Rotawirus

Rotawirus

 Ostatnia modyfikacja: 12/02/2018 , artykuł powstał: 5/01/2011

Rotawirusy to grupa bardzo zakaźnych wirusów, które widziane pod mikroskopem, swoim kształtem przypominają koło, stąd ich nazwa (z łac. rota to właśnie koło).

Można się nim zarazić drogą oddechową i pokarmową, wirus szczególnie szybko rozprzestrzenia się w dużych skupiskach dzieci, takich jak żłobek czy przedszkole. Zarazki po przejściu przez jamę ustną, pokonawszy przełyk i żołądek, docierają do jelita cienkiego, wywołując tak zwaną grypę żołądkową.

Objawy rotawirusa

Po okresie wylęgania, który trwa 1-3 dni, pojawiają się charakterystyczne objawy: gorączka, wymioty i biegunka, jednak przebieg choroby może być bardzo różny.

Może jej towarzyszyć jedynie lekko podwyższona temperatura i niezbyt silne dolegliwości lub wręcz przeciwnie - wysoka gorączka, intensywne wymioty i męcząca biegunka (do 10 luźnych stolców na dobę), ogólne rozbicie i bóle stawowe oraz silny ból brzucha.

Ponieważ pacjent (zwłaszcza dziecko) traci ogromne ilości płynów i elektrolitów, w chorobie bardzo ważne jest, by zapobiegać odwodnieniu organizmu poprzez uzupełnianie utraconych płynów (często wymagane jest nawodnienie dożylne).

Rotawirusy wnikają w komórki nabłonka jelit i je uszkadzają - znikają dopiero wtedy, gdy wszystkie zakażone komórki nabłonkowe złuszczą się i zostaną wydalone z kałem. Jeśli uda się opanować odwodnienie, choroba ustępuje samoistnie w ciągu 3 - 9 dni.

Wodnista biegunka rotwirusowa o ostrym przebiegu, może utrzymywać się od 3 do 9 dni i jest najgroźniejszym objawem, ponieważ może prowadzić do błyskawicznego odwodnienia się dziecka.

Leczenie infekcji rotawirusowej

Leczenie jest tylko objawowe – tylko w przypadku wysokiej temperatury podaje się leki przeciwgorączkowe, stosuje się również preparaty hamujące biegunkę i takie, które zawierają bakterie kwasu mlekowego.

Oprócz tego bardzo istotne jest podawania płynów i utrzymywanie lekkostrawnej diety, na którą składa się głównie ryż, zupy jarzynowe, jagody, banany czy gotowana marchew. W przypadku dziecka karmionego piersią, ważne jest, by matka stosowała tzw. dietę zapierającą.

reklama

Powikłania w infekcji rotawirusowej - odwodnienie

W przypadku zakażenia rotawirusami bardzo szybko może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Jego objawy w przypadku maluchów to:

  • zapadnięte ciemiączko,
  • suche, spierzchnięte usta,
  • zapadnięte i matowe gałki oczne,
  • nie oddawanie moczu powyżej 6 godzin u małych dzieci
  • zmiana zachowania: apatia lub rozdrażnienie
  • wzmożone pragnienie

Jeśli podejrzewasz odwodnienie koniecznie pokaż dziecko lekarzowi. Jeżeli dziecko będzie miało lekkie odwodnienie zwykle może być dalej leczone w domu preparatami doustnymi, w przypadku mocnego odwodnienia może być potrzeba zastosowania nawadniania dożylnego. 

Zapobieganie infekcji rotawirusowej

Kluczową rolę w zapobieganiu infekcji rotawirusowej ma przestrzeganie zasad higieny. Rotawirusy na skórze rąk utrzymują się aż 4 godziny, a na przedmiotach mogą być obecne nawet przez kilka dni.  Dlatego ucz dziecko dokładnie myć ręce po przyjsciu do domu, przed posiłkiem, czy po zabawie i oczywiście po wyjściu z toalety.
mzb

Ocena: 3.85 z 5. Ocen: 10

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka

Dziecko, które gorączkuje jest marudne, czasem posypiające lub niespokojne, ma rozpalone policzki,...   Więcej

Trzydniówka

Trzydniówka

Choroba zakaźna, występująca bardzo często u dzieci między 6. a 36. miesiącem życia. Gorączka trzydniowa,...   Więcej

Krztusiec

Krztusiec

Krztusiec dla dzieci poniżej 1. roku życia, obok ospy wietrznej i odry, jest jedną z najbardziej groźnych...   Więcej

Odra

Odra

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirusa paramyxovirus morbilli, która...   Więcej

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna (łac. varicella) – to najczęstsza choroba zakaźna wieku dziecięcego. Powoduje ją wirus...   Więcej

Różyczka

Różyczka

Różyczka to choroba zakaźna wieku dziecięcego, którą wywołuje wirus różyczki. Do zakażenia dochodzi drogą...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale zdrowe dziecko

Przedszkolak

W zerówce