reklama

Odra

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirusa paramyxovirus morbilli, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a najczęstszym źródłem zakażenia jest zazwyczaj inny chory.

 

Objawy odry

Okres inkubacji trwa około 2 tygodni – od zainfekowania wirusem odry do wystąpienia pierwszych objawów mija zwykle od 9 do 14 dni. Najłatwiej można zarazić na 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez kolejne 4 od chwili jej ukazania się. Najpierw pojawia się ostry ból gardła, nieżyt błony śluzowej nosa i spojówek (zaczerwienione oczy, łzawienie i światłowstręt), stan zapalny górnych dróg oddechowych, często suchy kaszel.

Charakterystycznym dla odry jest pojawienie się na błonie śluzowej policzków, na wysokości dolnych zębów trzonowych, białawych przebarwień tzw. plamek Koplika. Pojawia się też wysoka gorączka. Po kilku dniach (do 5) pojawia się zlewająca się, różowa wysypka o gruboplamistym charakterze. Najpierw umiejscawia się na twarzy, za uszami i na czole, postępuje w dół obejmując całą powierzchnię ciała. Towarzyszy jej kaszel i wysoka gorączka. Po kilku dniach (4–5) gorączka cofa się, ustępują również objawy zapalenia gardła, wysypka zmienia kolor na ceglasty, a naskórek łuszczy się. 

Powikłania odry

Chociaż zwykle przebieg odry jest łagodny, zdarzają się przypadki charakteryzujące się ciężkim przebiegiem czy powikłaniami, dotyczą one głównie dzieci z niedoborami odporności. Do najczęstszych powikłań zalicza się: zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu (około 1 na 1000 zachorowań).

mzb

reklama

Niezbędniki w dziale zdrowe dziecko

Przedszkolak

W zerówce