reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kolejna ciąża od razu po urlopie macierzyńskim

Zmniejszenie wymiaru pracy nie chroni przed likwidacją stanowiska niestety 🙄
To prawda, ta ochrona nie jest bezwzględna. Jednak jest to odrobinę bardziej skąplikowane: likwidacja stanowiska zakłada, że jest jedno takie stanowisko w firmie i ono wygasa. Jeśli jest tych stanowisk takich samych jest np 5, to jest już redukcja zatrudnienie i pracodawca ma obowiązek wskazać kryterium wedle którego wybrał 1 osobę z tych 5 do zwolnienia. Przyczyny muszą być obiketywne i powrót z urlopu rodzicielskiego/wychowawczego nie może nim być.

Oczywiście mówimy sobie tu o sytuacji teoretycznej i ja zdaje sobie sprawę jak w Polsce nie jest resepktowane prawo pracy i jak "działają" sądy pracy i Państwowa Inspekcja Pracy. Pozostaje tylko mieć nadzieje, że instytuacje te zostaną wzmocnione, akurat mamy teraz ministrę rodziny, pracy i polityki społecznej, która ma szansę nie mieć wywalone na prawa pracownicze. No ale zobaczymy.
 
reklama
Cześć,
Mam pytanie i myślę że będziecie w stanie mi powiedzieć. Urodziłam 27 czerwca 2023 a do 30 miałam umowę która nie została mi przedłużona. 24 czerwca czyli za miesiąc kończy mi się rodzicielski i jestem w ciąży. Czy będę otrzymywała jakieś pieniążki jeśli pójdę na L4 pomimo tego, że nie mam pracy ? Z góry dziękuję
 
Cześć,
Mam pytanie i myślę że będziecie w stanie mi powiedzieć. Urodziłam 27 czerwca 2023 a do 30 miałam umowę która nie została mi przedłużona. 24 czerwca czyli za miesiąc kończy mi się rodzicielski i jestem w ciąży. Czy będę otrzymywała jakieś pieniążki jeśli pójdę na L4 pomimo tego, że nie mam pracy ? Z góry dziękuję
Sprawdź, czy łapiesz się na kosiniakowe
 
Cześć,
Mam pytanie i myślę że będziecie w stanie mi powiedzieć. Urodziłam 27 czerwca 2023 a do 30 miałam umowę która nie została mi przedłużona. 24 czerwca czyli za miesiąc kończy mi się rodzicielski i jestem w ciąży. Czy będę otrzymywała jakieś pieniążki jeśli pójdę na L4 pomimo tego, że nie mam pracy ? Z góry dziękuję
Nie, na L4 nie. Nie masz pracy, to jakim cudem masz mieć l4?
 
Cześć,
Mam pytanie i myślę że będziecie w stanie mi powiedzieć. Urodziłam 27 czerwca 2023 a do 30 miałam umowę która nie została mi przedłużona. 24 czerwca czyli za miesiąc kończy mi się rodzicielski i jestem w ciąży. Czy będę otrzymywała jakieś pieniążki jeśli pójdę na L4 pomimo tego, że nie mam pracy ? Z góry dziękuję
Nie jesteś zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, w związku z czym nie otrzymasz zasiłku chorobowego na L4 (L4 również nie otrzymasz, bo nie masz pracodawcy). Po urodzeniu możesz starać się o Kosiniakowe, o ile spełniasz warunki.
 
Cześć,
Mam pytanie i myślę że będziecie w stanie mi powiedzieć. Urodziłam 27 czerwca 2023 a do 30 miałam umowę która nie została mi przedłużona. 24 czerwca czyli za miesiąc kończy mi się rodzicielski i jestem w ciąży. Czy będę otrzymywała jakieś pieniążki jeśli pójdę na L4 pomimo tego, że nie mam pracy ? Z góry dziękuję

Nie jesteś na rodzicielskim. Jako, że skończyła Ci się umowa od 1 lipca 2023 do tego 24.06.2024r. jesteś na ZASIŁKU macierzyńskim z ZUS. Po jego zakończeniu nie należy Ci się L4 bo nie jesteś od prawie roku pracownikiem. Tylko dodatki na dziecko typu 800 plus, może rodzinnie jeżeli masz bardzo niskie dochody (nie pamiętam ale chyba 676zl na osobę netto). Polskie prawo natomiast nie zabrania zatrudniania ciężarnej.

Po porodzie na 2 dziecko kosiniakowe 1000zł przez rok, znowu 800 plus i ewentualnie znowu przy niskich dochodach becikowe, rodzinne, dodatek do rodzinnego. Są też jakieś różne dodatki osłonowe, ale tu musisz pytać w swoim MOPS lub GOPS bo nie orientuję się w tym zbytnio.

Pod koniec roku ma wejść jeszcze "aktywnie w domu" na to pierwsze dziecko.
 
Nie jesteś na rodzicielskim. Jako, że skończyła Ci się umowa od 1 lipca 2023 do tego 24.06.2024r. jesteś na ZASIŁKU macierzyńskim z ZUS. Po jego zakończeniu nie należy Ci się L4 bo nie jesteś od prawie roku pracownikiem. Tylko dodatki na dziecko typu 800 plus, może rodzinnie jeżeli masz bardzo niskie dochody (nie pamiętam ale chyba 676zl na osobę netto). Polskie prawo natomiast nie zabrania zatrudniania ciężarnej.

Po porodzie na 2 dziecko kosiniakowe 1000zł przez rok, znowu 800 plus i ewentualnie znowu przy niskich dochodach becikowe, rodzinne, dodatek do rodzinnego. Są też jakieś różne dodatki osłonowe, ale tu musisz pytać w swoim MOPS lub GOPS bo nie orientuję się w tym zbytnio.

Pod koniec roku ma wejść jeszcze "aktywnie w domu" na to pierwsze dziecko.
A jeśli mam umowę zlecenie do sierpnia ?
 
Nie jesteś zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, w związku z czym nie otrzymasz zasiłku chorobowego na L4 (L4 również nie otrzymasz, bo nie masz pracodawcy). Po urodzeniu możesz starać się o Kosiniakowe, o ile spełniasz warunki.
A jeśli mam umowę zlecenie do sierpnia tego roku ?
 
Nie jesteś zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, w związku z czym nie otrzymasz zasiłku chorobowego na L4 (L4 również nie otrzymasz, bo nie masz pracodawcy). Po urodzeniu możesz starać się o Kosiniakowe, o ile spełniasz warunki.
A jeśli mam umowę zlecenie do sierpnia?
 
reklama
Do góry