reklama

Krztusiec

Krztusiec to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, która przenoszona jest drogą kropelkową, a do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub z zakażonymi przedmiotami. Wywołują ją bakterie Bordetella pertussis. Na chorobę najczęściej zapadają nie zaszczepione niemowlęta i dzieci - zwolnione ze szczepienia lub te, u których cykl szczepienia był niekompletny oraz osoby, u których nie wykształciła się odpowiedź immunologiczna lub wygasła odporność poszczepienna. Krztusiec dla dzieci poniżej 1 roku życia, obok ospy wietrznej i odry, jest jedną z najbardziej groźnych chorób.

Objawy
występują mniej więcej po 2 tygodniach od zarażenia. Pierwsze objawy choroby przypominają przeziębienie: katar, niewysoka gorączka oraz suchy kaszel, który nasila się w nocy i stopniowo przechodzi w kaszel napadowy, zakończony wymiotami. U dzieci pojawiają się wylewy i wybroczyny do spojówek, krwawienia z dziąseł lub z nosa, obrzęk twarzy i powiek. Objawy utrzymują się długo, do czterech miesięcy.

Powikłania
to zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, biegunka; drgawki, zaburzenia świadomości, uszkodzenia wzroku i słuchu, niedowłady i porażenia kończyn, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

mzb

Rozwój dziecka w wieku szkolnym 

Zdrowe dziecko

Żywienie dzieci

 

reklama

Niezbędniki w dziale zdrowe dziecko

Przedszkolak

W zerówce