej wcześniej pomyśleć, zweryfikować plany na przyszłość. W podjęciu decyzji może pomóc doradca zawodowy, który wykonuje testy dotyczące sprawdzenia potencjału konkretnej osoby, może opowiedzieć o zawodach, możliwościach pracy oraz potrzebach rynku. Dzięki takiej konsultacji zarówno Ty, jak i Twoje dziecko będzie mieć szansę zobaczyć swoje zasoby w nowym świetle.

Bibliografia:
Zmiany w systemie oświatowym: https://www.wcies.edu.pl/rodzice/zmiany-w-systemie-oswiatowym

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: