Złośliwe koleżanki w szkole – jak pomóc córce się w tym odnaleźć

Złośliwe koleżanki w szkole – jak pomóc córce się w tym odnaleźć

Chodzenie do szkoły to teoretycznie jeden z najlepszych okresów w życiu dziecka. Nauka, zabawa, przyjaźnie… Przynajmniej tak powinno być.

Jednak wszyscy wiemy, że dziecko może trafić do takiej grupy rówieśniczej, w której będą złośliwe dziewczyny. Szkoła dla nich wydaje się być miejscem do ćwiczeń, jak manipulować innymi i zastraszać ich. Plotkują, obgadują i cieszą się, kiedy tylko mogą kogoś publiczne wyśmiać. Czują się zdecydowanie lepsze od koleżanek i uważają, że mają pełne prawo upokorzyć każdego. Jak możesz swojej córce pomóc odnaleźć się w takiej sytuacji?

Typy złośliwych dziewczyn

Samolubne i niewrażliwe na potrzeby innych, a przy tym złośliwe. Z kim najczęściej mamy do czynienia?

Plotkara: lubuje się w grzebaniu w życiu innych. Ma wiele źródeł informacji, aby móc być na bieżąco z najnowszymi plotkami i upewnić się, że każdy przykry lub żenujący szczegół czyjegoś życia ujrzy światło dziennie. Lubi rozsiewać plotki.

W przypadku, gdy plotka nie wydaje się być dość soczysta, nie powstrzyma się przed dodaniem do niej odrobiny pikanterii, aby uczynić ją bardziej interesującą. Nigdy nie można jej zaufać czy powierzyć tajemnicy. Nawet jej przyjaciele nie zostaną oszczędzeni – gdy tylko pojawi się okazja na podzielenie się smakowitymi szczegółami cudzego życia, bez namysłu ich zdradzi.

Krytykantka: nigdy nic jej nie zaimponuje. Nie ma szans, aby była pod wrażeniem osiągnięć innych. We wszystkim potrafi znaleźć niedociągnięcie lub błąd i nie waha się o tym poinformować. Umniejszanie tego, co robią inni daje jej poczucie dumy i bycia lepszym, a krytykować potrafi wszystko: styl ubierania się, wygląd, chód, zachowanie i pozycję społeczną. Jej sarkastyczne komentarze niszczą poczucie własnej wartości u tego, na kogo się uwzięła.

Markowa królowa: dziewczyna, która ogromną wagę przywiązuje do tego, jakiej marki są ubrania i inne rzeczy. Przynosi do szkoły modowe nowości i gadżety. Od przyjaciół oczekuje tego samego. Każdy, kto jest poniżej tego standardu, jest traktowany z góry i eliminowany z kręgu znajomych. Chętnie też zwalcza inne dziewczyny o podobnym statusie, które mogłyby zagrozić jej pozycji: tej jedynej, która MA.

Szefowa: dziewczyna, która dyktuje warunki innym. Decyduje o tym, kto z kim może rozmawiać, a z kim nie powinien, kto jest w „naszym klubie”, a kto nigdy się do niego nie dostanie. Z chęcią stwarza pozory przyjaźni, tylko po to, żeby móc śmiać się z rozczarowania zawiedzionej osoby, gdy zostanie publicznie odrzucona.

Dziewczynka, która zostanie przez nią uznana za „niegodną” szybko staje się wyrzutkiem klasowym, jest wykluczona z wszelkich kółek czy paczek i odsuwana od ważnych wydarzeń. Inni liczą się z jej zdaniem, więc są dla niej mili – głównie ze strachu przed zostaniem wyrzutkiem.

Cyberprzestępczyni: atakuje za pomocą mediów społecznościowych. Publikuje zdjęcia online i tworzy poniżające posty o dziewczynkach, których nie lubi. Czasami pisze kłamstwa, mimochodem wspominając o kimś, ale nie nazywając go bezpośrednio. Jednak jej podpowiedzi są zawsze tak oczywiste, że wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Posuwa się nawet do tego, że tworzy fałszywe profile, tylko po to, żeby kogoś upokorzyć czy wyśmiać.

reklama

Jak pomóc córce, jeśli jest zostanie ofiarą złośliwych koleżanek?

Walka z tym problemem może być bardzo skomplikowana, ponieważ chcemy dziecku pomóc, ale w taki sposób, aby nie przejmować inicjatywy, nie kontrolować i nie przeszkadzać w samodzielnym rozwiązaniu problemu. Oto kilka podpowiedzi jak możesz pomóc swojej córce w radzeniu sobie z takimi dziewczynami w szkole.

Rozmawiaj z córką
Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu Twojego dziecka, ważne jest, abyś z nim porozmawiała i dowiedziała się, czy napotkała jakieś problemy w szkole. Słuchaj jej. Jeśli będzie przekonana, że ma kogoś, kto jej wysłucha, to otworzy się i opowie o swoich zmartwieniach. Możesz nauczyć jej sposobów radzenia sobie z plotkami i z odrzuceniem.

Pamiętaj! Wcale nie musisz próbować interweniować, ponieważ umiejętność radzenia sobie w grupie społecznej jest częścią dorastania i każdy kiedyś musi nauczyć się samodzielnie radzić sobie także w trudnych sytuacjach. Czasami najlepszym co możemy zrobić, jest wysłuchanie i danie do zrozumienia, że się jest tuż obok.

Podziel się swoimi doświadczeniami
Jeśli doświadczyłaś lub byłaś świadkiem radzenia sobie z takim zachowaniem dziewczyn w szkole, możesz po prostu poopowiadać o tym, co się działo, jak poszczególne osoby reagowały, w jaki sposób to pomagało lub wywoływało całkowicie odwrotny skutek.

Dasz też w ten sposób do zrozumienia, że dziecko nie jest jedyną osobą, która zmaga się z taką sytuacją. Opowiedz, jak radziłaś sobie ze złością, frustracją, poczuciem osamotnienia w takich chwilach. Poszukaj książek i filmów, których bohaterki dzięki determinacji i odwadze poradziły sobie z podobnymi problemami.

Pomóż skupić się na celu
Pomóż córce zrozumieć, co jest jej marzeniem, co pragnie osiągnąć. Wspólnie zastanówcie się, co może temu służyć: dodatkowe zajęcia, kurs, ćwiczenia. Osoby, które dążą do czegoś, są oporniejsze na drobne zawirowania wokół siebie i nie przywiązują takiej wagi do złośliwości, obgadywania i kółeczek wzajemnej adoracji. W ten sposób stają się też mniej atrakcyjnym celem dla prześladowczyń. Spraw by Twoja córka była silna i skoncentrowana na swoim celu oraz pragnieniach.

Pomóż znaleźć przyjaciela
Co dwóch, to nie jeden. Tam, gdzie ma się towarzystwo, wszystko łatwiej przychodzi, a Twoja córka z pewnością nie jest jedynym dzieckiem, które cierpi z powodu takiego układu w klasie. Zastanówcie się wspólnie z kim warto nawiązać bliższą znajomość i postaraj się stworzyć sprzyjające jej sytuacje, przede wszystkim poza szkołą: wspólne wyjścia, wycieczki, zabawy. Jeśli to niemożliwe, szukajcie w innych miejscach, niech Twoje dziecko poszerza krąg znajomych, może gdzieś tam jest przyjaciółka od serca?

Ucz, że trzeba reagować
To bardzo wygodne: zachowywać się tak jak inni i nie wychylać się. Jednak brak reakcji pozwala wrednym dziewczynom rosnąć w siłę. Dlatego wyjaśniaj córce, na jakie zachowania, słowa, traktowanie nie może się godzić. Wymyślajcie wspólnie, co może wtedy robić. Ćwiczcie asertywne i pewne siebie zachowanie poprzez odgrywanie scenek.

Nie każdy ma odwagę walczyć przeciwko takim dziewczynom, a nieraz i całej klasie, ale bycie świadkiem złego zachowania i brak reakcji, a nawet wspieranie całej sytuacji, to sygnał, że problem jest znacznie głębszy. Twoja córka musi wiedzieć, że nie powinna być biernym widzem, a jeśli nie czuje się na siłach pomóc, powinna odejść – bez publiczności rozrywka przestaje być interesująca.

Poszukaj wsparcia
Jeżeli sytuacja się nie poprawia, a wręcz pogarsza, porozmawiaj z wychowawczynią/wychowawcą dziecka. Zapytaj, czy widział/a zastraszanie i jak zareagował/a. Opowiedz mu o znęcaniu się nad dzieckiem i sprawdź po tygodniu, czy nastąpiła reakcja. 

Jeśli prześladowanie trwa nadal, skontaktuj się z dyrektorem. Opowiedz  historię zastraszania i przedstaw stanowisko nauczyciela.  Zapytaj, jak dyrekcja zamierza sobie  z tym poradzić. Jeśli sytuacja nadal nie ulegnie zmianie skontaktuj się z kuratorium. Opisz, co się działo, z kim rozmawiałaś/eś i co się później wydarzyło. Poproś o pomoc .

Możesz również porozmawiać z rodzicami dzieci, które prześladują twoje dziecko. Daj im znać, co się dzieje i jak to wpływa na jego samopoczucie.

Jeśli Twoje dziecko odczuwa lęk, ma poczucie samotność i inne problemy z powodu zastraszania, rozważ skorzystanie z profesjonalnej pomocy.

Joanna Górnisiewicz

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: