Wczesne dojrzewanie. Plaga naszego wieku?

Wczesne dojrzewanie. Plaga naszego wieku?

Coraz więcej małych dziewczynek rozpoczyna okres dojrzewania w znacznie młodszym wieku niż ich mamy czy babki. Menstruacja w wieku siedmiu lat powoli przestaje być dziwnym zjawiskiem. Dlaczego tak się dzieje?

Jeszcze niedawno przeciętna nastolatka rozpoczynała miesiączkowanie w wieku około 16 lub 17 lat, a średnia dla populacji wynosiła 14 lat. Tymczasem jeszcze pod koniec lat 90. XX wieku średnia wyniosła mniej niż 13 lat, żeby w dzisiejszych czasach spaść aż do wieku 7 lat.
Tyle o miesiączkowaniu, a przecież wiadomo, że zanim nastąpi pierwsza menstruacja, pojawią się inne oznaki dojrzewania, które powoli zaczynają dotyczyć dziewczynek 5- i 6- letnich.

30 lat temu mniej niż 5 procent dziewcząt przedwcześnie dojrzewało i miało zmiany związane z pokwitaniem, takie jak: powiększenie się piersi, pojawienie się włosów na ciele, trądzik. Teraz początek zmian rozpoczyna się najczęściej w wieku 8 lat. W rezultacie wygląda na to, że granica “przedwczesnego dojrzewania” zostanie znowu przesunięta, bo pokwitająca 7-latka staje się normą. Pytanie - dlaczego tak się dzieje?
Naukowcy przede wszystkim oskarżają otyłość u dzieci oraz substancje, które zaburzają gospodarkę hormonalną. Mam nadzieję, że te wiadomości pozwolą ci pokierować zdrowiem twojej córki.

Wróg: Wysokoprzetworzona żywność

Jednym z największych problemów dla młodych dziewcząt jest spożywanie wysokoprzetworzonych pokarmów. W rezultacie w ich organizmach wzrasta poziom insuliny i następuje gromadzenie tłuszczów. Organizm nie spala tej nadwyżki i następuje stan zapalny. Wysoki poziom insuliny wiąże się z podwyższeniem poziomu estrogenów.  W efekcie nie tylko mamy coraz więcej dzieci z nadwagą, ale u dziewczynek pojawiają się zmiany hormonalne, wcześniejsza menstruacja, rozwój piersi i zaburzenia hormonalne organizmu.

Wróg: Otyłość

Naukowcy i eksperci twierdzą, że otyłość prowadzi do wcześniejszego dojrzewania. Według ostatnich badań opublikowanych w Pediatrics wysoki wskaźnik masy ciała (BMI) może wywołać wczesne dojrzewanie już w wieku 8 lat. W jednym z badań zauważono ścisłą korelacją pomiędzy BMI a wcześniejszym pojawieniem się biustu. U dziewczynek, których BMI było poniżej 50. centyla piersi zaczynały się rozwijać w wieku około 10 lat, natomiast te, które miały 85. i 95. centyl zaczynały pokwitać już w wieku 8,5 lat.

Wróg: Ftalany

Kolejną sprawą, na którą coraz częściej zwracają uwagę badacze jest zawartość chemii, która pojawia się zarówno w jedzeniu, jak i w przedmiotach domowego użytku.
Chemikalia zwane ftalanami, które są stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych to główni oskarżeni. Nie tylko potrafią zaburzyć gospodarkę hormonalną naśladując estrogen, ale także powodować zakłócenia funkcji rozrodczych. I chociaż w Europie zakazano używania ftalanów do produkcji zabawek i artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci, to nadal są obecne w przedmiotach codziennego użytku, np. w opakowaniach plastikowych, w plastikowych kubkach czy talerzach.

Wróg: Niezdrowy tryb życia… rodziców

Niebagatelną rolę ma również tryb życia rodziców.  W genach, które przekazujemy mamy zapisy dotyczące naszego zdrowia, diety i stylu życia.
Jedno z badań opublikowanych w American Journal of Epidemiology pokazało, że córki kobiet, które w ciąży z powodu nadwagi doświadczyły cukrzycy ciężarnych rozpoczynają dojrzewanie wcześniej bez względu na to, ile ważą. Również styl życia ojców odgrywa rolę w rozwoju dziewczynki. Jeśli ojciec nie jest zdrowy w momencie zapłodnienia lub ma zaburzenia genetyczne, przekaże to swojemu dziecku.

Czy tak wczesne dojrzewanie niesie ze sobą ryzyko?

Przede wszystkim może mieć wpływ na przyszłą płodność i zdrowie kości. Może również powodować wcześniejszą menopauzę.
Wielu naukowców zwraca uwagę na aspekt psychologiczny. Male dziewczynki nie są gotowe na tak wczesne zmiany w wyglądzie. Często nie wytrzymują szydzących komentarzy rówieśników czy zaczepek o podtekście seksualnym.  To wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia depresji w okresie nastoletnim i niskie poczucie własnej wartości.
Dziewczęta, które zaczynają rozwijać się we wcześniejszym wieku obarczone są ryzykiem kilku nowotworów, zwłaszcza raka piersi i zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia cukrzycy typu 2 w wieku dorosłym.

Co możemy zrobić, żeby pomóc córkom?

Przede wszystkim zadbajcie o ich zdrowie, ucząc dobrych nawyków żywieniowych. Sprawdzajcie, czy to co kupujecie nie jest pełne chemii. Uczcie, jak ważne są regularne posiłki i bądźcie wzorem do naśladowania.
Kiedy zauważycie, że córka wcześniej zaczyna dojrzewać, koniecznie skonsultujcie się z lekarzem, najlepiej endokrynologiem. Zostaną przeprowadzone badania hormonalne obejmujące oznaczenie w surowicy krwi stężenia gonadotropin i steroidów płciowych, co pozwali na ustalenie przyczyny przedwczesnego dojrzewania i wdrożenia leczenia.

Koniecznie zwróć uwagę!

Uwaga: Bez względu na to, w jakim wieku wasza córka dostanie menstruacji, jeśli zauważycie, że towarzyszy temu silny ból, skurcze i wahania nastroju, skonsultujcie się z lekarzem. Ginekolodzy mówią, że dyskomfort związany z menstruacją nie może być tak silny, żeby nie pozwalał normalnie funkcjonować. Skrajne objawy mogą świadczyć o zaburzeniach bądź chorobie.  Tak - już młode dziewczęta mogą cierpieć z powodu endometriozy oraz PCOS, a naszą rolą jest zadbać o ich zdrowie i dobre samopoczucie.

reklama

Ocena: 4.14 z 5. Ocen: 7

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Depresja u dzieci

Depresja u dzieci

Na temat DEPRESJI pisze się i mówi bardzo często, ale są to zwykle rozważania i porady dotyczące...   Więcej

Płaskostopie

Płaskostopie

Buty są najtwardszą i najbardziej „pancerną” częścią naszego ubrania. Doskonale przy tym pełnią swoją...   Więcej

Pierwsze stałe zęby dziecka. Czy dbasz o nie właściwie?

Pierwsze stałe zęby dziecka. Czy dbasz o nie właściwie?

artykuł sponsorowany (*)

Pojawienie się pierwszych zębów stałych to ważne wydarzenie w życiu dziecka. To także moment, gdy dla...   Więcej

Lekko po zdrowie dziecka

Lekko po zdrowie dziecka

Jeśli spytasz rodzica, co jest dla niego najważniejsze, bez namysłu odpowie, że zdrowie dziecka....   Więcej

Sepsa - dlaczego jest niebezpieczna

Sepsa - dlaczego jest niebezpieczna

Sepsa jest jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku i w jednakowym stopniu dotyczy dorosłych i...   Więcej

Jak prawidłowo dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Jak prawidłowo dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

artykuł sponsorowany (*)

Coraz więcej osób jest świadomych, że równy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale zdrowe dziecko

Przedszkolak

W zerówce