7 błędów, które zapewne popełniasz dezynfekując ręce

Czy wiesz, jak należy dezynfekować dłonie?

7 błędów, które zapewne popełniasz dezynfekując ręce

Dezynfekowanie rąk, które polega na usunięciu drobnoustrojów bez użycia wody i mydła, jest szalenie ważne, zwłaszcza podczas panującej pandemii. Ten prosty zabieg pomaga pozbyć się patogenów, w tym wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Jednak by czynność była skuteczna, musi być wykonana poprawnie. Poznaj 7 błędów, które zapewne popełniasz, dezynfekując ręce.

Co warto wiedzieć o dezynfekcji rąk

Środki do dezynfekcji rąk to preparaty, które pomagają ograniczać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Zwykle żel antybakteryjny:

  • jest używany w sytuacjach, gdy nie ma możliwości umycia rąk wodą i mydłem,
  • rozprowadza się na dłoniach dokładnie tak, jaki mydli się dłonie,
  • nie trzeba go zmywać wodą,
  • wysycha w ciągu kilkudziesięciu sekund,
  • eliminuje ze skóry bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Oznacza to, że pozostawia skórę zdezynfekowaną.

Środki dezynfekcyjne, choć skuteczniej od mydła niszczą drobnoustroje, nie usuwają  substancji organicznych i brudu, który osłania wirusy czy bakterie przed dostępem i działaniem antyseptyków. Nie jest to również lekarstwo na wszystko.

- Istnieje wiele ograniczeń w stosowaniu środków do dezynfekcji. Aby środki odkażające do rąk stosować w najbardziej efektywny sposób, konsumenci muszą być tego świadomi. – powiedział KC Rondello, epidemiolog i profesor kliniczny w College of Nursing and Public Health na Uniwersytecie Adelphi.

Należy pamiętać, że środek do dezynfekcji rąk jest dobrą alternatywą, gdy nie możesz umyć rąk. Nie zastępuje jednak mycia rąk, które jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się z nich zabrudzeń i patogenów.

7 błędów, które zapewne popełniasz dezynfekując ręce

Dezynfekcja dłoni to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zapobieganie chorobom zakaźnym. Jednak wyłącznie jej właściwe wykonanie gwarantuje zabicie obecnych na rękach bakterii i wirusów. Skutkiem niewłaściwego zabiegu może być umożliwienie drobnoustrojom wtargnięcia do organizmu.

Niepoprawnie przeprowadzona dezynfekcja jest nieefektywna, co może skutkować zakażeniem. Poznaj 7 błędów, które pewnie popełniasz dezynfekując ręce.

1. Używasz niewłaściwego rodzaju środka odkażającego

Nie wszystkie środki do dezynfekcji rąk są takie same i sobie równe. Ważne jest, by stosować te, które zawierają co najmniej 60% alkoholu etylowego lub 70% alkoholu izopropylowego. Tylko one skutecznie eliminują zarazki. Należy unikać produktów, które zawierają metanol, ponieważ może być on toksyczny.

Alkohol stanowi zdecydowaną większość składu żelu antybakteryjnego. Produkty zawierają też inne substancje, takie jak: gliceryna, żel z aloesu, witaminy czy pantenol, które nawilżają skórę dłoni.

Nie używaj produktów, które nie mają numeru pozwolenia na obrót, wydanego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Nie mniej ważne jest, by wybrać środek, który eliminuje zarówno bakterie, jak i wirusy.

- Używanie produktu, który jest tylko bakteriobójczy, może dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ nie zapewnia ochrony przed patogenami wirusowymi, takimi jak SARS-CoV-2.

reklama

2. Nie używasz środka odkażającego wystarczająco długo

Bardzo ważne jest, by środek dezynfekujący wcierać w dłonie przez 20 do 30 sekund. Nie wystarczy przetrzeć nim rąk.

Jak odliczyć optymalny czas? Można patrzeć na zegarek, ale internauci proponują o wiele przyjemniejsze rozwiązanie. Radzą, by śpiewać „Happy Birthday” lub refren ulubionej piosenki (faworytem jest „Biała Armia” zespołu BAJM). Miłośnikom literatury podpowiadają, by recytować początek inwokacji „Pana Tadeusza”:

Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.

3. Używasz za mało środka do dezynfekcji

Niewystarczająca ilość środka do dezynfekcji rąk może sprawić, że nie oczyszczasz ich skutecznie. Mała kropla płynu wylana z butelki, jaką nosimy w torebkach czy plecakach, to za mało. Nanieś taką ilość preparatu, aby dłonie były całkowicie zwilżone. Zbyt mała doza preparatu do dezynfekcji rąk nie zdaje egzaminu.

W przypadku pojemników, które często znajdują się w sklepach, wystarczające powinno być pełne wciśnięcie pompy.

4. Niedokładnie aplikujesz płyn na dłonie

Aby dezynfekcja była skuteczna, płynem należy pokryć dokładnie każdą część dłoni. Nawet jeśli dotknęłaś zanieczyszczonej powierzchni jednym palcem, powinnaś zdezynfekować całe ręce.

Jeśli chwytasz długopis i podpisujesz dokument w urzędzie czy w banku, nie wcieraj środka odkażającego do rąk wyłącznie w palce. Pokryj nim całe dłonie.

Bardzo ważne jest, by nie używać płynu do dezynfekcji na mokrą skórę dłoni, ponieważ wówczas ulega on rozcieńczeniu. Przed dezynfekcją trzeba również zdjąć z dłoni pierścionki czy obrączkę.

reklama

5. Nie odkażasz rąk dostatecznie często

Jeśli chodzi o odkażanie rąk, to bardzo ważne jest, jak często to robisz. Nie wystarczy zdezynfekowanie czy umycie rąk raz na dłuższy czas. Należy to robić dużo częściej, zawsze przed jedzeniem, wejsciem do domu czy przyłożeniem rąk do ust.

Płyn do dezynfekcji lub żel antybakteryjny o dobrym składzie zawsze warto mieć pod ręką. Może się przydać w wielu okolicznościach, zwłaszcza wówczas, gdy nie ma możliwości, aby skorzystać z toalety, by umyć ręce: podczas podróży, po wyjściu z autobusu czy ze sklepu.

- Gdy nie mamy możliwości umycia rąk wodą i mydłem możemy je zdezynfekować preparatem zawierającym minimum 60 procent alkoholu - zaleca Główny Urząd Sanitarny.

6. Odkażasz, gdy twoje ręce są pokryte brudem lub tłuszczem

Jeśli ręce są brudne lub tłuste, „odkażacz” do rąk może nie mieć wystarczającego kontaktu ze skórą, aby wykonać swoje zadanie. Może to prowadzić do poczucia, że jesteś chroniona, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Warto mieć tego świadomość. Najlepiej byłoby wówczas umyć dłonie.

Jeśli jesteś w pobliżu umywalki i nosisz przy sobie środek dezynfekujący do rąk, preferowaną metodą powinno być używanie mydła i wody.

7. Nie pozwalasz produktowi wyschnąć

Ważne jest, aby nie wycierać rąk przed wyschnięciem środka odkażającego.

- Próba przyspieszenia procesu wysychania rąk poprzez osuszanie dłoni ręcznikiem ogranicza skuteczność środka odkażającego, ponieważ usuwa się go, zanim zdążył wykonać swoją pracę.

Wszystkie środki odkażające i dezynfekujące potrzebują czasu, a co za tym idzie kontaktu z powierzchnią, aby zabić drobnoustroje.

reklama

Jak skutecznie dezynfekować ręce?

Dezynfekcja polega na wcieraniu preparatu, najlepiej zawierającego co najmniej 60% alkoholu, aż do momentu jego wyschnięcia. Jak skutecznie dezynfekować ręce? Co robić, by nie popełniać błędów?

  • Nanieś taką ilość preparatu, aby dłonie były całkowicie zwilżone.
  • Pocieraj dłoń o dłoń, rozprowadzając preparat na całą powierzchnię.
  • Pocieraj wewnętrzną częścią prawej dłoni o grzbietową część lewej dłoni i odwrotnie.
  • Spleć palce i pocieraj wewnętrznymi częściami dłoni.
  • Pocieraj górną część palców prawej dłoni o wewnętrzną część lewej dłoni i odwrotnie.
  • Ruchem obrotowym pocieraj kciuk lewej dłoni wewnętrzną częścią prawej dłoni i odwrotnie.
  • Ruchem okrężnym opuszkami palców prawej dłoni pocieraj wewnętrzne zagłębienie lewej dłoni i odwrotnie.
  • Po wyschnięciu ręce są zdezynfekowane.

Opisany sposób to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji, wykonywana tzw. metodą Ayliffe'a. Zaleca ją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Gwarantuje ona, że nie ominiemy żadnego fragmentu dłoni i pozbędziemy się z niej chorobotwórczych mikroorganizmów.

Poprawnie przeprowadzona dezynfekcja usuwa z powierzchni dłoni 99,99 procent wirusów, bakterii i grzybów.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: