reklama

Tkanie kasztanów

Tkanie jest twórczym zajęciem, które rozwija sprawność manualną i koncentrację a także wycisza i uspokaja. Sam proces tkania uczy dzieci cierpliwości i precyzji. Czy ktoś z Was tkał kiedyś na kasztanie? Jeśli nie to warto spróbować.

Chciałam zaproponować wykonanie kolorowych ozdób z jesiennych materiałów znalezionych na spacerze. Do wykonania ich potrzebne będą kasztany, zapałki, plastelina, ogonki z liści kasztanowca (mogą też być proste i cienkie patyczki) oraz włóczka w różnych kolorach.

Na początek zróbmy kolorowy płotek:

Najpierw musimy przygotować coś w rodzaju krosna, na którym będziemy tkać. Z plasteliny lepimy długi wałek i pionowo wbijamy w niego ogonki z liści kasztanowca, jeden obok drugiego, w małych odstępach. Do zewnętrznego patyczka, u podstawy przywiązujemy nitkę i możemy zacząć tkanie.

Na przykładzie zapałek opiszę jak należy tkać. Najpierw przeciągamy włóczkę w jedną stronę „slalomem” między zapałkami (czarna włóczka).
 
Następnie przeciągamy ją z powrotem, również slalomem (niebieska nitka), ale w przeciwfazie, tak, aby nie pokrywała się z dolną włóczką.

W taki sam sposób przeciągamy włóczkę raz w jedną, raz w drugą stronę na ogonkach z liści kasztanowca wbitych w plastelinę. Już po kilkudziesięciu przeciągnięciach włóczki powstanie nam ładny włóczkowy płotek. Aby zmienić kolor włóczki należy ją uciąć, dowiązać do niej inny kolor i tkać dalej. Możemy tkać aż do samego końca patyczków, lub tylko do połowy. Sami oceńmy czy bardziej nam się podoba płotek wyższy czy niższy.



Kolorowy płotek można ozdobić jarzębiną, kasztanami lub innymi owocami jesieni. Kasztany należy nawlec na włóczkę, na dwóch końcach zawiązać supełki i zawiesić na płotku.




Drugą propozycją jesiennej twórczości jest wyplatanie kasztanowych koszyczków na drobiazgi. Zaczynamy od przygotowania szkieletu koszyczka. Wbijamy zapałki w kasztan lekko pod kątem. Ważne, aby ich ilość była nieparzysta!

 

I podobnie jak poprzednio, przywiązujemy włóczkę do jednej z zapałek i przeplatamy ją slalomem dookoła, między zapałkami. Możemy zmieniać kolory, aby koszyczki były bardziej kolorowe.


 
Do koszyczków możemy włożyć kasztany, żołędzie lub inne owoce jesieni. Postawione na oknie lub półeczce będą ciekawą jesienną ozdobą.

Miełgo jesiennego tkania życzy
Monika Klejman
Pomyskowo

Propozycje zabaw dla przedszkolaków znajdziesz tutaj

a tu dla dzieci szkolnych.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: