reklama

Edukacja poza murami szkoły

W kontekście takich haseł jak nauka, wiedza czy edukacja, automatycznie pojawia się myśl o szkole - to oczywiste.

Zapominamy jednak, że szkoła, choć bardzo ważna, nie jest jedynym miejscem, w którym dzieci mogą zdobywać wiedzę i doskonalić umiejętności.

Prawdziwa nauka to nie tylko zapamiętywanie faktów, przyswajanie definicji, pisanie gładkich wypracowań czy rozwiązywania problemów naukowych.

Uczymy się bowiem, chcąc czy nie chcąc, mimowolnie i nieustannie. Na co dzień, przez całe życie postrzegamy, gromadzimy wiedzę, systematyzujemy ją, analizujemy, dedukujemy, stawiamy pytania, i szukamy nań odpowiedzi. Świat, ludzie, wydarzenia, czyli codzienność, to oszałamiającą ilość fascynujących tematów i doświadczeń edukacyjnych.

reklama

Jak zachęcać dzieci do zdobywania wiedzy poza murami szkoły?

Oto kilka wskazówek:

To, że dzieci powinny odwiedzać biblioteki, muzea czy ogrody zoologiczne, wiemy wszyscy. Kontakty z kulturą, wysoką -  teatr, kino czy sala koncertowa, to także, bez dwóch zdań, inicjatywy zacne -  nie tylko poszerzają horyzonty czy pielęgnują wrażliwość, ale mogące zaowocować – już w przyszłości – prawdziwą pasją bądź hobby. Ale czy wiedziałaś, że wypady do centrum miasta, do restauracji czy parku, również mają wartość edukacyjną? Co więcej, zabieranie dziecka ze sobą na zakupy czy do urzędu, choć może wydawać się dość niewygodne, także ma swoje pozytywne strony. To sytuacje, które są źródłem wiedzy o świecie, inspirują kreatywność, wpływają na dziecięcą operatywność, wpływają na zasób słownictwa i wiedzy ogólnej - są po prostu praktyczną lekcją życia

Traktuj dziecko poważnie, z szacunkiem - nie bój się jego pytań. Nie unikaj ich, nie zbywaj dziecka. Jeśli nie znasz odpowiedzi, nie udawaj, że jest inaczej. Twój autorytet na tym nie ucierpi, ale dziecko – być może. Nie dość, że będzie kalką twoich zachowań, to i będzie powtarzało zasłyszane od ciebie wiadomości (a chyba nie chcesz, żeby maluch błysnął na lekcji wiedzą, która tylko pozornie ma jakąś wartość?). Lepiej wstrzymać się z odpowiedzą i poszukać jej w literaturze, tekstach źródłowych czy sieci. Możecie też zrobić to razem. Warto też zadawać pytania dziecku: a jak myślisz? Pani wspominała o tym w szkole? Koniecznie mi o tym opowiedz.

Zachęcaj dziecko do korzystania z dorobku i cudów techniki. Nie bójcie nowości. Szukajcie razem informacji w internecie, nagrywajcie filmiki, pstrykajcie zdjęcia, korzystajcie z audiobooków i słuchajcie muzyki na mp3. Może warto zakupić dziecku jakiś prosty aparat cyfrowy? Sięgajcie tez do tradycji – oglądając albumy ze starymi zdjęciami, rozmawiajcie o tym, jak świat i życie wyglądały kiedyś. Porównujcie przeszłość z teraźniejszością, (ale i gdybajcie o przyszłości), zarówno w kontekście obyczajowości, jak i technologii. Brzmi poważnie? Może tak, ale jakie to fascynujące!

Codzienne czynności, takie jak pieczenie (bądź wspólne gotowanie), robienie zakupów czy zagadnienia finansowe (jak wydać kieszonkowe), też mogą być źródłem inspirujących przemyśleń i dowodem na to, że... warto się uczyć, przyswajać wiedzę i trenować pamięć.

Jeśli wybieracie się w podróż lub na wycieczkę za miasto, zapoznajcie się z przewodnikami i wiedzą, jaką podają źródła. To doskonała lekcja historii, geografii i kulturoznawstwa. To także pobudka dla otwartości na wiedzę i doświadczenia.

Rozmawiajcie – dzięki temu będziesz wiedział, co twoje dziecko lubi, czym się interesuje. Bądźcie dla siebie inspirującymi towarzyszami życia. Nie tylko dziel się z maluchem swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i wiedzą, ale i spójrz na świat oczami dziecka. Prawda, że to niezwykłe?

Zachęcaj dziecko do pogłębiania wiedzy, pielęgnowania zainteresowań i pasji. Popychaj do zajęć związanych z hobby. Inspiruj, podsuwaj pomysły na spędzanie wolnego czasu. Znasz swoje dziecko, jak nikt inny. Wiesz, co je interesuje, jaki ma temperament, w czym może się odnaleźć. Zapisz je – zgodnie z posiadaną wiedzą – na basen, sztuki walki, zajęcia plastyczną bądź naukę gry na pianinie.

I najważniejsze. Zaszczep w dziecku pasję życia, sam żyjąc z pasją. Odkrywaj, patrz z uwagą, bądź aktywny i ciekawy świata. Jeśli będziesz wiecznie zniechęcony, znużony i pasywny, przekreślasz szanse na to, że twoje dziecko będzie prawdziwym odkrywcą.

mzb

Wychowanie ucznia - przeczytaj pozostałe nasze artykuły.

Rozwój dziecka w wieku szkolnym - kliknij tutaj.

Masz dziecko w przedszkolu ? - zajrzyj tutaj



Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: