Dzień Matki – kiedy wypada? Jak się go obchodzi?

Dzień Matki – kiedy wypada? Jak się go obchodzi?

Dzień Matki to święto, które celebruje się w wielu krajach na świecie. Choć jest obchodzone na różne sposoby, jego celem jest wyrażenie szacunku i miłości do mamy, a także docenienie trudu, jaki włożyła w wychowanie i opiekę nad dziećmi. Kiedy i jak obchodzi się Dzień Matki w Polsce i na świecie?

Kiedy jest Dzień Mamy w Polsce?

Dzień Matki w Polsce obchodzi się 26 maja. Nie jest to święto narodowe, jak na przykład w USA, gdzie dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Obchodzi się je jednak nie tylko w domach, ale także przedszkolach czy szkołach.

Jaka jest historia święta mamy w Polsce? Według wielu źródeł pierwsze obchody Dnia Matki odbyły się w Krakowie w 1914 roku. Prawdopodobnie jednak oficjalnie obchodzono go pierwszy raz dopiero w 1924 roku.

Do II wojny światowej Dzień Matki przypadał w różne dni. Nie było ustanowionej jednej, konkretnej daty. Na przykład w 1934 roku obchodzono Dzień Matki 15 maja, a w 1939 roku – 7 maja. Z biegiem czasu, po II wojnie światowej, Dzień Matki ustanowiono 26 maja. [1].

reklama

Historia Dnia Matki

Dzień Matki w Polsce i na świecie to jedno z ważniejszych świąt w roku. Jaka jest jego historia?

Kult matki-bogini funkcjonował już w czasach starożytnych. Grecy i Rzymianie czcili symbole płodności i urodzaju. W starożytnym Egipcie szczególnymi względami cieszyłą się Izyda, której kult był związany z Kybele w starożytnym Rzymie. Z kultu bogini-matki zrezygnowano wraz z nadejściem chrześcijaństwa.

Historię Dnia Matki pisano w wielu krajach. Na przykład w XVII wieku zaczęto świętować w Anglii „niedziele u matki”.

- Prawdopodobnie już w średniowieczu, a z pewnością w XVI wieku, w Anglii i Szkocji istniał zwyczaj puszczania młodych służących i parobków w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu do swoich rodzinnych domów, aby spędzić ten czas ze swoją matką. Wedle zwyczaju przynosiło się swojej rodzicielce ciasto (tzw. ciasto matczyne) lub drobny upominek, który często otrzymywano wcześniej od swoich panów. Brano wówczas także udział w specjalnym nabożeństwie. [1]

Z czasem zwyczaj ten stał się świeckim świętem, tzw. „Niedzielą Matki” (Mothering Sunday) i był praktykowany również w innych europejskich krajach do XIX wieku. Do zwyczaju powrócono po II wojnie światowej.

Jeśli chodzi o historię Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych, to:

  • pierwsze oficjalne nabożeństwo z okazji Dnia Matki odbyło się 10 maja 1908 roku w Filadelfii,
  • święto zostało oficjalnie ogłoszone przez stan Wirginia Zachodnia w 1910 roku,
  • 8 maja 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę wyznaczającą drugą niedzielę maja jako Dzień Matki,
  • następnego dnia prezydent Woodrow Wilson wydał proklamację ogłaszającą pierwszy narodowy Mother’s Day na cześć tych matek, których synowie zginęli na wojnie.

Obecnie Dzień Matki obchodzony jest w niemal 140 krajach świata. Nie wszystkie mamy na świecie świętują tego samego dnia.

reklama

Kiedy Dzień Matki obchodzi się na świecie?

Dzień Matki na świecie ma różne daty. W niektórych państwach jest obchodzony razem z Dniem Kobiet. Kiedy się obchodzi: Día de la Madre w Hiszpanii, Mother’s Day w Stanach Zjednoczonych, Muttertag w Niemczech, Mother’s Sunday w Anglii, Día de las Madres w Meksyku, Festa della mamma we Włoszech, День матері w Ukrainie, Fête des Mères we Francji oraz święto mam w innych krajach?

Najwcześniej Dzień Matki obchodzony jest w Norwegii przypada na 2. niedziela lutego. 3 marca świętuje się w Gruzji.

8 marca (z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet) Dzień Mamy obchodzi Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Kazachstan, Kosowo, Laos, Mołdawia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Rosja, Serbia, Tadżykistan, Uzbekistan, Wietnam, Maroko.

21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny, Dzień Matki świętuje się w krajach arabskich. W Anglii Dzień Matki obchodzi się zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

W 4. niedzielę Wielkiego Postu Dzień Matki świętuje Irlandia, Wyspa Man, Jersey, Nigeria, Wielka Brytania. 21 marca Kuwejt, Libia, Liban, Mauretania, Oman, Palestyna, Katar, Arabia Saudyjska, Somalia, Sudan, Syria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, Bahrajn, Komory, Dżibuti, Egipt, Irak, Jordania. 25 marca – Słowenia,

Dzień Matki na całym świecie najczęściej obchodzi się w maju. W pierwszą niedzielę maja świętują mamy w Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, RPA, na Litwie i na Węgrzech. W drugą niedzielę maja obchodzi się Dzień Matki w kilkudziesięciu krajach na całym świecie: w USA, Australii, Grecji, Japonii, Niemczech, Kanadzie, Turcji, Czechach, Kolumbii, Ukrainie, ale i na Słowacji. 10 maja świętują mamy w Meksyku W ostatnią niedzielę maja Dzień Mamy wypada we Francji, w Tunezji oraz w Szwecji.

Dzień Mamy obchodzi się także 1 czerwca w Mongolii, w 2. niedzielę czerwca w Luksemburgu, 14 czerwca – Afganistanie, w 1. poniedziałek lipca Sudanie Południowym, 12 sierpnia – Tajlandii. Dnia 15 sierpnia świętuje Belgia, Kostaryka, 14 października – Białoruś, 15 października – Malawi, w 3. niedzielę października – Argentyna, a 16 listopada Korea Północna, 8 grudnia – Panamie, 22 grudnia w Indonezji.

reklama

Jak obchodzi się Dzień Matki na świecie?

W Polsce, ale i Niemczech, Hiszpanii, Włoszech czy Chinach, ale i innych krajach z okazji Dnia Matki dzieci wręczają swoim mamom laurki, kwiaty, czekoladki lub inne upominki – tak kupione, jak i zrobione własnoręcznie. Młodsze dzieci - przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej - uczą się piosenek i wierszyków, które prezentują na przedszkolnych czy szkolnych imprezach.

Często także wyrażają swoją miłość, przywiązanie, wdzięczność i szacunek wręczając kartki z życzeniami, kwiaty i prezenty lub wymieniając rozmowy telefoniczne, e-maile, a nawet filmy online. Miłą tradycją jest także zapraszanie mamy do kina czy na ciastko bądź lody lub spędzanie czasu razem w innej formie.

W wielu krajach dzień mamy obchodzony jest w sposób szczególny. Na przykład we Francji mamy otrzymują ciasto w kształcie kwiatów. W Indiach świętuje się z tej okazji aż 10 dni w ramach festiwalu Durga Puja,. Dekoruje się domy, przygotowuje jedzenie i prezenty dla mam.

W Etopii świętuje się 3 dni, a punktem kulminacyjnym obchodów Dnia Matki poczęstunek przygotowany przez same matki ze składników przyniesionych przez dzieci. Najhuczniej na całym świecie Dzień Matki obchodzi się w Tajlandii. Święto zostało ustanowione w 1976 roku

W Republice Południowej Afryki dzieci zakładają ubrania w kolorach czerwieni i różu. Dzieci mam, które zmarły, noszą białe ubrania. Podobny zwyczaj obowiązuje w Australii i Kanadzie. Dzieci, których mamy żyją, przypinają do ubrań kolorowe goździki.

Świętowanie Mother’s Day w Stanach Zjednoczonych obejmuje chodzenie do kościoła, rozdawanie goździków czy rodzinne obiady. W Niderlandach Dzień Matki polega na rozpieszczaniu mamy, na przykład podaniu jej śniadania do łóżka czy wyręczaniu przy pracach domowych. Dzieci robią małe prezenty.

Podczas Día de las Madres w Meksyku, aby okazać mamie uczucia, tradycyjnie rozpoczyna się świętowanie Dnia Matki słynną piosenką „Las Mañanitas”. Rodziny zwykle zbierają się, aby świętować. Przynoszą dania i jedzą razem lub odwiedzają restaurację.


Wsparcie merytoryczne: historykon.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: