reklama

Robimy kinderbal (wiek 2-5 lat)

Urodziny, dzień dziecka, inauguracja przedszkola – każda okazja jest dobra, by zaprosić kilkoro znajomych dzieci i urządzić kinderbal. Można oczywiście wynająć salę w lokalu typu Figlolandia , jednak również przyjęcie w domu może okazać się niezapomnianym przeżyciem. Choć trzeba wykazać się inwencją, zmobilizować siły, by swe pomysły wprowadzić w życie, jednak warto. Biorąc pod uwagę, że twój maluch w domu czuje się bezpiecznie i swobodnie, zamiast oswajać się z miejscem, będzie mógł skupić się na zabawach z innymi maluchami. Z uwagi na wiek dzieci prawdopodobnie upieczesz dwie pieczenie przy jednym ogniu - przy okazji kinderbalu poznasz bądź spotkasz się z już poznanymi mamami przyjaciół swej pociechy. Kawa, ciasto, miła rozmowa i radosny gwar w tle.

1.    Plan - ustal datę (najlepsze są weekendowe przedpołudnia. Uwaga – takie maluchy wytrzymają na przyjęciu nie dłużej niż godzinę), miejsce (mieszkanie, które może trochę ucierpieć, a może zabawa na wolnym powietrzu – o ile pozwala pogoda) i zastanów się, jakimi środkami dysponujesz (od tego będzie zależał rozmach przyjęcia). Jeśli jesteś ambitnym rodzicem i nie boisz się wyzwań, możesz wymyślić temat przewodni - związany z ulubioną bajką – Fifi, Pszczółka Maja, Kubuś Puchatek czy Tabaluga. Ale nie zniechęcaj się, jeśli nie masz ochoty na czasochłonne i pracochłonne przygotowania - dla maluchów kilka wesołych gadżetów, które wprowadzą miły nastrój i zaakcentują, że jest to zabawa dla dzieci -  zdecydowanie wystarczy.

2.    Goście – ustal ich liczbę mając na uwadze zarówno możliwości mieszkania jak i wiek dziecka, optymalną liczbą będzie pięcioro dzieci. Zapytaj malucha, z kim chciałby bawić się na przyjęciu lub zaproponuj znajomych, o których wiesz, ze twój bąbel ich lubi. Pamiętaj, że dzieci powinny być w podobnym wieku i nie może ich być zbyt dużo – nie zapraszaj też jednego chłopca, gdy reszta gości to dziewczynki.

3.    Rozmowa z rodzicami - twoje dziecko może osobiście zaprosić koleżanki i kolegów (może wręczyć zaproszenia, które sami zrobicie na zasadzie maluch rysuje, ty piszesz), ale ty później i tak musisz porozmawiać z rodzicami dzieci – potwierdzą oni swą obecność, ustalicie szczegóły.

4.    Menu - dzieciaki nie są miłośnikami uczty przy stole – świetne będą małe kanapeczki (łatwo wyczarować różne zabawne buźki (z szynki, ogórka, pomidora, papryki, szczypioru i wszystkiego, co sprawi, że będzie kolorowo i apetycznie), koreczki (z pokrojonych w kostkę ok. 1 x 1cm kawałków zółtego sera, chleba, ogórka, wędliny i wszystkiego co się da nabić na wykałaczkę. Herbatniki, chrupki kukurydziane, paluszki, żelki, mandarynki, banany i jabłka- może jakoś fantazyjnie powycinane lub ułożone w szaszłyki?

Dzieciakom spodoba się galaretka z bitą śmietaną – fantazyjnie ozdobiona owocami lub zapiekane w piekarniku kanapki – z powycinanymi foremkami do ciast szynką i serem. Tort natomiast możesz przeobrazić w auto/księżniczkę/biedronkę. Warto zadbać o wystarczającą ilość napojów. Pamiętaj o menu dla mam – kawa, ciastka, ciasto, a może sałatka owocowa?

5.    Rekwizyty - dzieci uwielbiają się przebierać. Jeśli nie planujesz przyjęcia tematycznego (kwiatowa kraina Fifi, łąkowe klimaty pszczółki Mai, stumilowy las Kubusia Puchatka) i goście nie są proszeni o odpowiedni strój - zrób dla nich (lub kup) kolorowe czapeczki na gumce, kotyliony z imionami, piszczałki.

6.    Dekoracja pokoju -  z pokoju, w którym będą bawić się dzieci, zabierz wszelkie szkła i doniczki z kwiatami, a że zapewne maluchy będą chciały poskakać przy muzyce -  dobrze jest uprzątnąć zbędne meble, a zamiast krzeseł umieścić w pokoju poduszki. Stół z jedzeniem najlepiej postawić przy ścianie – na środku będzie dzięki temu więcej miejsca. Do dekoracji sali niezbędne będą balony (za pomocą taśmy klejącej można z nich zrobić niejedną ciekawą dekorację - girlandy, pęki), serpentyny. Pamiętaj, by było kolorowo i ciekawie. Niezapomniany klimat stworzą zawieszone na ścianach lampki choinkowe. Jeśli impreza ma mieć jakiś temat przewodni pomyśl o scenografii – mając dobry pomysł małym nakładem kosztów można super wystylizować pokój na łąkę, las czy krainę Tabalugi

7.    Zabawy - maluchy uwielbiają wszelkie zabawy, które znają z przedszkola – „Stary niedźwiedź mocno śpi…”, „Chodzi lisek koło drogi…”, "Baloniku nasz malutki..." czy "Kółko graniaste".

•    Wieża - dzieci siedzą w kręgu, każde po kolei dokłada jeden klocek do budowanej na środku wieży. Kiedy wieża się przewróci, kolejne dziecko zaczyna budowę od nowa.

•    Na farmie - dzieci siadają wokół ciebie, a ty przydzielasz każdemu rolę jakiegoś zwierzęcia, np. krowy, konia czy kota, opowiadasz historyjki z życia na farmie. Za każdym razem, kiedy wymienisz jakieś zwierzę, odpowiednie dziecko naśladuje jego głos. Im częściej będą się pojawiać nazwy zwierząt, tym radość większa. Prawdziwy entuzjazm wybucha, gdy zwierzęta muszą "mówić" jednocześnie.

•    Muszki - dzieci przy muzyce udają fruwające muszki. Kiedy muzyka milknie, wołasz: „Idzie pajączek!". Muszki muszą zastygnąć w bezruchu, dopóki nie odwołasz niebezpieczeństwa. Te, które się poruszą, wypadają z gry

•    Ciepło, zimno - jedno z dzieci wychodzi na chwilę z pokoju, a ty chowasz np. jabłko. Potem wszyscy naprowadzają poszukiwacza na właściwe miejsce, wołając "ciepło " lub "zimno ".

•    Worek pełen skarbów - wcześniej trzeba przygotować paczuszki z maleńkimi prezentami dla uczestników – wystarczą drobiazgi - każde dziecko dostaje prezent, kiedy coś zaprezentuje: zaśpiewa piosenkę, powie wierszyk czy zrobi straszną minę.

•    Jeż - potrzebne będzie prześcieradło. Dzieci zamykają oczy, obracają się trzy razy wokół siebie i zwijają w kłębek na podłodze jak małe jeże. Sprawdź, czy nikt nie podgląda, i nakryj jedno dziecko prześcieradłem. Wszyscy, z wyjątkiem zakrytego jeża, otwierają oczy i zgadują, kogo brakuje. Nie wolno przy tym jeża dotykać. Czasem możesz trochę podpowiedzieć: "To dziewczynka, a jej imię zaczyna się na literę K "

•    Kolorowe kąciki - przed przyjęciem trzeba wybrać w pokoju kilka miejsc i każde z nich oznaczyć innym kolorem, wieszając np.baloniki i paski krepiny. Dzieci chodzą w rytm muzyki po pokoju. Kiedy muzyka przestaje grać, wołasz np."czerwony ", a dzieci muszą pobiec do odpowiedniego kącika.

•    Nakarm mnie - dwoje wylosowanych dzieci karmi się wzajemnie z zawiązanymi oczami np. wafelkiem. Która para szybciej zakończy wyścig?

•    Konkurs rysunkowy - przyklej taśmą do ściany lub szafy dużą kartkę papieru, a kolejne dzieci z zawiązanymi oczami próbują narysować tam grubymi kredkami np.misia (na podstawie podpowiedzi widzów). Odmiana tej zabawy polega na przyczepianiu namalowanemu zwierzęciu ogona. Zwycięża ten, kto był najbliżej.

Monika Z-B

Więcej pomysłów na zabawy dla przedszkolaków znajdziesz tutaj

a tu zabawy dla dzieci szkolnych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: