Co zrobić, gdy ktoś dokucza mojemu dziecku?

Patryk – najmłodszy z gromadki dzieci – wszedł w grupę brawurowo. Pięknie prowadził piłkę, strzelił gola, a kiedy stanął na bramce – bronił widowiskowo.

Nie wszystkim to się podobało. Lider grupy, wysoki blondyn, w pewnym momencie zaczął głośno śmiać się z tego, że chłopiec sepleni… Dodał też, że jest smarkaczem, więc niech się pobeczy i biegnie do taty. Pozostali zaczęli się głośno śmiać, Patryk sczerwieniał. Zrobiło się bardzo nieprzyjemnie. W tym momencie z ławki podniósł się tata Patryka…

Jak w takiej sytuacji powinien zachować się kochający rodzic, mądry wychowawca? Zapewne każdy z nas miałby swoje zalecenie, a zdania co do tego, czy w ogóle powinniśmy interweniować, gdy widzimy, że ktoś dokucza dziecku, są podzielone. Jedni mówią, że reagować powinniśmy – odłam radykalni dopowie, żeby zrobić to ostro, żeby agresor zrozumiał i zapamiętał. Obóz przeciwny zadeklaruje, że dziecko powinno radzić  sobie samo – życie to dżungla. Ktoś jeszcze doda, że nie broniłby dziecka, żeby nie narazić go na kpiny i śmieszność.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo. Prawda jest taka, że choćbyśmy nie wiem jak bardzo się starali, nigdy nie uchronimy dziecka przed spotkaniem z ludźmi agresywnymi. Niby też naturalne jest, że dzieci ze sobą rywalizują, dochodzi do starcia sił, charakterów, zdań... Są jednak sytuacje, kiedy musimy interweniować. Generalnie musi mieć to miejsce w dwóch wypadkach:

·    gdy sytuacja staje się groźna i niebezpieczna (eskalacja wyzwisk, zanosi się na bójkę bądź już doszło do szarpaniny) - dzieci straciły kontrolę nad tym, co się dzieje.

·    Gdy widać, że dziecko atakowane nie radzi sobie emocjonalnie – sytuacja je przerosła, potrzebuje odsieczy i wsparcia.

reklama

Trudność zagadnienia polega na tym, że nie istnieją jasne wytyczne - ocena sytuacji zależy od nas samych. Należy jednak pamiętać o jednym. Że jesteśmy dorośli i odpowiedzialni, dlatego nie możemy dać się ponieść. Nie krzyczmy, nie obrażajmy, nie stosujmy przemocy. Modelujmy sytuacje – zwracajmy uwagę w sposób jasny, rzeczowy, ale kulturalny.

Co jeszcze możesz zrobić? Możesz wspierać swoje dziecko na co dzień.

·    Ucz dziecko, jak może i jak powinno się zachować w stresującej sytuacji (niech będzie asertywne), jak się bronić, jak reagować na przemoc, jak rozwiązywać problemy, do kogo zwrócić się o pomoc.

·    Zadbaj o szczerą, bliską, serdeczną relację z dzieckiem. Niech wie, że zawsze może ci o wszystkim powiedzieć, a ty zawsze je wysłuchasz, postarasz się zrozumieć i pomóc.

·    Wspieraj budowanie poczucia własnej wartości u dziecka. Specjaliści wskazują, że dziecko, które czuje się wartościowe, nie dokucza innym, bo nie potrzebuje się w ten sposób podbudowywać. Z wad rób zalety, wskazuj mocne strony dziecka, doceniaj wysiłki i starania. Zapisz dziecko na zajęcia dodatkowe – rozwijanie talentu, oddanie się hobby nie tylko je zrelaksuje, ale i wzmocni pewność siebie.

·    Dbaj o dziecko. Nie trzymaj go pod kloszem (pozwól na swobodę), ale i nie przeceniaj (nie traktuj tak, jakby było dorosłe). Zwracaj uwagę na jego potrzeby – choćby bycia akceptowanym przez grupę. Może się to wyrażać bardzo prozaicznie, choćby w stylu ubierania. Nie każ - na przykład - dziecku nosić ubrań, które są niemodne, choć tobie bardzo się podobają. Narażasz je na śmieszność (a dzieci bywają naprawdę bezwzględne).

reklama

·    Poznaj przyczynę wyśmiewania się z dziecka i - jeśli to możliwe - wyeliminuj ją. Jeśli jest nią np. rzeczone seplenienie, może warto udać się do logopedy bądź wspólnie ćwiczyć jeszcze bardziej intensywnie?

·    Jeśli widzisz, że twojemu dziecku dokucza wciąż to samo dziecko, porozmawiaj z jego rodzicami bądź z nim –  w obecności wychowawcy bądź mamy czy taty.

·    Rozmawiaj z dzieckiem. O tym, że jesteśmy różni, różnie też reagujemy, niemniej pewne zasady, wartości i granice są uniwersalne. Nie możemy się bezkarnie obrażać, wyśmiewać czy bić. Że każdy ma swoje prawa – dlatego trzeba ich przestrzegać (a swoich bronić).

mzb

Wychowanie ucznia 

Rozwój dziecka w wieku szkolnym 

reklama

Masz dziecko w przedszkolu? - zajrzyj tutaj

 

Ocena: 2.88 z 5. Ocen: 28

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak samoocena dziecka wpływa na jego sukcesy szkolne?

Jak samoocena dziecka wpływa na jego sukcesy szkolne?

„Jaki jestem?” „Co potrafię, jakie są moje możliwości?” „Czy dam sobie radę z tym zadaniem?” – tego typu...   Więcej

Dziecko i komputer

Dziecko i komputer

Kiedy byliśmy dziećmi, szczytem techniki był magnetofon szpulowy i czarno-biały telewizor. Nikomu nie...   Więcej

Prośba dziecka - Janusz Korczak

Prośba dziecka - Janusz Korczak

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba...   Więcej

Lęki dziecięce. Co robić, gdy dziecko się boi

Lęki dziecięce. Co robić, gdy dziecko się boi

Każde dziecko od czasu do czasu boi się czegoś, co rodzicom wydaje się niegroźne: ciemności, wody, psów,...   Więcej

Helikopterowi rodzice to już przeszłość. Nadchodzą rodzice kosiarki.  Poznaj kolejny trend w rodzicielstwie.

Helikopterowi rodzice to już przeszłość. Nadchodzą rodzice kosiarki. Poznaj kolejny trend w rodzicielstwie.

Pewnie słyszałaś o „matkach tygrysicach”, których dzieci od najmłodszych lat są wychowywane w...   Więcej

Nastolatek nie chce rozmawiać. Co robić?

Nastolatek nie chce rozmawiać. Co robić?

Nastolatek w domu to dla rodziców duże wyzwanie. Może się wydawać, że młody człowiek z dnia na dzień...   Więcej

reklama