Kiedy dziecko musi nosić wkładki

Kiedy dziecko musi nosić wkładki

 Ostatnia modyfikacja: 3/08/2016 , artykuł powstał: 3/08/2016

Buty, które kupujemy dzieciom, są z reguły bucikami profilaktycznymi, które mają zapobiegać powstawaniu wad stóp i nóg (choć mogą ów negatywny proces także zahamować, a i odwrócić). Czasem jednak to za mało. Zdarza się, że ortopeda, po badaniu i konsultacji, zauważy u dziecka jakiś problem.

Co powinno zaniepokoić mamę i tatę przedszkolaka?

Obserwujesz swoje dziecko na co dzień, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie ty stwierdzisz, że ze stopami twojego dziecka jest coś nie tak. Na co powinnaś zwrócić uwagę? Co powinno cię zaniepokoić? Kiedy powinnaś udać się z dzieckiem do ortopedy?

  • Gdy dziecko mówi, że bolą je stopy lub kolana.
  • Maluch chodzi na wewnętrznych krawędziach stóp, układając kolana w literę X.
  • Dziecko potyka się o własne nogi, często się przewraca.
  • Maluch chodzi na palcach.
  • Kiedy dziecko szybko się męczy podczas chodzenia czy biegania.
  • Gdy zauważysz płaski ślad stóp dziecka – np. po kąpieli.
  •  Gdy buty malucha są wykrzywione w części piętowej do środka lub na zewnątrz.
  • Kiedy obcas butów ścierany jest nadmiernie z jednej strony.

Jak wygląda badanie stóp?

Badanie stóp przeprowadza ortopeda w gabinecie specjalistycznym. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad: pyta o aktywność, ewentualne dolegliwości, obserwacje rodzica, a także dietę dziecka.

Samo badanie stóp przeprowadza się na wiele sposobów. Podstawą jest badanie manualne (pozwala ocenić stopy pod względem napięcia tkanek, ich wrażliwości bólowej oraz zakres ruchu stawów stopy). Wykonuje się je także jako uzupełnienie badań przeprowadzonych na urządzeniach pomiarowych, z wykorzystaniem podobaroskopu (platforma komputerowa), podoskopu czy podoskanera.

Ortopeda podczas badania może stwierdzić wadę kończyn dolnych. Najczęściej są to: stopy płaskie, stopy płasko-koślawe, stopy poprzecznie płaskie, stopy szpotawe, stopy wydrążone, koślawość pięt, koślawość kolan, szpotawość kolan, rzeczywiste skrócenie jednej kończyny dolnej, chód ze stopami skierowanymi do wewnątrz jednonóż lub obunóż, chód ze stopami skierowanymi na zewnątrz jednonóż lub obunóż.

reklama

Rehabilitacja to podstawa

Jeśli ortopeda, podczas konsultacji, zauważy u dziecka jakiś problem, prawdopodobnie zaleci, by mały pacjent nosił specjalne wkładki bądź obuwie ortopedyczne. Skieruje je też na rehabilitację.

Musisz wiedzieć, że w przypadku stwierdzonych nieprawidłowości w obrębie stóp dziecka zalecona wkładka spełnia jedynie rolę biernego zabezpieczenia stóp przed dalszym pogłębianiem się istniejących zaburzeń. Dlatego rehabilitacja, oprócz specjalistycznego zabezpieczenia stópek, to podstawa! O ile wkładki wspierają mięśnie i prawidłowe ułożenie stopy, o tyle ćwiczenia wymuszają właściwe jej obciążenie.

W czasie kiedy maluch wykonuje ćwiczenia, odpowiednio dobrane wkładki korekcyjne zabezpieczają stopy przed utratą uzyskanych przez rehabilitację efektów - noszone (nieustannie – w butach, w przedszkolu i w domu) wymuszają na stopie właściwe ułożenie i zapewnią prawidłowy wzrost i rozwój. Noszenie wkładek bądź obuwia bez regularnych ćwiczeń nie powoduje wyeliminowania wady, a wręcz przeciwnie – może ją pogłębić!

Wkładki ortopedyczne

Wiedz, że wkładka nie leczy - jej zadaniem jest zapobieganie pogłębieniu się istniejącej już wady. Ma dać podparcie kościom i więzadłom, które są za słabe, i umożliwić prawidłowy rozwój mięśni, by umacniały się według prawidłowego wzorca. Dobrze dobrana wkładka odpowiednio rozkłada ciężar ciała na poszczególne punkty stopy, koryguje układ kostny oraz mięśniowo-więzadłowy, który je podpiera.

reklama

Rodzaje wkładek ortopedycznych

Jeżeli stwierdzona przez ortopedę wada jest duża, konieczne jest wykonanie wkładek ortopedycznych na miarę, zaś przy niewielkiej wadzie można kupić gotowe wkładki profilaktyczne.

Jest wiele rodzajów wkładek ortopedycznych, a każda leczy konkretną przypadłość. Różnią się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane, rozmiarem, kształtem, a także elementami korekcyjnymi. Można ich używać, wkładając do codziennych, profilaktycznych butów dziecka, można też kupić buty specjalistyczne. Zasada jest taka, że najpierw kupuje się wkładki i dopiero do nich mierzy się buty.

Pamiętajmy, że nie wolno kupować gotowych wkładek bez porozumienia z ortopedą. Nie diagnozujmy dzieci samodzielnie i nie wkładajmy do ich bucików samodzielnie dobranych wkładek, w naszym rozumieniu – profilaktycznie. To może im bowiem bardzo zaszkodzić.

Buty ortopedyczne

Dziś obuwia ortopedycznego nie trzeba zamawiać indywidualnie. Produkowane seryjnie jest dostępne w wielu sklepach z obuwiem dziecięcym. Buty - na szczęście - nie przypominają koszmarków sprzed lat. Są ładne, kolorowe, usztywnione w odpowiednich miejscach, mają wzmocnioną wysoką cholewkę i zapiętek.

Takie buty zapewniają oparcie stopie w miejscu, w którym jest ona zniekształcona, co pozwala na odciążenie innych partii ciała. Ich wybór jednak zaleca się przy poważniejszych schorzeniach (szpotawość czy koślawość), kiedy wkładka to za mało.

Ocena: 0 z 5. Ocen: 0

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Konkurs. Wygraj wyprawkę do szkoły lub przedszkola z Befado!

Konkurs. Wygraj wyprawkę do szkoły lub przedszkola z Befado!

Już niedługo czas do szkoły i do przedszkola! Wspólnie sprawmy, żeby rozpoczęcie roku szkolnego i...   Więcej

Kiedy dziecko musi nosić wkładki

Kiedy dziecko musi nosić wkładki

Buty, które kupujemy dzieciom, są z reguły bucikami profilaktycznymi, które mają zapobiegać powstawaniu...   Więcej

Kupujemy buty do przedszkola i szkoły

Kupujemy buty do przedszkola i szkoły

Buty, które nosi dziecko, nie powinny być przypadkowe. Ponieważ mały człowiek wciąż się rozwija, a i...   Więcej

Naucz dziecko sznurować buty

Naucz dziecko sznurować buty

Każdy sześciolatek, a nawet i dziecko nieco młodsze, powinien umieć wiązać sobie buciki. Niestety rzadko...   Więcej

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Jeszcze chwila i zabrzmi pierwszy szkolny dzwonek. Ta myśl nie jest szczególnie radosna dla dzieciaków...   Więcej

7 błędów popełnianych przy zakupie butów dla dziecka

7 błędów popełnianych przy zakupie butów dla dziecka

Dobrze dobrane buty  dla dziecka zapewniają mu nie tylko wygodę i komfort użytkowania, ale w znaczący...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale serwisy partnerskie