Dzieci mają tyle spraw na głowie, a my mamy rozwiązanie na jeden z ich problemów

Dzieci mają tyle spraw na głowie, a my mamy rozwiązanie na jeden z ich problemów

Treść powstała we współpracy z partnerem (*)

Wszawica to gorący temat, który budzi wiele emocji, ponieważ kojarzy się z brakiem higieny i zaniedbaniem. Tymczasem choroba, którą wywołują wszy, jest rozpowszechniona we wszystkich krajach świata i stanowi powszechny problem, który może dotknąć każdego.  

Wszawicą może zarazić się każdy, choć najbardziej narażona jest młodzież  i dzieci przebywające w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Kilka słów o wszach

Wszawicę wywołują nieproszeni goście – wszy, które pasożytując na ciele człowieka powodują ukąszenia, w miejscu których żywiciel odczuwa silny i dokuczliwy świąd. Najczęściej mamy do czynienia z wszami głowowymi, które umiejscawiają się przede wszystkim w okolicy potylicznej i skroniowej, a także za uszami.

Wesz na żywicielu żyje około miesiąca. Samiczka składa od 100 do 300 jajeczek dziennie (gnidy). Są one podobne do drobinek łupieżu, jednak w odróżnieniu od niego nie „sypią się z włosów”, ponieważ są bardzo dobrze przytwierdzone do włosów cementowym spoiwem. W ciągu 6 do 10 dni z jaja rodzi się larwa, która przeradza się w dorosłego pasożyta w ciągu następnych 10 dni.

Wesz głowowa ma długość 2-3 mm i barwę brudnobiałą lub szarą. Co ciekawe jej kolor może się zmieniać - stać się jaśniejszy lub ciemniejszy, w zależności od koloru włosów człowieka.

Objawy wszawicy

Świąd oraz powstające wskutek drapania strupy to najczęstszy objaw wszawicy, choć nie jest to regułą. Czasem wszy odkrywa się przypadkowo, czesząc się lub myjąc włosy. To dlatego należy dzieciom sprawdzać regularnie czupryny. Jak to robić? Można włosy przeczesywać gęstym grzebieniem i wycierać go w białą chusteczkę higieniczną lub podnosić włosy ruchem „pod prąd” i obserwować skórę głowy, pozwalając im powoli opadać.

Jak radzić sobie z problemem?

Stwierdzenie wszawicy jest stresujące zarówno dla dzieci, jak i rodziców, dlatego niezmiernie istotne jest szybkie i skuteczne pozbycie się problemu.

Gdy zauważymy wszy lub gnidy we włosach dziecka, należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, a kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Na szczęście dziś wyleczenie wszawicy, jeśli wybierzemy odpowiedni środek, jest proste i wykonalne po jednym zabiegu.

Jaki preparat wybrać?

Bezpieczne i - co więcej - skuteczne w 100% są środki działające na pasożyty w sposób fizyczny, które odcinają dostęp powietrza do aparatu oddechowego owadów, odpowiadają za ich uduszenie (co ważne - wszystkich osobników, w każdym stadium rozwoju), co prowadzi do ich eliminacji (tu potwierdzoną licznymi badaniami skuteczność  ma cyklometikon). Bardzo ważne jest wysuszenie gnid, co zapobiega tzw. „reinwazji” po 7 -10 dniach.
 
Kupując środek w aptece należy nie tylko zapoznać się z treścią opakowania, ale również poprosić farmaceutkę, by sprawdziła w instrukcji, czy preparat faktycznie działa po jednym zastosowaniu. Każdy zapis o konieczności powtórzenia zabiegu po 7-10 dniach sugeruje nieskuteczność preparatu.

Ponieważ gnidy (jaja wszy) potrafią przetrwać poza żywicielem nawet 2 tygodnie, należy dokładnie oczyścić  i zdezynfekować otoczenie oraz tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona. Można do tego celu użyć specjalnego dodatku do namaczania tkanin, który oczyszcza tkaniny z wszy oraz gnid (dostępny w zestawach do leczenia wszawicy).

Problemem przy przeprowadzaniu zabiegu jest trudność w usunięciu z włosów martwych wszy oraz gnid. Do rozpuszczenia cementowego spoiwa, którym gnidy są przytwierdzone, stosuje się specjalne środki dołączone do zestawów leczniczych.
 
Zabieg należy profilaktycznie przeprowadzić równolegle u wszystkich członków rodziny. Już przy zakupie warto zorientować się, jak wydajny jest preparat. Można wybrać wersję ekonomiczną, która wystarczy nawet dla 4 osób o średniej długości włosach.

Jak zapobiec zarażeniu? Profilaktyka wszawicy

Nawet jeśli skutecznie wyleczymy wszawicę, powrót dziecka do szkoły lub przedszkola, wyjazd na ferie czy wakacje, niesie ryzyko ponownego zarażenia. To dlatego należy:

  • codzienne czesać włosy dziecka gęstym grzebieniem lub szczotką,
  • związywać włosy w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami,
  • często myć włosy,
  • przestrzegać zasad higieny (trzeba uświadomić dziecku, że absolutnie nie powinno pożyczać grzebieni, gumek, nakryć głowy – nie bez znaczenia wszawica jest nazywana „chorobą pożyczonej czapki”),
  • codziennie stosować środek ochronny w sprayu przed wyjściem z domu

Preparaty ochronne i odstraszające wszy

Preparaty ochronne najnowszej generacji (np. Pipi® NITOLIC® Prevent Plus) nie tylko działają odstraszająco na wszy dzięki odpowiednio dobranej kompozycji zapachowej (olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy), ale również tworzą ochronny film (cieniutką warstwę), który uniemożliwia wszom uchwycenie się włosa i złożenie jaj. Preparat nie tłuści włosów i ma przyjemny, świeży zapach.

Jeśli dziecko wybiera się na kolonie czy obóz, można wyposażyć je w PREVENT na wyjazd – i poprosić opiekuna, by stosował go do zabezpieczenia przed wszawicą. Nawet jeśli nie stwierdzi się podczas kontroli włosów obecności pasożytów wśród dzieci na turnusie, to jaja wszy mogą być obecne np. w pościeli.

Preparat ochronny jest również przydatny po powrocie dziecka do szkoły po feriach czy wakacjach letnich, kiedy notuje się najwięcej przypadków zachorowań. Producent, polska firma ICB Pharma zaleca, by w sytuacji, gdy w najbliższym otoczeniu dziecka panuje wszawica, stosować prewencję nawet codziennie. Warto również wspomnieć, że ICB Pharma oferuje szeroką gamę preparatów o statusie wyrobów medycznych do leczenia wszawicy, w tym  zestawy zawierające komplet koniecznych akcesoriów.

Więcej na ten temat, jak radzić sobie z wszawicą, można przeczytać na stronie www.nitolic.pl
 
Preparaty NITOLIC® dostępne są w aptekach i w sklepie producenta.

Kompetencje szkół w przypadku podejrzenia epidemii wszawicy

Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców, którzy w przypadku zaobserwowania nieproszonych gości powinni poinformować o problemie szkołę. To konieczne, ponieważ pomaga zarówno w likwidacji ogniska wszawicy, jak i zapobiega nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.

Działania profilaktyczne w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Niezbędna do tego jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i wychowawcami/opiekunami oraz pielęgniarką lub higienistką szkolną. Istnieje możliwość, że niektórzy rodzice wyrażą sprzeciw wobec informacji o kontroli higienicznej swojego dziecka, bądź nie podejmą niezbędnych działań higienicznych. W przypadku uporczywego uchylania się rodziców lub opiekunów dziecka od działań mających na celu ochronę jego zdrowia i dbałości o higienę, dyrektor szkoły zawiadamia pomoc społeczną.

Zgodnie z aktualnymi przepisami w przypadku podejrzenia wystąpienia insektów szkoły mają szersze kompetencje niż się to rodzicom wydaje. Przytoczmy jeszcze jeden fragment stanowiska Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.

Należy przyjąć, że zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką (w tym również opieką zdrowotną przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną w szkole lub placówce) jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonanie w przypadku uzasadnionym przeglądu czystości skóry głowy dziecka. Nie ma zatem konieczności uzyskiwania od rodziców lub opiekunów każdorazowo pisemnej zgody na przeprowadzenie kontroli czystości głowy u dziecka.
 

Ocena: 2.75 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:
reklama

Niezbędniki w dziale zdrowe dziecko

Przedszkolak

W zerówce