Jak urządzić pokój dla ucznia

Jak urządzić pokój dla ucznia

Jeszcze niedawno raczkowało, biegało po przedszkolnym podwórku a teraz… idzie do szkoły. Tak, Twoje dziecko dorasta, a wraz z nim powinien dorosnąć jego pokój. Jak zaprojektować pokój dla ucznia, który będzie nadal dziecięcą ostoją, ale z bardziej doroślejszym wyrazem?

Mimo że Twój smyk przekroczył próg szkoły, nadal jest dzieckiem i nadal chce się bawić. Należy stworzyć mu do tego warunki. Z drugiej strony rozpoczął się nowy etap w jego życiu. Obowiązki szkolne, inny rytm dnia, sprawdziany, nowe znajomości – te nowości wywołają mały chaos w świecie dziecka. Należy spróbować mu to wszystko uporządkować, zaczynając od stworzenia mu spokojnej przestrzeni.

Jak wygląda jego pokój dziś? Na ścianach wiszą postacie z bajek? W rogu stoi namiot tipi? Pluszaki przewalają się z kąta w kąt? Teraz dziecięcą przestrzeń należy dostosować tak, by był to również pokój dla ucznia. Nie chodzi o to, by usunąć z otoczenia wszystkie zabawki i wstawić jedynie książki i zaszyty. Pokój dla ucznia powinien mieć jednak nieco więcej elementów i cech, które pomogą skupić się dziecku na tym, co jest równie ważne, czyli na nauce i przygotowaniu do zajęć szkolnych.
Zacznijmy od początku. Jakie elementy powinny znaleźć się w pokoju ucznia?

Biurko i krzesło

Nie odkryliśmy tutaj Ameryki, jednak widziałam już wiele domów, w których uczeń biurka nie miał. Próbował odrabiać lekcje w jadalni czy salonie dekoncentrując się tym, co działo się w domu.
Jakie biurko i krzesło wybrać? Najlepiej z trwałych materiałów. Jeśli chcesz, aby taki mebel posłużył dziecku przez wiele szkolnych lat, już na początku warto zainwestować w coś lepszej jakości.

Kolejną ważną kwestią jest wysokość blatu i krzesełka. Najlepiej gdy stopy swobodnie spoczywają na ziemi, a nogi tworzą kąt 90 stopni. Ciężko będzie się uczyć i odrabiać lekcje, gdy stopy nie dostają do ziemi. Wygoda dziecka to postawa, a źle dobrane krzesło i zbyt wysokie lub niskie biurko może być początkiem wad postawy!

Oświetlenie

Ustaw biurko w takim miejscu, by w ciągu dnia mogło korzystać z dobrodziejstw światła dziennego. Najlepiej umiejscowić miejsce pracy blisko okna. Zwróć uwagę na to, czy Twoje dziecko jest prawo czy lewo ręczne, wtedy światło powinno wpadać tak by ręką nie zacieniać zeszytu.
Wieczorem należy zadbać o odpowiednie oświetlenie całego pokoju dla ucznia i miejsca pracy. Umieść na biurku lampkę, która daje światło o czystym zabarwieniu. Jeśli wybierzesz żarówkę typu LED zwróć uwagę na oznaczenia, najlepsza będzie ta z wartością 4000 K – to ona daje idealne światło dla dziecięcych oczu.

reklama

Organizacja

Uważam, że ważne jest, by uczyć dzieci nawyków od najmłodszych lat. Wraz z pójściem do szkoły zaczynają się obowiązki. Pamiętacie, gdy budziliście się wieczór przed sprawdzianem i siedzieliście do nocy, aby czegoś się nauczyć? Albo tuż po umyciu zębów biegliście do rodziców, by pomogli Wam skończyć pracę na plastykę? Ja pamiętam i bardzo nie chciałabym, by moje dzieci powielały takie schematy.

Co więc zrobić i jak pomóc dziecku w organizacji? Pokój dla ucznia powinien być wyposażony w dodatkowe szafki na książki, zeszyty, skoroszyty, segregatory, przybory plastyczne. Niech każda z tych rzeczy ma swoje określone miejsce. Naucz dziecko odkładnia na miejsce – tak by wiedziało, jak ma się spakować do szkoły.

Tablica

Kolejnym ważnym elementem jest tablica, która wisi nad biurkiem lub obok niego. Nie powinna być wypełniona po brzegi zdjęciami ulubionych postaci z kreskówek, ale właśnie planem lekcji i kalendarzem. Niech Twój podopieczny wpisuje tam terminy sprawdzianów i inne ważne szkolne daty.Taki nawyk pomoże mu się dobrze zorganizować, ale to właśnie Ty musisz go tego nauczyć. Na takiej tablicy może również znaleźć się odmiana czasowników angielskich, wzory matematyczne itp.

reklama

Szafa i szuflady

Oprócz organizacji przestrzeni do nauki należy dobrze uporządkować i uprościć szafę z ubraniami. Jeśli nadal przygotowujesz dziecku ubrania do szkoły/przedszkola, czas najwyższy wprowadzić lekcję samodzielności. Niech w szufladach znajduje się niewiele ubrań, niech spróbuje samo wybrać ubranie do szkoły. Wytłumacz mu, co wybrać na jaką pogodę, jak dobrać kolor.

Dla przykładu ja wraz z moją córką co wieczór szykujemy ubrania, daję jej do wyboru dwie koszulki i dwie pary spodni. Skarpetki i majtki wyjmuje już sama ze specjalnie oznaczonych pojemników. Dla małego dziecka wybranie spośród dwóch rzeczy nie jest trudne, a Twój przyszły uczeń z pewnością poradzi sobie z uproszczoną szufladą i większą ilością rzeczy.

Estetyka i tożsamość  

Są zwolennicy pokoi przeładowanych dekoracjami i tacy, którzy cenią sobie minimalizm. Mimo że należę do tej drugiej grupy uważam, że pokój nadal powinien być w guście i charakterze Twojego dziecka. Mimo że trzeba zrobić miejsce na biurko i szafkę z książkami, namiot tipi i pudło z klockami Lego powinno nadal znajdować się w jego pokoju.  

Z drugiej strony zwróć uwagę, czy pokój dla ucznia sprzyja koncentracji i nauce. Czy gdy siedzi przy biurku nie rozprasza go sznur maskotek lub dziecinne naklejki na szybie. A może kolor na ścianie jest zbyt jaskrawy?

Wyciszona i ujednolicona przestrzeń to to o co jest najbardziej potrzebne młodemu człowiekowi. Niech pokój dla ucznia będzie pierwszym małym krokiem ku dorosłości, ale niech nadal sprzyja kreatywności i dziecięcej  zabawie.

A jak Wasze przygotowania do roku szkolnego? Pokój dla ucznia już przygotowany?

Kasia Frenczak-Sito z bloga www.kukumag.com. Mama trójki, architekt i blogerka. Zakochana w pedagogice Montessori i minimalizmie. Projektuje przestrzenie dla dzieci, które wspierają ich rozwój. Uczy innych jak stworzyć minimalistyczne mieszkania i pomaga wyrzucać. Popołudniami wyżywa się na działce, sadząc marchewki i plewiąc chwasty.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: