20 zalet dziecka z ADHD

20 zalet dziecka z ADHD

Zanim narodzi się dziecko, wyobrażamy sobie jakie będzie. Te wyobrażenia to mieszanina obaw i nadziei. Kiedy na świat przychodzi mały człowiek z ADHD, szybko okazuje się, że rodzicielstwo to znacznie większe wyzwanie niż przewidywaliśmy w naszych najgorszych snach.

Między wizytami u lekarzy, terapeutów, takimi czy innymi zajęciami wyrównującymi deficyty, w czasie awantur z rodzeństwem i po kolejnej skardze nauczyciela… nie potrafimy znaleźć zalet sytuacji, w jakiej przyszło nam się znaleźć. A przecież dzieci z ADHD też są wspaniałe, a to co bierzemy za ich wady, w sprzyjających warunkach może stać się zaletą.

reklama

Oto 20 zalet dziecka z ADHD:

 1. Ma mnóstwo energii. Kiedy większość dzieci marudziłoby, że dalsza wędrówka jest ponad ich siły, ono raźno maszeruje. Wieczorem, nawet po całym dniu intensywnej aktywności, w sklepie, z chęcią pobiegnie do odległego regału, żeby przynieść nam potrzebny produkt. Wyjdzie wieczorem na spacer z psem. Chętnie potowarzyszy nam na spacerze, podczas biegania czy jazdy na rowerze motywując do regularnych ćwiczeń.
 2. Jest niestrudzone w zdobyciu tego, co obierze sobie za cel, obojętnie jaki by on nie był: czy to wejście na samą górę regału, czy obejrzenie filmu pomimo zakazu, czy nauczenie się czegoś lub wygranie zawodów.
 3. Chętnie próbuje nowych rzeczy. Nie trzeba go długo namawiać do tego, aby zdecydowało się spróbować nowej aktywności, bo jest zawsze ciekawe, co może się zdarzyć. Jeśli potrzebujesz towarzystwa w kinie, na zajęciach tanecznych czy warsztatach organizowanych przez pobliski dom kultury, to z chęcią pójdzie z Tobą przynajmniej jeden raz.
 4. Z zaangażowaniem wypróbowuje nowe przepisy kulinarne. Bez obaw ryzykuje i łączy w zaskakujący sposób nowe smaki oraz sprawdza, co się stanie, gdy zastosuje się w kuchni nowatorskie rozwiązania.
 5. Cieszy je robienie czegoś dla innych: pieczenie, prace plastyczne, robótki na szydełku czy klejenie modeli samolotów – jeśli ma to być prezent dla kogoś, dziecko potrafi zdobyć się na duży wysiłek i sporo cierpliwości.
 6. Uwielbia rozmawiać i ma wiele ciekawych tematów do poruszenia, dzięki czemu możne prowadzić trwające wiele godzin dyskusje. Bez skrępowania mówi na każdy temat.
 7. Jest uczciwe i nie potrafi kłamać – jeśli coś pójdzie nie tak, od razu to wiadomo. Niczego nie ukrywa, a jeśli trzeba, przyznaje się do winy i ponosi konsekwencje.
 8. Jest zdecydowane w uczuciach - jeśli kogoś lubi, to bardzo, a jeśli nie cierpi, to z całego serca.
 9. Potrzebuje mniej snu, dzięki czemu ma więcej czasu na ulubione zajęcia.
 10.  Dobrze dogaduje się z dorosłymi i potrafi podbić serca innych w najmniej spodziewanych miejscach i sytuacjach.
 11. Jest inteligentne – choć nie zawsze potrafi przewidzieć konsekwencje swoich działań, to znajduje zupełnie niespodziewane sposoby na pokonanie najtrudniejszych zagadek, jakie wymyślają dla niego inni.
 12. Ma poczucie humoru i potrafi dostrzec śmieszność sytuacji. Lubi opowiadać dowcipy i wymyślać nowe, niezwykłe sposoby na to, jak rozbawić innych.
 13. Jego entuzjazm jest zaraźliwy, potrafi namówić do realizacji swoich pomysłów nawet najbardziej oporne osoby.
 14. Myśli niekonwencjonalnie, dzięki czemu jest osobą wyjątkowo kreatywną nie tylko podczas wykonywania prac plastycznych czy zadań szkolnych, ale także podczas wypełniania codziennych, domowych obowiązków.
 15. Łatwo przełamuje lody i nawiązuje nowe znajomości. Bez trudu dołącza do zabawy innych dzieci, nie ma zbędnych zahamowań w kontaktach społecznych.
 16. Ma ogromną wyobraźnię, która pozwala mu znaleźć nieoczekiwane rozwiązania oraz wymyślić nowe zastosowania starych i na pozór bezużytecznych rzeczy.
 17. Jest wrażliwe i empatyczne. Bez trudu wczuwa się w to, co przeżywają inni. Potrafi współczuć i angażować się w działalność na rzecz innych. Chętnie pomaga innym i dzieli się tym, co ma.
 18. Szybko wybacza. Nie chowa długo urazy, nie rozpamiętuje krzywd.
 19. Jeżeli znajdzie swoją pasję i całą energię oraz entuzjazm zaangażuje w nią, potrafi odnieść ogromny sukces – wielu sportowców i artystów wspomina, że w dzieciństwie cierpiało z powodu nadpobudliwości.
 20. Jest optymistą – dla niego świat to pudełko pełne czekoladek, a każda z nich smakuje wybornie.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 3.25 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Hejt w szkole

Hejt w szkole

Tak wiele mówi się ostatnio w mediach o tzw. hejcie, czyli agresji i przemocy, słyszymy informacje o...   Więcej

Odrabianie lekcji bez stresu

Odrabianie lekcji bez stresu

Istnieją kraje, w których właściwie nie zadaje się dzieciom prac domowych. Na przykład tak jest w...   Więcej

Gdy dziecko ma kłopoty z koncentracją

Gdy dziecko ma kłopoty z koncentracją

Rodzice często mają kłopoty z określeniem, czy ich dziecko już ma kłopoty z koncentracją uwagi, czy jest...   Więcej

Trudności w uczeniu się i zaburzenia uwagi - fakty i mity

Trudności w uczeniu się i zaburzenia uwagi - fakty i mity

Kiedy okazuje się, że dziecko ma trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, integracją sensoryczną czy...   Więcej

3 najważniejsze objawy ADHD

3 najważniejsze objawy ADHD

Czy Twoje dziecko łatwo się rozprasza i ma trudności z doprowadzeniem swoich działań do końca? Jest...   Więcej

Jak reagować na negatywne uwagi dotyczące dziecka z problemami w nauce?

Jak reagować na negatywne uwagi dotyczące dziecka z problemami w nauce?

Specyficzne trudności w uczeniu się, ADHD, zaburzenia koncentracji i uwagi – wielu osobom terminy te nic...   Więcej

reklama