reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Usg prenatalne III trymestru

werkas10

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
11 Grudzień 2023
Postów
69
Wczoraj byłam na usg prenatalnym III trymestru. Lekarz powiedział, że dziecko ma trochę spłaszczoną głowę i małą. Gdy pytałam o przyczynę, powiedział, ze bo jest ułożone miednicowo. Nie mówił nic o żadnej wadzie, ale ja jestem przerażona…czy ktoś był w podobnej sytuacji? Planuję iść na jeszcze jedno prenatalne , ale do innego lekarza…:(
 

Załączniki

  • IMG_3874.jpeg
    IMG_3874.jpeg
    186,6 KB · Wyświetleń: 429
  • IMG_3875.jpeg
    IMG_3875.jpeg
    287,5 KB · Wyświetleń: 188
  • IMG_3876.jpeg
    IMG_3876.jpeg
    274,3 KB · Wyświetleń: 179
reklama
Nie miałam takiej sytuacji, ale widzę, że różnica wymiarów główki w stosunku do wieku ciąży to ok. 2 tygodnie. Mi zawsze lekarze mówili, że właśnie do 2 tygodni różnicy w wymiarach uznaje się, że jest w normie. Widać, że na połówkowych też obwód główki był na niskich centylach, więc możliwe, że po prostu taka uroda. Może masz swoją lub partnera książeczkę zdrowia i tam wpisany obwód główki po urodzeniu? Możesz sobie wtedy to sprawdzić na siatkach centylowych - może akurat macie taką budowę? Na pewno powtórzenie badania nie zaszkodzi, ale myślę, że gdyby było coś nie tak, to lekarz skierowałby Was na jakieś dalsze badania. Jedynie zastanawia mnie tłumaczenie wymiarów główki ułożeniem miednicowym w 28 tc. Na tym etapie dziecko ma jeszcze sporo miejsca i często zmienia pozycję. Może po prostu w tym ułożeniu trudniej te główkę dobrze zmierzyć?
 
U mnie wymiar skroniowy też był o 2 tygodnie mniejszy od reszty ciałka. Chłopak urodził się zdrowy. Rzeczywiście miał na początku tą głowę taką długą, a chudą. Teraz zaczął nam się 4 miesiąc życia i już się wszystko unormowało. U mnie położenie było skośne, bo przodujące łożysko i też to tłumaczyli tym ułożeniem.
 
Dziękuję Wam za odpowiedzi :) uspokoiły mnie one. Dziś będę szukać książeczki zdrowia mojej i partnera i zobaczę, co tam jest wpisane. Ale faktycznie, może po prostu dzidzia ma mniejszą główkę, bo zarówno ja i partner też takie mamy. Też tak myślę, że może w ułożeniu miednicowym trudniej o precyzyjne zmierzenie głowy…
 
Co do spłaszczenia to nie wiem, ale mój syn nawet w dzień porodu na usg miał glowke mniejsza o 2 tygodnie od reszty ciała. Też się tym stresowałam, ale syn jest zdrowy :)
 
W szkole rodzenia położna mówiła Nam, że często dzieci urodzone z ułożenia miednicowego mają spłaszczone główki ze względu na ucisk na przeponę w tej pozycji i jest to stan przejściowy. Po porodzie wszystko wraca do normy.
 
Do góry