Jak przygotować dziecko do wycieczki szkolnej

Jak przygotować dziecko do wycieczki szkolnej

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Dzieci uwielbiają wycieczki klasowe. Nic dziwnego – to swoboda, relaks i przygoda (no i nie trzeba siedzieć w szkole!). Rodzice widzą w nich także lekcje samodzielności, dlatego trochę się denerwują. Spokojnie! Wiemy, jak przygotować dziecko do wycieczki szkolnej. Podpowiemy, co zrobić, by dobrze się bawiło i komfortowo czuło, zarówno w ramach scenariusza napisanego przez wychowawcę, jak i wówczas, gdy pojawiają się nieoczekiwane epizody, takie jak deszcz, choroba lokomocyjna, nuda czy mała kontuzja.

Jak przygotować dziecko do wycieczki szkolnej

Najważniejsze kwestie na wycieczce szkolnej to pozytywne nastawienie oraz dobry humor, ale również komfort, jaki zapewnia odpowiedni strój i wygodne buty, a także dobrze spakowany bagaż.

Strój na wycieczkę

Przewiewne ubrania, które nie krępują ruchów, czyli strój wycieczkowy, powinien być dostosowany do pory roku i do rodzaju aktywności. Inaczej dziecko powinno być ubrane, kiedy jedzie na wycieczkę integracyjną do lasu, a inaczej, gdy klasa ma w planach zwiedzanie miasta połączone z wyjściem do teatru.

Tak czy inaczej, w każdej sytuacji najlepiej sprawdza się wariant „na cebulkę” – dzięki temu dziecko może rozebrać się, kiedy będzie mu gorąco i ubrać, kiedy poczuje chłód. Stawiamy na komfort  - odzież nie powinna mieć pasków, guzików i suwaków w niezliczonej ilości.

Nie zapomnijmy o wygodnych, przetestowanych butach!

Torba podróżna

Wycieczkowy bagaż podróżny – jego wielkość i zawartość – zdecydowanie zależy od tego, jak długo będzie trwała wycieczka. Jeśli jest jednodniowa, wystarczy podróżna torba podręczna, którą dziecko zabierze ze sobą do autokaru.

Wycieczka jednodniowa

Co spakować do torby podręcznej?

  • Coś do picia i jedzenia. Kanapka, drożdżówka, batonik, owoce lub pokrojone warzywa, woda niegazowana, najlepiej w butelce plastikowej z dziubkiem. Nie warto pakować dziecku tony żelków, chipsów, czekolad i napojów gazowanych – po pierwsze to zwyczajnie niezdrowe, a po drugie - grozi sensacjami pokarmowymi.
  • Chusteczki higieniczne, mokre chusteczki do wytarcia rąk oraz torebki - tak na śmieci, jak i na niespodziewane wypadki, plaster. Jeśli dziecko przyjmuje leki, zapakuj je, szczegółowo opisz sposób podawania i przekaż wychowawcy.
  • Z pewnością przydadzą się gry, najlepiej w wersji turystycznej – np. warcaby, szachy czy statki na magnes. By pokonać nudę.
  • Do plecaka warto zapakować dodatkowy t-shirt (tak na wszelki wypadek), kurtkę przeciwdeszczową (w razie niepogody sprawdzi się lepiej niż parasol) i nakrycie głowy (gdy dokuczają upały).
  • Ważna, podbita pieczątką szkoły, legitymacja. Bez niej wiele wejść, przejazdów czy biletów jest droższa.
  • Dla małego luksusu warto zabrać małą poduszkę (także podróżną) lub bluzę, którą można podłożyć pod głowę.
  • Z pewnością przyda się mały plecak lub torebka, które dziecko może wziąć ze sobą, kiedy ruszy w trasę pieszo. Zmieści się w nim to, co niezbędne, czyli woda, batonik czy płaszcz przeciwdeszczowy. To doskonała opcja, która zapewnia wolne ręce i spokojną głowę.

Wycieczka kilkudniowa

Jeśli dziecko wybiera się na dłuższą wycieczkę, sprawa się nieco komplikuje, ponieważ trzeba spakować więcej rzeczy. Już nie wystarczy kilka drobiazgów, bluza i wygodne buty. W takiej sytuacji przyda się bagaż podręczny (mały plecak z tym, co niezbędne i powinno być pod ręką), a i bagaż główny, zamknięty w luku bagażowym autokaru.

Co zapakować do bagażu głównego?

Ubrania na każdą pogodę, dostosowane do różnych aktywności. Proporcje między dresami a ubraniami wyjściowymi rozłożą się w zależności od tego, czy dzieci jadą na obóz przetrwania czy do miasta, by oglądać zabytki. Z pewnością przyda się kilka par spodni (w tym dresowych), spodenek/spódnic, t-shirty, bluzy, sweter, bielizna oraz buty na zmianę, kurtka.

Nie zapomnij o przyborach kosmetycznych: żelu pod prysznic, szamponie, szczoteczce i paście do zębów, grzebieniu i ręczniku, klapkach pod przysznic/do chodzenia w hotelu.

Jeśli dziecko wyjeżdża na wycieczkę zagraniczną, musi posiadać dowód osobisty (jeśli to kraj UE)  lub paszport oraz tzw. Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Upewnij się, że zostało wykupione grupowe ubezpieczenie turystyczne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pamiętać, że bagaż nie może być zbyt ciężki, zwłaszcza jeśli dziecko nie może liczyć na pomoc rodziców w noszeniu go. Warto o tym pomyśleć, dopasować jego wielkość do ilości dni na wycieczce - spakować tylko niezbędne rzeczy.

Dobrze jest, jeśli w pakowaniu bierze udział dziecko. Nie tylko czuje się ważne i odpowiedzialne, ale i wie, co ma ze sobą na wycieczce.

Na wycieczki szkolne lepiej nie zabierać cennych przedmiotów: tabletu czy drogiego aparatu, a także zbyt dużej ilości gotówki.

Ponieważ bezpieczeństwo to podstawa, przed wycieczką warto porozmawiać o nim z dzieckiem. Uświadom, jak ważne jest stosowanie się do zasad, przestrzeganie ich i słuchanie wychowawczyni. Powiedz dziecku, że bezwzględnie ma trzymać się grupy. Daj wskazówki, jak ma się zachować, gdyby się zgubiło. Np. niech stoi w miejscu i – jeśli ma telefon - zadzwoni do wychowawcy lub do rodzica.

Młodszemu dziecku warto kupić opaskę na rękę, na której zapisany jest nr telefonu kontaktowego np. do mamy.

Ponieważ zawsze może zdarzyć się nieprzewidziana kontuzja, warto również zadbać o dobre ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki niemu nie trzeba się martwić przykrymi konsekwencjami złamań, skręceń czy zwichnięć, przed którymi nie jesteśmy w stanie uchronić dzieci. Ważne, by polisa, którą kupujemy dziecku, nie była przypadkowa. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, jakie ubezpieczenie NNW kupić, prześledź i porównaj oferty. Wybierz najlepszą – taką, która będzie realnym wsparciem, zapewni środki na rehabilitację, powrót do zdrowia i na otarcie łez. Poznaj Ubezpieczenie dziecka bez przerwy, które oferuje Ci Nationale-Nederlanden.

 

Advertisement

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama