reklama

Rotawirus

Rotawirusy to grupa bardzo zakaźnych wirusów, które widziane pod mikroskopem, swoim kształtem przypominają koło, stąd ich nazwa (z łac. rota to właśnie koło). Można się nim zarazić drogą oddechową i pokarmową, wirus szczególnie szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach dzieci, takich jak żłobek czy przedszkole. Zarazki po przejściu przez jamę ustną, pokonawszy przełyk i żołądek, docierają do jelita cienkiego, wywołując tak zwaną grypę żołądkową.

Objawy rotawirusa

Po okresie wylęgania, który trwa 1-3 dni, pojawiają się charakterystyczne objawy: gorączka, wymioty i biegunka, jednak przebieg choroby może być bardzo różny. Może jej towarzyszyć jedynie lekko podwyższona temperatura i niezbyt silne dolegliwości lub wręcz przeciwnie - wysoka gorączka, intensywne wymioty i męcząca biegunka (do 10 luźnych stolców na dobę), ogólne rozbicie i bóle stawowe.

Ponieważ pacjent (zwłaszcza dziecko) traci ogromne ilości płynów i elektrolitów, w chorobie bardzo ważne jest, by zapobiegać odwodnieniu organizmu poprzez uzupełnianie utraconych płynów (często wymagane jest nawodnienie dożylne). Rotawirusy wnikają w komórki nabłonka jelit i je uszkadzają - znikają dopiero wtedy, gdy wszystkie zakażone komórki nabłonkowe złuszczą się i zostaną wydalone z kałem. Jeśli uda się opanować odwodnienie, choroba ustępuje samoistnie w ciągu 3 - 9 dni.

Leczenie

jest tylko objawowe – tylko w przypadku wysokiej temperatury podaje się leki przeciwgorączkowe, stosuje się również preparaty hamujące biegunkę i takie, które zawierają bakterie kwasu mlekowego. Oprócz tego bardzo istotne jest podawania płynów i utrzymywanie lekkostrawnej diety, na którą składa się głównie ryż, jagody czy gotowana marchew. W przypadku dziecka karmionego piersią, ważne jest, by matka stosowała tzw. dietę zapierającą.

Powikłania
W przypadku zakażenia rotawirusami bardzo szybko może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Jego objawy w przypadku maluchów to: zapadnięte ciemiączko, suche, spierzchnięte usta, zapadnięte i matowe gałki oczne, płacz bez łez. Uchwycona dwoma palcami skóra na brzuchu tworzy fałd, który się nie rozprostowuje. Alarmujące jest, jeśli niemowlę od 3 godzin nie zmoczyło pieluszki, a starsze dziecko nie oddało moczu od 6 godzin.  

mzb

reklama

Niezbędniki w dziale zdrowe dziecko

Przedszkolak

W zerówce