9 sygnałów, że czas kupić dziecku nowe buty

9 sygnałów, że czas kupić dziecku nowe buty

 Ostatnia modyfikacja: 5/08/2016 , artykuł powstał: 2/08/2016

Nie tylko rosnąca stopa jest powodem, dla którego warto się wybrać do sklepu z obuwiem po nowe buty dla dziecka. Jest jeszcze kilka sytuacji, na które warto zwrócić uwagę.

Kiedy kupić dziecku nowe bucki:

  1. Buty za małe – dziecko skarży się na ból paluszków bądź obuwie po prostu jest za ciasne, krępuje stopy; jeśli długość podeszwy jest dopasowana, taka sama jak stopa, dziecko przy każdym kroku czuje ból – jego paluszki zderzają się z czubkiem buta. Skutkuje to nie tylko dyskomfortem, ale koślawością i zniekształceniem paluszków.

  2. Buty za duże – maluch, spacerując i biegając w takich butach, potyka się, czuje się niepewnie. Buty nie spełniają swoich funkcji, nie chronią stóp, mogą uwierać i obcierać.

  3. Buty przekoślawione, przydeptane – chodzenie w takich butach, zwłaszcza w tak młodym wieku, kiedy kształtują się wzorce postawy, może być przyczyną koślawego bądź szpotawego ustawienia stóp.

  4. Buty niewygodne – mają zgrubienia, nierówności, ucieka w nich wkładka – co może być przyczyną otarć czy odparzeń.

  5. Buty zbyt ciasne (zarówno na całej długości, jak i wyłącznie na czubku buta, który jest za wąski bądź za niski - ściskają stopę, obcierają ją i odparzają. Nie dość, że stópka boli, to i jest niedokrwiona. Mogą powstawać na niej bolesne odciski czy zgrubienia, a paluszki mogą uleć deformacji.

  6. W butach poci się nóżka - ponieważ materiał, z jakich uszyto buty, nie pozwala skórze oddychać, nie przepuszcza powietrza. W rezultacie stópki odparzają się, są przegrzane, może dojść do rozwoju bakterii i grzybów. Buty są niekomfortowe, a ich użytkowanie niehigieniczne.

  7. Dziecko nie chce zakładać butów - i nie chodzi tu wcale o walory estetyczne i gust, a o dyskomfort, jaki wywołuje ich noszenie. Być może nie dostrzegasz czegoś, a dziecko nie jest w stanie uchwycić, dlaczego chodzenie w tej akurat parze butów nie jest dla niego do zaakceptowania. Ocena jest subiektywna, ale może mieć bardzo realne - obiektywne - podłoże. Być może spody butów są zbyt sztywne (i wymuszają nienaturalny chód), zbyt ciężkie (utrudniają przemieszczanie się, dziecko się męczy), czy są niestabilne (dziecko czuje się niepewnie),

  8. Buty mają śliskie podeszwy – ponieważ maluchy są aktywne, a i często nie czują się dość pewnie w każdej sytuacji, na każdym podłożu, śliskie buty mogą być przyczyną upadków i urazów.

  9. Buty są znoszone, zniszczone – nie spełniają swojej funkcji, to jest nie wspierają rosnących stópek. Nie należy na butach oszczędzać i myśleć, że: Ech, to nic takiego, dziecko te kilka tygodni w „łapciach” dochodzi, a jak stopa urośnie, kupi się mu drugą parę butów. Czasem te kilka tygodni wystarczy, by konsekwencje węża w kieszeni miały nieprzyjemne skutki, którymi będzie musiał zając się ortopeda.

reklama

Pamiętaj

Podejmując decyzję pamiętaj, że dobrze dobrane buciki to nie tylko dbanie o komfort dziecka, choć ten oczywiście jest niezmiernie ważny, ale to także inwestycja w jego rozwój. Niepoprawny wzorzec budowy, jak i funkcjonalności - zarówno stóp, jak i całej sylwetki, kształtuje się już teraz, w pierwszych latach życia. Źle dopasowane obuwie m

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Konkurs. Wygraj wyprawkę do szkoły lub przedszkola z Befado!

Konkurs. Wygraj wyprawkę do szkoły lub przedszkola z Befado!

Już niedługo czas do szkoły i do przedszkola! Wspólnie sprawmy, żeby rozpoczęcie roku szkolnego i...   Więcej

Kiedy dziecko musi nosić wkładki

Kiedy dziecko musi nosić wkładki

Buty, które kupujemy dzieciom, są z reguły bucikami profilaktycznymi, które mają zapobiegać powstawaniu...   Więcej

Kupujemy buty do przedszkola i szkoły

Kupujemy buty do przedszkola i szkoły

Buty, które nosi dziecko, nie powinny być przypadkowe. Ponieważ mały człowiek wciąż się rozwija, a i...   Więcej

Naucz dziecko sznurować buty

Naucz dziecko sznurować buty

Każdy sześciolatek, a nawet i dziecko nieco młodsze, powinien umieć wiązać sobie buciki. Niestety rzadko...   Więcej

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Jeszcze chwila i zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Ta myśl nie jest szczególnie radosna dla dzieciaków...   Więcej

7 błędów popełnianych przy zakupie butów dla dziecka

7 błędów popełnianych przy zakupie butów dla dziecka

Dobrze dobrane buty  dla dziecka zapewniają mu nie tylko wygodę i komfort użytkowania, ale w znaczący...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie