Mój maluch do tej pory uwielbiał kąpiel, a teraz krzyczy. Co robić?

Mój maluch do tej pory uwielbiał kąpiel, a teraz krzyczy.  Co robić?

Twój maluch na wieść o kąpieli cieszył się i piszczał z radości. Niestety jakiś czas temu sytuacja diametralnie się zmieniła. Dlaczego twój maluch, który do tej pory uwielbiał kąpiel, teraz krzyczy i płacze? No i co robić?

Dlaczego niemowlę płacze w kąpieli?

Dzieci najczęściej lubią kąpiele, traktując wannę wypełnioną wodą jak swoje środowisko naturalne (wszak 9 miesięcy spędziły w brzuchu mamy, pływając w wodach płodowych). Nie jest to niestety reguła. Niektóre maluchy kąpać się po prostu nie lubią i już – nie czują się wówczas bezpiecznie, nie lubią wody.

Zdarzają się też jednostkowe sytuacje, które utrudniają dziecku przyjaźń z kąpielami. Są to np.:

  • zbyt zimna lub zbyt ciepła woda w wanience (przyjrzyj się temperaturze wody. Użyj termometru, by ustawić wartość optymalną  - 37˚C),
  • za niska temperatura otoczenia (zadbaj o nią. Nie może być zbyć chłodno - w pomieszczeniu powinno być 23-25˚C),
  • za ostre światło (skieruj światło lampy tak, by nie padała bezpośrednio na dziecko lub użyj przytłumionego źródła lampki bocznej),

Czasem utrudnieniem jest pora kąpieli – dziecko jest zmęczone lub głodne. Głód i zmęczenie to naczelni wrogowie dobrego samopoczucia, nie tylko dzieci. Zadbaj o to, by dziecko było najedzone (pamiętaj o przerwie miedzy posiłkiem a kąpielą) i w miarę wypoczęte (nie przeciągaj pory kąpieli). Ważne są stałe pory i rytuały.

Nerwowa atmosfera, pośpiech, niepokój. Dzieci są bardzo czułe na emocje i zmiany nastrojów najbliższych, dlatego jeśli jesteś zdenerwowana, prawdopodobnie maluszkowi się to udzieli. Zadbaj więc nie tylko o pozytywne nastawienie, ale i przygotuj wszystkie akcesoria niezbędne podczas kąpieli, byś nie musiała ich nerwowo poszukiwać. Wieczorna kąpiel powinna relaksować, wyciszać i koić. Unikaj pośpiechu, gwałtownych ruchów, podniesionego głosu i napięcia. Może przyda się muzyka w tle lub opowiadanie dziecku, koniecznie spokojnym głosem, co teraz będziesz robić. Spokojna, przyjazna atmosfera jest niesłychanie ważna. Pamiętaj o tym koniecznie.

Bywa też, że maluch, który do tej pory uwielbiał kąpiel, teraz krzyczy i płacze. To znak, że podczas ostatniej kąpieli wydarzyło się coś, co je wystraszyło, zaburzyło jego poczucie bezpieczeństwa, dlatego teraz dziecko odczuwa niepokój i dyskomfort. Być może przyczyną było zbyt gwałtowne włożenie lub wyjmowanie z wanienki/wanny (może przestraszyło się, że spadnie?). Być może wystraszyła je temperaturą wody (była za wysoka), pośpiech czy nerwowa atmosfera. Być może się zachłysnęło, poślizgnęło, zalało oczy lub twarz wodą. Być może nie dojdziesz przyczyny. Doświadczenie już zapisało się w pamięci dziecka i kreuje kąpielową rzeczywistość na nowo. Co teraz?

reklama

Co robić gdy maluch do tej pory uwielbiał kąpiel, a teraz krzyczy?

Bez względu na przyczynę, która wywołała falę antypatii do kąpieli, musisz postarać się, by dziecko polubiło je na nowo. Odczarujcie kąpiel, zatrzyjcie przykre wspomnienie. Co robić?

Zadbaj o optymalne warunki, dobrze się przygotuj. Ważna jest i temperatura wody, i temperatura otoczenia. Nie mniej ważna jest pora kąpieli i samopoczucie dziecka (nie może być zmęczone czy głodne). Być może dziecko podczas kąpieli czuje się niestabilnie (może kup nową antypoślizgową matę do kąpieli), przeszkadza mu chlapiąca na twarz woda (miej pod ręką mały ręcznik, a do mycia głowy używaj specjalnego ronda).

Stwórz miłą atmosferę. Odrzuć napięcie, włącz łagodną lampkę. Być może przyda się muzyka w tle. Mów do dziecka spokojnym głosem, wykonuj łagodne ruchy. Opowiadaj, co robisz.

Jeśli twój maluszek boi się wanny, powróćcie do wanienki. Jeśli sprawia wrażenie, że w wanience nie czuje się bezpiecznie, wykorzystajcie wiaderko do kąpieli. Czasem sprawdza się prysznic z rodzicem, być może dobrym pomysłem dla was są wspólne kąpiele - mamy czy taty z dzieckiem. Dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie, blisko rodzice. No i jaka to frajda!

Pokazujcie dziecku, że kąpiel także dla was jest przyjemnością – zarówno kąpiel dziecka, jak i wasza. Uśmiechajcie się i śmiejcie. Pokazujcie się z pianą na głowie i uśmiechem na ustach. Puszczajcie bańki, róbcie pianę z mydła. Odkryjcie radość kąpieli.

No i być może najważniejsze, zwłaszcza w przypadku starszych niemowlaków. Warto postawić na zabawki do kąpieli. Przelewanie wody, śledzenie gumowych kaczuszek czy rysowanie po wannie specjalną kredką jest ciekawe i szalenie atrakcyjne. Oj, zdecydowanie podnosi walory kąpieli. Daj dziecku chwilę na wypluskanie się i zabawę. Niech kąpiel będzie nie tylko czynnością higieniczną, ale i czasem wspaniałej zabawy i błogiego relaksu.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: