reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Poradnik ciążowy

Zwiastuny porodu



Zanim rozpocznie się długo oczekiwana chwila urodzenia dziecka, w organizmie kobiety dochodzi do charakterystycznych zmian zapowiadających poród. Uważne obserwowanie własnego organizmu pozwoli kobiecie na przygotowane się do tego wydarzenia. Oto opis tych zmian, które zwiastują poród:
  1. Obniżenie dna macicy
    Na 3-4 tygodnie przed planowanym terminem porodem dno macicy, które w 36 tygodniu ciąży znajduje się na wysokości łuków żebrowych obniża się znacznie do wysokości z końca 32 tygodnia ciąży. Obniżanie się dna macicy powoduje zmniejszenie ucisku rozwijającego się płodu na żołądek ciężarnej co jest wyraźnie przez nią odczuwane. Obniżeniu macicy najczęściej towarzyszą lekkie skurcze okresu obniżania się dna macicy.
  2. Wstawianie się główki do wchodu miednicy u pierwiastek
    W ciągu ostatnich 3-4 tygodni główka płodu u pierwiastek tracąc swoje swobodne ułożenie w jamie macicy, przyjmuje ułożenie silnie przygięte wykonując tzw. pierwszy zwrot główki i wstawia się potylicą do wchodu miednicy. Jeśli u pierwiastki główka płodu w ciągu ostatnich 3-4 tygodni przed terminem porodu nie zstąpiła do wchodu miednicy, to należy podejrzewać zwężoną miednicę. Jednak u 1/3 kobiet pierwiastek główka płodu nie wstawia się do wchodu miednicy mimo, że miednica nie jest zwężona i poród może odbyć się drogą naturalną.
  3. Skurcze przepowiadające
    W ciągu ostatnich dni przed porodem występują najczęściej nie odczuwane przez kobietę jako bolesne, nieregularne skurcze macicy.
  4. Przemieszczenie długiej osi szyjki macicy w oś kanału rodnego
    Podczas badania lekarskiego lekarz może stwierdzić przemieszczenie się długiej osi szyjki macicy z kierunku do tyłu lub do przodu w oś kanału rodnego.
  5. Dojrzewanie szyjki
    Na kilka tygodni przed porodem szyjka macicy "dojrzewa", staje się miękka, bardziej podatna i rozciągliwa. Lekarz stwierdza częściowe lub całkowite zgładzenie części pochwowej, a ujście szyjki swobodnie przepuszcza u pierwiastki jeden palec a u wieloródki dwa palce.
  6. Plamienie
    Bliskim objawem nadchodzącego porodu jest odejście krwistego śluzu z pochwy poprzez wydalenie czopa śluzowego zamykającego kanał szyjki. Domieszka krwi pochodzi z uszkodzonych podczas rozciągania dolnego bieguna macicy naczyń krwionośnych doczesnowych i odklejania przylegających tam błon płodowych.
  7. Parcie na pęcherz moczowy
    W ostatnich tygodniach i dniach przed porodem występuje wzmożone parcie na pęcherze moczowy co jest związane z obniżaniem się i uciskiem płodu na pęcherz moczowy.
Objawy zbliżającego się porodu
Wszystkie wymienione poniżej zwiastuny porodu nie są objawami pewnymi i stanowią jedynie wskazówki odnośnie nadchodzącego porodu.
Zbliżający się poród może spowodować wystąpienie u kobiety kołatania serca, ból i uderzenie krwi do głowy, ogólny niepokój, uczucie gorąca. Kobieta często odczuwa nerwobóle uciskowe najczęściej w okolicy nerwu kulszowego oraz nawracające bóle okolicy krzyżowej. W ciągu ostatnich dni przed porodem dochodzi do zmniejszenia masy ciała, mogą wystąpić wymioty, biegunka, brak łaknienia, wzdęcia brzuch, wzmożone parcie na odbytnicę.
Zwiększa się ilość wydzieliny pochwowej, kobieta odczuwa pełność w okolicy sromu, która jest spowodowana obniżeniem się płodu w jamie macicy.
Na krótko przed rozpoczęciem porodu najczęściej słabną nieco ruchy płodu co jest przez ciężarne wyraźnie zauważane i często jest przedmiotem ich obaw.
Początek porodu
Poród rozpoczął się, jeśli stwierdzamy objawy postępu porodu, czyli:

  1. Skurcze występują regularnie co 10 minut i trwają ponad pól godziny
    Czasem skurcze przepowiadające są tak silne i trwają tak długo, że sprawiają wrażenie skurczów okresu rozwierania, po czym ustępują. Czasem dopiero po wielu dniach skurcze występują z większym nasileniem od nowa i dopiero wtedy przechodzą we właściwe skurcze porodowe. Jeśli skurcze trwały przez pewien czas, to rozstrzygające jest badanie przez pochwę, podczas którego
    - u pierwiastek -część pochwowa jest częściowo lub całkowicie zgładzona, a ujście szyjki przepuszcza co najmniej opuszkę palca
    - u wieloródek - część pochwowa częściowo zgładzona, a ujście szyjki rozwarte prawie na 2 palce.
  2. Pękł pęcherz płodowy i odpływa płyn owodniowy
    Zdarza się czasem, że płyn owodniowy odpływa ale czynność skurczowa występuje dopiero po wielu dniach, a nawet tygodniach. W praktyce klinicznej aby zapobiec wystąpieniu groźnych dla życia powikłań jeśli nastąpił odpływ płynu owodniowego, to kobietę traktuje się jako rodzącą, niezależnie od tego, czy czynność skurczowa występuje czy nie.
  3. Występuje plamienie

__________________________________________________________________________________________

Jak to będzie?

Przed pierwszym porodem radosne oczekiwanie miesza się z lękiem: "Po czym poznam, że to już?", "Czy wytrzymam ten ból?".

Choć nie ma dwóch jednakowych organizmów, a i w odczuciach bardzo się różnimy, wszystkie dzieci przychodzą na świat w taki sam sposób (chyba że robi się cesarskie cięcie). W każdym porodzie, niezależnie od tego, czy trwa godzinę, czy dobę, można więc wyodrębnić te same fazy.

Preludium

Kobiety obawiają się często, że za wcześnie przyjadą do szpitala, wywołując fałszywy alarm, lub odwrotnie - że nie rozpoznają początku porodu i nie zdążą tam dojechać. Niektóre porody rozpoczynają się odpłynięciem wód płodowych, a inne zaledwie lekkimi bólami w dole brzucha lub w krzyżu.

Oto oznaki zbliżającego się porodu:

dziwne samopoczucie - możesz czuć się inaczej niż zwykle: zdenerwowana, niepewna, skrajnie wyczerpana albo przeciwnie, nadspodziewanie dobrze;

instynkt gniazdowy - jeżeli nagle odczujesz nieprzepartą chęć sprzątania i odkurzania, może to znaczyć coś więcej niż znużenie telewizją;

głód - napady wilczego głodu to znak, że twoje ciało magazynuje zapasy energii przed czekającym je trudnym zadaniem;

biegunka - to naturalny odruch organizmu służący opróżnieniu kiszki stolcowej, by nie stanowiła przeszkody w obniżaniu się główki;

czop śluzowy - możesz zauważyć na bieliźnie większą ilość śluzowej wydzieliny, niekiedy podbarwionej krwią. Jest to tzw. czop śluzowy, zamykający szyjkę macicy podczas ciąży, który najczęściej odkleja się, gdy szyjka przygotowuje się do porodu (czasem dopiero w trakcie).

Skąd mam wiedzieć, czy to już?

Gdy zaczniesz odczuwać regularne skurcze. Czasami trudno się zorientować czy są to skurcze porodowe, czy tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które występują pod koniec ciąży i stanowią swego rodzaju trening macicy. W ostatnich tygodniach ciąży mięsień macicy kurczy się co 20-30 minut na około 30 sekund. Nie każda kobieta miewa te skurcze, ale niektóre odczuwają je dosyć boleśnie.

Takie skurcze przepowiadające można wziąć za początek porodu. Jeśli miałaś je już wcześniej, a teraz nie jesteś pewna, co się dzieje, odczekaj godzinę. Jeśli w tym czasie staną się częstsze, dłuższe i silniejsze, prawdopodobnie zaczynasz rodzić. Prawdziwe skurcze porodowe występują nie rzadziej niż co 5-10 minut i trwają od 30 (z początku) do 60-75 sekund (podczas najbardziej aktywnej fazy porodu).

Gdy odpłyną wody płodowe. Odpływanie płynu owodniowego spowodowane jest pęknięciem pęcherza płodowego, który otacza dziecko w macicy. Czasem jest to tylko niewielka strużka, a kiedy indziej prawdziwy potop. Gdy masz wrażenie, że odpływają ci wody, załóż podpaskę i skontaktuj się z położną lub jedź do szpitala, w którym masz rodzić. Licz się z tym, że już tam zostaniesz.

Zwróć uwagę na kolor wypływającego płynu. Zazwyczaj jest przezroczysty lub słomkowy. Zielony oznacza, że dziecko jest niedotlenione i oddało smółkę. Taki poród wymaga większej uwagi ze strony personelu. Lekarz lub położna zechcą też pewnie wiedzieć, kiedy odeszły wody, ile ich było i czy masz skurcze. Nie zawsze wody odchodzą na początku porodu. Niekiedy pęcherz płodowy jest tak mocny, że trzeba go w pewnym momencie przebić (jest to zupełnie bezbolesne).

Najpierw powoli
Z początku postępy porodu mogą być bardzo nieznaczne. Dlatego ten okres bywa nazywany fazą bierną lub utajoną. Możesz wtedy odczuwać bóle krzyża lub pobolewania podobne do menstruacyjnych, słabe lub niezbyt silne skurcze. Będziesz pewnie bardzo podniecona tym, że wreszcie się zaczęło i że już wkrótce czeka cię niezwykłe spotkanie. Tymczasem ta wstępna faza może trwać bardzo długo (od kilku do kilkunastu godzin), uzbrój się więc w cierpliwość.

Nie obawiaj się jednak - początkowe skurcze nie są zbyt bolesne i z tym bólem na pewno sobie poradzisz. Długi początek porodu może być dla obojga rodziców wyczerpujący psychicznie. Zamiast czekać na każdy kolejny skurcz, zajmijcie się czymś - idźcie na spacer, obejrzyjcie ciekawy film. Powolny początek porodu w niczym nie zagraża dziecku.
 
Ostatnia edycja:
reklama
dagne napisała już mega posta o kąpieli, ja od siebie dorzucam kilka punkcików:

nie nagrzewajmy specjalnie pokoju, wystarczy temp. powietrza ok 24-25st.
u nas położna przedstawiła 2 szkoły kąpania noworodka, codzienną i co drugi dzień, my na pewno będziemy kąpać synka codziennie, jakoś nie wierzę żeby mokre chusteczki miały zapewnić nalezytą higienę, poza tym taka kąpiel to frajda dla malucha.

jak maluszek jest niespokojny, to często pomaga posmyranie go delikatnie po czółku między oczkami, podobno to sposób na uspokojenie olbrzymiej większości dzieci.

oglądaliśmy też film i dostaliśmy go na płytach, facet rewelacyjnie radzi sobie z kąpaniem i przewijaniem maluszków, nazywa się Zawitkowski, wg mnie jest ekstra:

[video=youtube;n6kKcsut83A]http://www.youtube.com/watch?v=n6kKcsut83A&feature=related[/video]

i jeszcze filmik z przewijaniem, idealnie pokazane, jak chwytać i przewijać maluszka:

[video=youtube;blTbNPn0pV0]http://www.youtube.com/watch?v=blTbNPn0pV0[/video]
 
Ostatnia edycja:
W temacie laktacji dostałam na SR skan artykułu. Być może przyda się niektórym z nas, więc wkleję pod spodem jpg-i (jeśli któraś z Was woli wersję mailową, piszcie na PW :)).
BTW mam nadzieję, że nie naruszam praw autorskich.....

l1.jpg

l2.jpg

l3.jpg

l4.jpg

l5.jpg

(hmm, widzę że BB nie pozwala powiększyć jpg-a do oryginalnego rozmiaru, więc jeśli któraś z Was będzie zainteresowana, wyślę czytelne pliki mailem)
 
Ostatnia edycja:
Jest ciąg dalszy, jak się okazuje ;)

l6.jpg

l7.jpg

l8.jpg

l9.jpg

l10.jpg

Ćwiczenia Hoffmana

l11.jpg


  1. Po obu stronach otoczki brodawki sutkowej połóż palce wskazujące i wyciągaj brodawkę sutkową. Powtórz ćwiczenie z palcami umiejscowionymi nad i pod otoczką. Wykonuj je kilka razy dziennie.
 
A mnie przypomniało się jeszcze coś w temacie laktacji... Położna kazała obciąć nam paznokcie (ew. zlikwidować tipsy) na poród. Głównie chodzi o to, że dziecko czasem źle zasysa brodawki, tzn. zamiast mieć wywinięte usteczka, wargi ma do wewnątrz. Wówczas należy je odwinąć małym palce. Mówiła również o tym, że kiedy boli nas samo karmienie zazwyczaj oznacza to, że dziecko jest niewłaściwie przyłożone. Wówczas należy to poprawić, a w tym celu również za pomocą palca trzeba je "odessać" ;) No i przydadzą się też te nasze palce jeśli małe będzie zasypiało podczas ssania. Podobno bardzo złą praktyką jest pozwalanie mu na to :)
 
Porady o pielęgnacji krocza po porodzie SN i po nacinaniu (niektóre bardzo dosłownie napisane, ale w końcu jesteśmy tylko ludźmi...) ;-) Przepisane z książki Kaz Cooke "Ciężarówką przez 9 miesięcy"

  • Rany mogą goić się szybciej, jeśli będziesz brała kąpiele lub robiła nasiadówki w lekko posolonej wodzie lub wodzie z dodatkiem bardzo mocno rozcieńczonego (10 kropli na wannę) olejku z drzewa herbacianego;
  • dwa lub trzy razy dziennie bardzo delikatnie przemywaj szwy, nawet zwykłą, czystą wodą;
  • delikatnie osusz krocze po przemyciu lub kąpieli i jeśli możesz, urządź sobie małe wietrzenie chodząc po domu bez majtek;
  • nie susz krocza i szwów suszarką bez możliwości ustawienia chłodnego strumienia powietrza - są panie, które najpierw znieczulają sobie te okolice lodem lub przy pomocy maści, a potem parzą sobie skórę używając zbyt gorącej suszarki albo przystawiając ją sobie zbyt blisko. Lepiej suszyć przy pomocy papierowego wachlarzyka lub egzemplarza lokalnej gazety;
  • jeśli twoje szwy bolą i swędzą, spróbuj posiedzieć w misce z wodą w której wcześniej rozpuściłaś łyżeczkę soli lub sody oczyszczonej. Zanim usiądziesz, zrób siusiu;
  • siusiając, spróbuj pochylać się do przodu z rękoma wyciągniętymi w stronę podłogi - dzięki temu nie będziesz siusiała na szwy;
  • rób siusiu bezpośrednio na kawałek grubego, miękkiego papieru toaletowego;
  • robiąc kupę w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie możesz delikatnie, ale zdecydowanie przyciskać okolice krocza kawałkiem lub kilkoma zwiniętymi kawałkami papieru toaletowego - niektórym przynosi to prawdziwą ulgę;
  • unikaj zaparć, jedząc dużo produktów bogatych w błonnik i pijąc dużo niegazowanej wody
  • NIE SIADAJ na nadmuchiwanych, gumowych kółkach - to tylko powoduje większy dopływ krwi w okolice krocza i wywołuje większe parcie na szwy!
  • siadaj na zwiniętym w rulonik ręczniku lub podkładaj po jednej poduszce pod każdy pośladek;
  • rób sobie słone okłady (z nasączonych słona wodą kawałków czystej, miękkiej bawełny);
  • poproś lekarza, by ci przepisał jakieś środki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, które mogą przyjmować również karmiące matki
  • łykaj witaminę C, która przyspiesza proces leczenia.
  • ćwiczenia mięśni dna macicy pobudzą krążenie w tej części ciała i dodatkowo przyspieszą zrastanie się rany. Pierwszych kilka prób na pewno skończy się uczuciem przemęczenia, a nawet dreszczami - możesz też czuć się otępiała - ale postaraj się robić ich tyle, ile tylko jesteś w stanie;
  • równie dobrze możesz napełnić prezerwatywę wodą i włożyć do zamrażalnika a potem wrzucić sobie w majtki ;-)
 
w kwestii papierosów, palacy itd. na SR położna nas uczulała, żeby nie dopuszczać palaczy do noworodków zanim nie ZDEZYNFEKUJĄ rąk, że u nich zwykłe mycie nie usunie rakotwórczych substancji z rąk, ubrań itd., a takie małe dzieciaczki nie mają na tyle silnego organizmu, by skutecznie walczyć z toksynami.
 
reklama
Kilka informacji na temat odejścia WÓD PŁODOWYCH (płynu owodniowego) wg książki "W oczekiwaniu na dziecko".

"Pęknięcie błon płodowych przed rozpoczęciem porodu nie jest częste - zdarza się w mniej niż 15% ciąż. W momencie pęknięcia wypływanie płynu owodniowego zwykle nie jest bardzo obfite, z wyjątkiem sytuacji gdy leżysz. Kiedy chodzisz lub siedzisz główka dziecka zwykle zamyka ujście macicy, jak korek butelkę wina."

"Wiele kobiet nigdy nie zaobserwowało gwałtownego tryskania płynu owodniowego mimo pęknięcia błon płodowych przed porodem. Działo się tak częściowo z powodu opisanego działania główki płodu, częściowo z powodu braku skurczów wyciskających płyn z macicy. Wszystkie one obserwowały raczej sączenie lub kapanie płynu, w sposób ciągły lub z przerwami."

"Niezależnie od tego, czy płyn sączy się nadal czy też nie, jeśli podejrzewasz pęknięcie błon płodowych, zatelefonuj do lekarza. Dopóki nie porozmawiasz z nim, zachowuj się tak, jakby nastąpiło pęknięcie błon."

"Jeżeli stwierdzisz odpłynięcie płynu owodniowego, to niezależnie od jego ilości ZAWIADOM LEKARZA lub POŁOŻNĄ."


OBJAWY PORODU: (to samo źródło)

* przy większej aktywności i zmianach pozycji kobiety skurcze raczej się nasilają niż słabną;

* ból zaczyna się w okolicy krzyżowej i rozprzestrzenia na podbrzusze; może promieniować w kierunku nóg, bądź być odczuwalny jak kolka brzucha i być połączony z biegunką;

* skurcze stają się stopniowo częstsze i bardziej bolesne i zwykle bardziej regularne, choć postęp "nie musi być absolutny";

* plamienie jest różowe lub z czerwownymi pasemkami;

* pękają błony płodowe; w 15% porodów płyn odpływa - może sączyć się lub tryskać - przed rozpoczęciem porodu.
 
Do góry