reklama

W co się bawić z czterolatkiem?

Rysujcie wspólnie: na arkuszu papieru narysuj np. kółko – następny element dorysowuje dziecko, może będą to promyki słońca, a może samochód? Rysujcie na zmianę, aż skończycie obrazek. Dziecko w tym wieku chętnie maluje farbami, skorzystajcie więc z takiej techniki: kartkę z bloku rysunkowego trzeba zamoczyć w wodzie, a następnie zmiąć w kulę i lekko wycisnąć.

Na rozprostowanym arkuszu miękkim pędzlem i farbami akwarelowymi malujemy obrazek (nakładamy kolory zaczynając od jasnych do ciemnych). Wdzięcznym tematem będzie motyl lub tęcza. Gdy obrazek wyschnie można wyraźniej zaznaczyć kontury, np. postaci.

Czterolatek chętnie weźmie udział w każdej zabawie ruchowej – najlepiej jednak zorganizować takie zabawy, które poprawiają koordynację, np. chodzenie po linie (może to być sznurek, szpara w deskach czy naklejona na podłodze taśma). Można iść normalnie, na palcach, na piętach, bokiem i tyłem, a także na czworakach. Albo, skoro dziecko jest już w tej pozycji, poudawać kotka, który chodzi, miauczy, pije mleko, a na umówione hasło  zatrzymuje się i unosi w górę lewą rękę i prawą nogę, utrzymując równowagę przez chwilkę w takiej trudnej pozycji.

Joanna Górnisiewicz

Więcej pomysłów na zabawy dla przedszkolaków znajdziesz tutaj

a tu zabawy dla dzieci szkolnych.

reklama

Niezbędniki w dziale zabawy

Przedszkolak

W zerówce