„Sześciolatki w szkole” Dorota Smoleń, Karolina Piękoś

„Sześciolatki w szkole” Dorota Smoleń, Karolina Piękoś

 Ostatnia modyfikacja: 26/01/2016 , artykuł powstał: 29/05/2013

Książka „Sześciolatki w szkole” Doroty Smoleń i Karoliny Piękoś trafiła w moje ręce w momencie, kiedy zaczęłam łamać się wychowawczo  – mój sześcioletni syn, kończący w tym roku edukację w przedszkolu, nagle zaczął zachowywać się jak niespełna trzylatek, który do przedszkola dopiero co zaczął uczęszczać. Pomyślałam, że koszmar wrócił! To było bardzo niekomfortowe przeżycie, bo nie dość, że nie byłam na nie nieprzygotowana, to i nie wiedziałam, co jest tegoż przyczyną, no i jak zapanować nad chaosem.

Wystarczyło, że otworzyłam książkę, a zdanie znalezione na jednej z pierwszych stron sprawiło, że spadł mi kamień z serca: ”Sześć lat to trudny wiek. (…) nagle następuje pewnego rodzaju regres i zachowanie pociechy zaczyna przypominać postawę dwuipółlatka: histerie z byle powodu, niezdecydowanie, obrażanie się, ignorowanie poleceń matki”. Mało tego! Przy okazji rozwiązałam kilka innych - spędzających mi sen z powiek - zagadek dotyczących zachowania mojego syna. Wyszło na to, że owe niewygodne - dla nas, rodziców - zachowania nie są niepokojące, a dowodzą jedynie, że nasze dziecko rozwija się on prawidłowo (ba! – wzorcowo!).

Po „uff” pojawiło się „łał”, ponieważ okazało się, że ta niegruba książeczka o przyjaznym formacie i miłej dla oka szacie graficznej jest spójnym i wartościowym kompendium wiedzy dla rodziców dzieci sześcioletnich – zarówno tych, którzy nie mogą się zdecydować, czy posłać sześciolatka do szkoły, jak i tych, którzy to zrobili i stanęli w obliczu różnych problemów, z jakimi często zmagają się sześcioletni pierwszoklasiści (mój syn pójdzie do szkoły planowo, jako 6,5 roczniak, więc też jestem jej targetem). Skorzystają z niej także nauczyciele, którzy będą z sześciolatkami pracować.

reklama

Książkę napisały dwie doświadczone, mądrze kochające mamy, będące nie tylko autorytetami, ale i inspiracją dla wielu mam – Dorota Smoleń (dziennikarka, redaktorka i blogerka) oraz Karolina Piękoś (psycholog). Autorki do tematu podeszły z powagą i rozmachem, potraktowały go – można powiedzieć - kompleksowo. Opisują, jaki właściwie jest sześciolatek - jak się rozwija, co sprawia mu problem, jakie są jego słabe i mocne strony (warto sobie uświadomić, że między dzieckiem sześcio- a siedmioletnim jest ogromna różnica – zarówno w rozwoju fizycznym, jak i w psychicznym). Konfrontują założenia reformy szkolnictwa z rzeczywistością. Przyglądają się świetlicom, bezpieczeństwu w szkole, ale i warunkom pracy w domu. Wyjaśniają zagadnienie gotowości szkolnej, ale i podpowiadają, jak przygotować dziecko do szkoły, jak uczyć je samodzielności, jak wspierać dziecko nieśmiałe, a także jak ćwiczyć motorykę – małą i dużą. Omawiają konkretne problemy szkolne - adaptacja i relacje, trudności dnia codziennego. Wyjaśniają, jakie są potrzeby dzieci w tym wieku (o czym często, w pośpiechu, zapominamy, patrząc na dziecko przez pryzmat człowieka dorosłego). Ostatnie rozdziały poświęcone są dzieciakom z dysfunkcjami i objawami fobii szkolnej.

Oprócz walorów merytorycznych ta pozycja ma też inne plusy. Świetny język – jest napisana szczerze, bez zadęcia, z dystansem i poczuciem humoru. Dzięki temu jest łatwo przyswajalna, zrozumiała i autentyczna (np. wyznanie o chęci przybicia ręki dziecka do stołu zaostrzonym ołówkiem – bardzo cenię postawy mające w nosie pozy i poprawność), a spotkanie z nią jest nie tylko wartościowe, ale i szalenie przyjemne. Kolejny plus to zwięzłe opracowania zagadnień, profesjonalne komentarze, ćwiczenia, wskazówki i bajka terapeutyczna

„Sześciolatki w szkole” Doroty Smoleń i Karoliny Piękoś to świetna i bardzo potrzebna pozycja, która wielu dorosłym pomoże zrozumieć świat sześciolatków, uświadomić sobie kilka ważnych kwestii, a także poukładać wiedzę, swoje spostrzeżenia, przeczucia. Dzięki temu ich dzieci będą szczęśliwsze, a oni sami spokojniejsi i bardziej pewni siebie oraz swoich kompetencji wychowawczych - będą nie tylko rozumieli dzieci, ale i wiedzieli, jak wspierać je, gdy pojawią się trudności.

reklama

Monika Zalewska-Biełło

 

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak być dobrym rodzicem ucznia

Jak być dobrym rodzicem ucznia

Bycie rodzicem dziecka, które wkroczyło na ścieżkę edukacji, to nie lada wyzwanie. To życiowy...   Więcej

Jak (nie) rozmawiać z nauczycielem

Jak (nie) rozmawiać z nauczycielem

Relacja nauczyciel-rodzic to jeden z ważniejszych czynników, mających wpływ na funkcjonowanie dziecka w...   Więcej

Zanim dziecko pójdzie do szkoły

Zanim dziecko pójdzie do szkoły

Uczymy się przez całe życie - od narodzin aż do śmierci. Zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności jest...   Więcej

Nauczanie zintegrowane

Nauczanie zintegrowane

Pierwszy etap edukacji szkolnej, zwany dawniej nauczaniem początkowym, przekształcił się w tzw. nauczanie...   Więcej

Zerówka w przedszkolu czy w szkole?

Zerówka w przedszkolu czy w szkole?

Zerówka w szkole czy w przedszkolu? Gdzie moje dziecko powinno rozpocząć swój pierwszy etap nauki? Te...   Więcej

Nauczanie domowe

Nauczanie domowe

Polska szkoła przechodzi właśnie kolejną reformę, tym razem programową. Jak zwykle budzi ona wiele emocji...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale szkoła