Hulajnoga dla dziecka – jaka?

Hulajnoga dla dziecka – jaka?

Zbliża się lato – warto ten czas dobrze wykorzystać. Zachęcaj dziecko do spędzania czasu aktywnie, na dworze, a spacery i zabawy na placu zabaw urozmaicaj, podsuwając dziecku sprzęt sportowy. Co mamy na myśli? Choćby zyskujące ostatnio na popularności hulajnogi. Pamiętaj jednak, by wybrać mądrze – wtedy będzie i bezpiecznie, i fajnie. Jaka powinna być hulajnoga dla dziecka?

Czy się kierować, wybierając hulajnogę dla dziecka

Hulajnoga to nie tylko świetna zabawa, ale i sprzęt, który buduje kondycję, wspiera koordynację i równowagę, uczy panowania nad własnym ciałem.

Producenci hulajnóg prześcigają się w dążeniu do stworzenia oferty spełniającej najbardziej wyśrubowane rodzicielskie wymagania. Jest z czego wybierać. Hulajnogi na trzech kołach, wyczynowe, klasyczne, a także te na pompowanych kołach. Wszystkie kolorowe, z kółkami różnej wielkości. Jaką wybrać? Czym się kierować?

reklama

Jaka powinna być hulajnoga, którą kupujesz dla dziecka

Hulajnoga dla dziecka nie może być przypadkowa. Kupując ją kieruj się nie tylko ceną, ale weź pod uwagę także inne wytyczne:

Bezpieczeństwo. Hulajnoga powinna być bezpieczna. Oznacza to, że musi spełniać restrykcyjne normy i posiadać stosowne certyfikaty, ale i być dostosowana do dziecka. Nie może być zbyt duża, zbyt ciężka, zbyt zwrotna czy zbyt szybka. Dostosuj ją do wieku i wzrostu dziecka. Nie kupuj jej na wyrost, bo nie zaoszczędzisz, a dziecko może się szybko zniechęcić.

Liczba kółek. Dla malucha możesz kupić hulajnogę na trzech kółkach. Dla starszaka – na dwóch. Trójkołowe produkowane są: z dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu lub odwrotnie – z jednym z przodu i dwoma z tyłu. Dwukołowce różnią się większą ilością detali.

Wielkość kół. Jeśli chodzi o hulajnogi 2-kołowe, ich wielkość zależy od tego, gdzie dziecko będzie użytkowało ja najczęściej. Jeśli będą to przejażdżki po lasach, wybierz hulajnogę z większymi, najlepiej pompowanymi kołami. Dla fanów szybkiej jazdy i szalonych ewolucji stworzono pojazdy o mini kółeczkach – to hulajnogi wyczynowe. Do jazdy miejskiej służą hulajnogi klasyczne, o kółkach do 200 mm. Duże koła, te powyżej 120 mm średnicy, są mniej zwrotne, nie zapewniają dobrej przyczepności, ale można na nich szybciej jeździć. Z kolei małe kółka ( 100-110 mm średnicy) są zwrotne i łatwo się prowadzą.

Twardość kółek. Twarde kółka (86A-100A) są przeznaczone są do jazdy agresywnej (np. do wykonywania trików na rampie). Mają słabą przyczepność i odporność na wstrząsy, za to bardzo wolno się zużywają. Kółka średnio twarde (82A-86A)– są najbardziej popularne i służą do jazdy po asfalcie.Miękkie kółka (74A-82A)  najszybciej się ścierają, ale mają dobrą przyczepność i wyższy komfort jazdy. Przeznaczone dla początkujących, do rekreacyjnej jazdy.

Materiał. Nie mniej ważne jest, z jakiego materiału zrobiona jest hulajnoga. Mogą one być: stalowe (dość ciężkie), aluminiowe (lekkie i trwałe) bądź – dla najmłodszych – z plastiku (te są lekkie, ale niezbyt trwałe). Za tym, z czego są zrobione, idzie ich ciężar – nie kupuj dziecku hulajnogi, która waży 5 kg, ponieważ noszenie jej, a i przemieszczanie się, będzie zwyczajnie trudne i niekomfortowe. Postaw na modele relatywnie lekkie.

Łożyska. Hulajnogi dla starszych dzieci posiadają szybsze łożyska (ABEC 5 lub 7), które pozwalają na rozwinięcie dużo większej prędkości. Mniejsze (niższa wartość – np. 3) są dla mniejszych dzieci. Zasada jest taka: im więcej doświadczenia, tym większe łożyska.

Składana czy klasyczna? W modelu klasycznym podest na stopę i kierownica są ze sobą połączone, a w wersji składanej hulajnogę można „złamać” i złożyć. To dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy miejsca (transport, przechowywanie). Ciemna strona takiego rozwiązania – bywa, ze hulajnoga złoży się podczas jazdy (niedokręcone bądź zużyte części).  Dodatkowo jednoczęściowe hulajnogi są trwalsze, elementy ruchome szybciej się zużywają.

Pamiętaj, by dziecko jeżdżące na hulajnodze, rowerze czy deskorolce miało na głowie kask, a na kończynach ochraniacze. To naprawdę ważne, bo zabezpieczają dziecko przed urazami i chronią przed poważniejszymi kontuzjami.



Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: