reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porada fizjoterapeuty- umiejętność siadania

Ewwson

Fanka BB :)
Dołączył(a)
26 Kwiecień 2022
Postów
190
Hej proszę o poradę. Dzidzia za chwilę kończy 7 miesięcy i dziś przed szczepieniem była ważona, mierzona itd., waży 8800, pediatra celując na 90 centyl stwierdziła, że stosunek waga/wzrost jest nieprawidłowy i należałoby już rozważyć fizjoterapię, bo dziecko jeszcze nie siada z oparciem stabilnie np. na krzesełku do karmienia i zbyt duża waga może hamować rozwój psychoruchowy dziecka. Ale widełki dla umiejętności siadania w skali Denver sięgają nawet do 9 miesiąca, a podciągania się do siadania to 7,5 miesiąca. Pytanie czy już mamy się zgłosić do fizjo czy skoro dziecko ma jeszcze zapas czasowy można spokojnie czekać?
 
reklama
Mój syn właśnie skończył 8 miesięcy i dopiero zaczął siadać bez oparcia, chociaż wcześniej nic na to nie wskazywało, i już zapisałam nas do fizjo. Nie znam się, ale ja zapisałam, mimo tego że wiem że ma jeszcze czas, bo chciałabym żeby go zobaczyła. Zauważyłam że umiejętności osiąga troszkę później niż większość dzieci, jak był noworodkiem usłyszałam kiedyś od jednej pediatry że ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, ale nie dostaliśmy skierowania na rehabilitację bo "ma jeszcze czas, do 3 mies). No i na wizytę również trzeba trochę poczekać, my czekamy prywatnie 3 tyg.
 
Ah, i zapomniałam dopisać ze zawsze był 90, 95, 97 centyl. No i mieliśmy zapalenie stawu biodrowego, to też bym chciała skonsultować.
 
U mnie też nie po kolei, bo mały zaczął szybko raczkować. Przy meblach stawał jak miał 9 m-cy, zaczal siadać jak mial 11 m-cy, a chodzić jak mial 14 m- cy.
Ale mial problem z napięciem mięśniowym. Był rehabilitowany od 3 miesiąca przez 3 miesiące.
Na pewno nie wolno sadzać dziecka jak samo nie usiadło. Bardzo polecam wizytę u fizjoterapeuty, bo nawet jak dziecku nic nie dolega, to można się ciekawych rzeczy dowiedzieć.
 
Przejść zawsze się możesz do fizjo, ale ma jeszcze czas aby usiąść. Mój w 7 miesiącu usiadł, stanął i zaczął raczkowac, wszystko na raz, z dnia na dzień.
8800 na 7 miesięcy to dobra waga. Mój na pol roku ważył 10 kg I nikt nie wspominał, że źle waży, teraz ma 15 miesięcy I waży tylko 11 kg.
@ness. u nas z tymi umiejętnościami jest tak, że długo nic, ja już zaczynam się martwić, że coś jest nie tak a tu pewnego dnia nagle mała osiąga daną umiejętność, kurtyna.
 
@ness. u nas z tymi umiejętnościami jest tak, że długo nic, ja już zaczynam się martwić, że coś jest nie tak a tu pewnego dnia nagle mała osiąga daną umiejętność, kurtyna.
Mamy to samo, jak zdążyłam się zmartwić że dzień wcześniej skończył 8 miesięcy i sam nie siedzi, a dodatkowo jeszcze usłyszałam że jest wiotki, to pędziłam do fizjo 😅 a synek cyk i niespodziewanie siedzi, i to dość stabilnie. Nawet z dość mocno leżącej pozycji. A dziś już próbował stanąć na nóżki trzymając się za tatę, choć umiejętność sztywnego stawiania nóżek troszkę zaniedbał przez wspomniane wcześniej zapalenie.
Jak widać nie ma co panikować, bo tak małe dzieci nabywają nowe umiejętności w ekspresowym tempie. Co nie znaczy że zniechęcam do odwiedzenia fizjo, wręcz przeciwnie :)
 
Hej proszę o poradę. Dzidzia za chwilę kończy 7 miesięcy i dziś przed szczepieniem była ważona, mierzona itd., waży 8800, pediatra celując na 90 centyl stwierdziła, że stosunek waga/wzrost jest nieprawidłowy i należałoby już rozważyć fizjoterapię, bo dziecko jeszcze nie siada z oparciem stabilnie np. na krzesełku do karmienia i zbyt duża waga może hamować rozwój psychoruchowy dziecka. Ale widełki dla umiejętności siadania w skali Denver sięgają nawet do 9 miesiąca, a podciągania się do siadania to 7,5 miesiąca. Pytanie czy już mamy się zgłosić do fizjo czy skoro dziecko ma jeszcze zapas czasowy można spokojnie czekać?
Mój synek ciągle był w 97 centylu i siadać sam zaczął jak miał 9,5 miesiąca. Do tego czasu byliśmy z nim dwukrotnie u fizjoterapeutki, żeby się dowiedzieć, że wszystko OK. Chodzić też zaczął późno, bo pierwsze naprawdę samodzielne kroki zrobił mając 15 miesięcy.
Teraz córka ma 7 miesięcy. Waży 10,5 kg i mierzy 83 cm. Nie siedzi stabilnie z podparciem, ale lepiej niż synek w jej wieku, więc na razie się nigdzie nie wybieram.
 
reklama
Dziewczyny w moim przypadku okazało się, że córka miała zdiagnozowane osłabione napięcie mięśniowe głównie w obrębie rączek i bruszka, co hamowało jej rozwój. Przez 3 m-ce ciężko pracowaliśmy ćwicząc oraz miała terapię manualną wykonywaną przez osteopatę. Wszystko razem przyniosło efekt. W 9 m-cu zaczęła pełzać, ok. 9 m-ca był pierwszy stabilny siad w krzesełku, w 11 pojawił się pierwszy samodzielny siad i wstawanie w łóżku. Niepokoiło mnie to i jednak u mnie była konieczna fizjoterapia, bo bez tego miałaby problem z osiągnięciem tych umiejętności.
 
Do góry