Jak kupić tornister pierwszoklasisty? – poradnik krok po kroku

Jak kupić tornister pierwszoklasisty? – poradnik krok po kroku

materiał partnera (*)

Dolegliwości bólowe, niewłaściwa postawa, a nawet skrzywienie kręgosłupa – to tylko kilka przykrych konsekwencji jakie mogą dotknąć dziecko, które nosi przypadkowy, źle dobrany tornister. Czego się wystrzegać przy kompletowaniu najistotniejszego elementu szkolnej wyprawki pierwszoklasisty? Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę przy wyborze tornistra?

Najgorszą rzeczą, jaką możemy zrobić w trakcie kompletowania szkolnej wyprawki dla pierwszoklasisty, jest zakup przypadkowego tornistra, na który trafiliśmy przy okazji supermarketowej promocji. O ile w przypadku zakupu zeszytów czy kredek nie ma powodów, by przepłacać za dany produkt, o tyle z najważniejszym elementem szkolnej wyprawki sprawa wygląda nieco inaczej. Nieodpowiednio dobrany tornister może powodować dolegliwości bólowe, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do powstawania przykurczy i skrzywienia kręgosłupa. Jak tego uniknąć i wybrać właściwie?

Oto 5 aspektów, które należy sprawdzić, zanim dokonamy zakupu:

Po pierwsze, waga tornistra a prawidłowe rozłożenie ciężaru

Odpowiednio dobrany tornister powinien być na tyle lekki, żeby ciężar noszonych przez dziecko rzeczy nie był dla nich nadmiernym obciążeniem.  Od lat mówi się, że szkolne tornistry są zbyt ciężkie ze względu na ilość podręczników i przyborów, które dziecko codziennie zabiera ze sobą na lekcje.

Obliczono, że prawidłowy ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka. Jak zadbać o to, żeby nasze dziecko nie chodziło nadmiernie przeciążone, szczególnie jeśli jest delikatnej budowy ciała? W bogatej ofercie Step by Step znajdziemy m.in. superlekki tornister Step by Step Light II, którego waga wynosi zaledwie 900 gram (a ich pojemność to 18l) i który został stworzony z myślą o dzieciach drobnej postury.

W środku znajdziemy również komorę główną ze zintegrowaną przegrodą na cięższe książki i zeszyty, która umożliwia umiejscowienie ich bliżej kręgosłupa, co pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru.

Po drugie, przymierz, wyreguluj, dopasuj

Zdrowie i komfort dziecka są priorytetem! Przy dopasowywaniu tornistra należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak regulowane, ergonomiczne szelki i pas piersiowy. Dwustopniowa, pełna regulacja szelek w Step by Step Light II umożliwia dokładne dopasowanie wysokości położenia tornistra i upewnienie się czy dobrze przylega on do pleców dziecka, a waga jego zawartości jest równomiernie rozłożona. Regulowany pas piersiowy polepsza stabilność postawy podczas noszenia tornistra jak również zapobiega zsuwaniu się szelek z ramion.

Pamiętajmy o tym, żeby zarówno szelki jak i pas były dobrze dopasowane do wzrostu dziecka – bez tego tornister nie będzie dobrze leżał na plecach! Poprośmy je o wyciągnięcie ramion w trakcie przymiarki i wyregulujmy szelki za pomocą górnych pasów stabilizujących tak, aby tornister był idealnie dopasowany do wzrostu dziecka. Dzięki temu odcinek szyjny zostanie odpowiednio odciążony, a równomiernie rozprowadzony ciężar nie spowoduje dyskomfortu. Pozwoli to uniknąć przyszłości przykrych skutków noszenia źle dobranego tornistra jak m.in. ból mięśni ramion, barków i szyi.

Po trzecie, grunt to stabilna podstawa

Materiały i jakość wykonania tornistra mają ogromne znaczenie. Wysokiej klasy produkty takie jak tornistry Step by Step Light II charakteryzuje ergonomiczna konstrukcja z ultralekkim stelażem z włókna szklanego, która zapewnia optymalną stabilność i wzmocnienie przy minimalnej wadze produktu. Wybierając odpowiedni model tornistra, dobrze jest się przyjrzeć jego tyłowi oraz wnętrzu. Lekka, ergonomiczna konstrukcja panelu tylnego będzie sprzyjać utrzymaniu prawidłowej postawy.

Po czwarte, komfort noszenia i suche plecy

Istotnym aspektem jest również materiał, z którego wykonano tornister. Najlepiej, jeśli jest on oddychający i miękki, ponieważ zapobiega to nadmiernemu poceniu się. Odpowiedni przepływ powietrza pozwala zachować pełen komfort noszenia tornistra nawet w ciepłe, słoneczne dni, a uniknięcie przegrzania pleców uchroni dziecko przed przegrzaniem i przeziębieniem.

 

 

Po piąte, odblaski i ciekawe funkcjonalności tornistra

W tornistrze Step by Step Light II na około 10 proc. powierzchni przedniej i bocznej zostały wszyte wysokiej jakości odblaski, które znacząco polepszają widoczność dziecka na drodze, zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku.

Produkty marki Step by Step korzystają z odblasków firmy Oralite, której materiały znajdują zastosowanie również w… odzieży straży pożarnej, służb ratunkowych i policji.

Z przodu tornistra znajdziemy praktyczną kieszeń z termo folią izolacyjną, dzięki której ciepłe lub zimne przekąski tak szybko nie zmienią temperatury i dłużej utrzymają świeżość.

Przy zakupie pełnego zestawu w pakiecie otrzymamy również piórnik (z wyposażeniem!), worek na obuwie oraz przybornik zapinany na zamek błyskawiczny. Koszt takiego zestawu to 599 zł.

Niespotykaną cechą, o której warto wspomnieć jest fakt, że tornistry niemieckiej marki Step by Ster objęte są aż 4-letnim okresem gwarancji. Do tego zostały im przyznane certyfikaty AGR oraz BAG jako rekomendowanym produktom przez lekarzy, nauczycieli i rodziców, szczególnie przyjaznym dla profilaktyki zdrowych pleców.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama