reklama

W co się bawić z siedmiolatkiem?

Mały pierwszoklasista najczęściej ma dość prac plastycznych w szkole, ale może da się skusić na zabawy masą solną. Istnieje wiele przepisów na masę solną (np. taki: 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka drobnoziarnistej soli, 3 łyżki mąki ziemniaczanej, 1 łyżka cukru, około ½ szklanki wody, 2 łyżki
oleju ).

Ja natomiast przygotowuję ją według prostszego przepisu: jednakową ilość mąki i soli oraz 2 duże łyżki kleju do tapet (takiego w proszku) zmieszać z wodą, aby uzyskać konsystencję plasteliny. Przygotowaną masę solną dzielimy na kilka części (wielkości jaja kurzego) i każdą z nich mieszamy z gęstą farbą plakatową (warto włożyć rękawiczki gumowe, żeby nie przebarwić dłoni). Następnie wypróbowujemy różne metody splatania, mieszania i łączenia ze sobą kolorów. W ten sposób możemy zrobić oryginalną biżuterię, piękne obrazki, ramki do fotografii itp.

Zagrajcie w „łączenie punktów”, to zabawa, w której potrzebne będą 2 kartki – każdy z graczy rysuje na swojej 12 punktów w dowolnym układzie. Następnie zamieniacie się kartkami. Macie narysować taki rysunek, żeby wszystkie punkty zostały połączone, (nie muszą być koniecznie w załamaniach linii, mogą też stanowić jej część lub szczegół, np. oko), dla utrudnienia ustalamy, że ma to być np. sprzęt kuchenny, twarz czy narzędzie.

Pobawcie się w „wyścig pająków” - zabawa ta polega na tym, że gracze stają na czworakach w sposób odwrócony (opierają się na stopach i dłoniach, ale brzuchy są wypięte do góry), a następnie pokonują jakiś odcinek – raz idąc głową naprzód, a następnie nogami. To trudne, ale niezwykle rozwijające koordynację ćwiczenie. Dla utrudnienia można położyć na brzuchu lekką piłkę lub balonik.

Joanna Górnisiewicz

Więcej pomysłów na zabawy dla dzieci szkolnych.

A tu zabawy dla przedszkolaków.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: